reklama

Stovky obyvateľov Tulipánu navrhujú primátorovi vysťahovanie neprispôsobivých z Coburgovej za mesto

Obyvatelia Coburgovej ulice, mestskej časti Tulipán, ale aj zamestnanci podnikov v areáli bývalých TAZ a predstavitelia Strednej odbornej školy automobilovej na Coburgovej ulici sa sťažujú primátorovi mesta na dlhodobé, už najmenej tri desaťročia absentujúce riešenie problémov v tejto lokalite.

Pod text sťažnosti, ktorú oficiálne podal poslanec mestského zastupiteľstva PhDr. Miloš Krištofík, sa už podpísalo viac ako 650 ľudí.

Signatári okrem iného upozorňujú aj na skutočnosť, že problémy s rómskym etnikom, a inými neprispôsobivými skupinami obyvateľov, prerastajú do stále väčších rozmerov, už dávno prekročili hranice Coburgovej ulice, a zasahujú nielen susedené ulice a sídlisko Linčianska, ale aj Prednádražie.

Už niekoľko dlhých rokov upozorňujeme na neúnosnú situáciu v lokalite, kde bývame, týkajúcu sa neprispôsobivých obyvateľov mesta Trnava, z radov majoritnej populácie, ako aj cigánskeho etnika. Naša štvrť je neslávne známa napríklad najväčším počtom výjazdov hasičského zboru v rámci celej Slovenskej republiky, ďalej zvýšenou kriminalitou, krádežami, výtržnosťami, predajom drog, znečisťovaním životného prostredia odpadkami, neudržateľnými hygienickými podmienkami, výskytom potkanov, ďalších hlodavcov a túlavých psov, rizikom epidemiologických ochorení, rizikovým prostredím pre výchovu detí, doslova nemožnosťou slobodne sa pohybovať po ulicach vo večerných hodinách bez rizika okradnutia, obťažovaia pejoratívnymi výrazmi, vulgarizmami či prepadnutiami,” opisujú reálny stav obyvatelia Coburgovej ulice a blízkeho okolia v liste adresovanom primátorovi Vladimírovi Butkovi.

Odpad, špina, smrad, bytovky v dezolátnom stave – aj to patrí už dlhé roky ku koloritu Coburgovej ulice

My, občania mesta Trnava a obyvatelia tejto štvrte riadne platíme dane, neporušujeme zákony tohto štátu ani nariadenia Mestského zastupiteľstva mesta Trnava. Napriek tomu však máme stále problémy s bezpečnosťou, hygienou, rušením nočného pokoja. Neprispôsobiví obyvatelia, žijúci v tejto lokalite, nám znemožňujú plnohodnotný život, ktorý nám garantuje ústava tohto štátu,” konštatujú.

Ako ďalej upozorňujú signatári sťažnosti, činnosť neprispôsobivých obyvateľov značne znehodnocuje ich nehnuteľný, a často aj hnuteľný majetok. A to v mnohých prípadoch nielen súkromný, ale aj majetok mesta.

Obyvatelia Coburgovej ulice a blízkeho okolia upozorňujú na skutočnosť, že zákon č. 369/1990 Zb. jasne deklaruje povinnosť primátora a mestského zastupiteľstva starať sa o majetok mesta, zveľaďovať ho a vo svojej celkovej hodnote zásadne nezmenšený zachovať.

Teda pýtame sa: porušuje mesto Trnava zákon? Podľa nášho názoru, zveľaďovanie majetku mesta nie je len budovanie parkov, peších zón a oprava chodníkov, ale aj zabezpečenie kvality života vo všetkých častiach mesta Trnava. Nielen na Peknom poli, Kopánke, Spiegelsaale či v centre mesta.”

Zá vážny výkričník do budúcnosti považujú obyvatelia Coburgovej skutočnosť, že migrácia neprispôsobivých prekračuje hranicu najviac postihnutej lokality smerom na sídlisko Prednádražie.

Primátora mesta a poslancov upozorňujú, že ak sa problémy štvrte Tulipán nebudú riešiť v súčasnosti, o niekoľko rokov sa stane situácia nezvádnuteľnou v rámci celého mesta.

Navrhujeme vám preto riešenie: v katastri mesta Trnava, za hranicou mesta, vybudovať byty nižšieho štandardu resp. kontajnerové obydlia, kam by bolo možné neprispôsobivých občanov presťahovať. Týmto by získalo mesto Trnava – uvoľnili by sa sociálne byty, ktorí títo ľudia, vo veľkej miere neplatiči, obývajú. Vyriešili by sa tým aj bytové problémy sociálne slabších či mnohých mladých rodín z Trnavy,” znejú návrhy v liste, ktorý oficiálne podal 17. septembra 2012 poslanec MZ Miloš Krištofík a podpísalo sa pod neho viac ako 650 nespokojných a dlhodobo obťažovaných obyvateľov trnavského Tulipánu.

Signatári na záver žiadajú o prerokovanie sťažnosti na mestskej rade a mestskom zastupiteľstve.

Ulož ako PDF
Napísal 17. septembra 2012 22:00. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

27 komentárov pre “Stovky obyvateľov Tulipánu navrhujú primátorovi vysťahovanie neprispôsobivých z Coburgovej za mesto”

 1. 1
  spasa says:

  ze 650 a neni to malo, v ktorom hoteli byvaju? Ked budu chciet tak si kupia vase pozemky a mozete ist kade lahsie.

  Na nich vzdy platilo: dlhy bic a maly dvor. Dvor uz mate, teraz konecne najdite a poriadne zaplate toho co sa bude v nom obracat s bicom.

  V inych mestach spolunazivanie funguje. Tu vznikla slaboducha nenavistna nic neriesiaca problem posuvajuca inam peticia.

  Farizejske tituli pred a za menom Figelom pocinajuc ste si niektori kupili, no prakticke vysledky vasej socialnej prace na Slovensku su zalostne. Jazdite do Afriky spasit ludi, no k svojmu okoliu sa doma spravate celkom inak.

 2. 2
 3. 3
  Lubo says:

  Útoky Rómov sa stupňujú: V spišskej krčme mlátili ľudí bejzbalkami!

  http://www.topky.sk/cl/100370/1313594/Utoky-Romov-sa-stupnuju–V-spisskej-krcme-mlatili-ludi-bejzbalkami-

  Šokujúce video: Hromadný útok Rómov v Šali!

  http://krimi.noviny.sk/krimi-clanky/30-11-2010/sokujuce-video-hromadny-utok-romov-v-sali.html

  Rómov odsúdili za rasový útok: 13 rokov za smrť Andreja († 63)

  http://krimi.cas.sk/clanok/223605/romov-odsudili-za-rasovy-utok-13-rokov-za-smrt-andreja-63.html

  a tak ďalej …. len ten kto nechce vidieť nevidí !!!

 4. 4
  MK says:

  Tak tak ak sa to nebude riešiť budeme všetci v piči . Navrhujeme vám preto riešenie: v katastri mesta Trnava, za hranicou mesta, vybudovať byty nižšieho štandardu resp. kontajnerové obydlia, kam by bolo možné neprispôsobivých občanov presťahovať tot kokot im dat na skladke v asa je placu dosť pre nich :D

 5. 5
  gádžo says:

  MK, napisal si to perfektne, strucne a vystizne :))) Bod pre teba, ale spasovi navrhujem, aby si poziadal na meste o adopciu aspon 5 ciganskych rodin a som zvedava ako by reagoval po jednom dni… z bytu by mu spravili kolničku na drevo, ale on by si ich urcite rad nechal u seba, pretoze odluka by nebola evidentne pre neho riesenie.. rychlo by zakopal hlavu do piesku ako pstros a tvaril by sa ja nic ja muzikant… a toto odkazujem vsetkym tym, ktori tvrdia, ze to nie je riesenie… a tie keci ohladne socialnej pomoci, aby sa zmenili… prosim vas, sak sa uz konecne vsetci zobudte!!!! Sak ti potkani su tu uz tisicrocia a nikto si s nimi nevedel poradit, zrazu nejaka socialna pomoc na slovensku im pomoze???!!! Prosim vas, Mirka Hlincikova, nebudte tak hlupucko naivna, ja viem, ze ste to nemysleli zle, ale vsetci dobre vieme, ze to takto jednoducho s ciganmi nefunguje… na nich ist treba tvrdo a ta nasa zaspata vlada, ktora sa len potichu prizera, co sa to tu deje, kasle na to, ved to pre nich znamena len viac hlasov vo volbach…Navrhujem celoslovensku demonstraciu!!!…. apropo: Ak nie vyhodit za Trnavu, navrhujem uzakonit zakon, ktory by uplne zakazal “kotenie dalsich potkanov”, nech navzdy zmiznu z tejto planety!!!! ZIADNA POMOC, ZIADNE SOCIALNE DAVKY… VYKYNOZIT!!!!

 6. 6
  Lubo says:

  gádžo , tvrdé slová ale pravdivé !!

 7. 7
 8. 8
  Sirocco says:

  Vítam aktivitu poslanca Krištofíka, konečne niekto, kto sa skutočne postaví za záujmy časti mesta, ktorú má zastupovať..

 9. 9
  Will says:

  Celoslovenská petícia za ochranu práv slušných ľudí pred asociálmi

  http://www.partizanske.sk/?id_menu=0&module_action__95386__id_ci=25292#m_95386

 10. 10
  mira says:

  40 rokov som žila na Coburgovej ulici , stále sme si s manželom hovorili, že sa naše bývanie zlepší, že pre nás, ktorí sme denne v kontakte s neprispôsobivými občanmi mesto niečo urobí a nebudeme sa musieť báť prejsť po ulici, aby po nás nehádzali kameňmi, neubližovali našim deťom, nemuseli dýchať smrad, keď spaľujú káble. Nič sa však roky nedialo. Niekto by možno povedal- veď sa odsťahuj. Ale ani to nieje jednoduché, pretože náš krásny zrekonštruovaný byt sme predali za almužnu, pretože ho nikto nechcel kúpiť kvôli lokalite. Nakoniec sa nám to vďaka úveru podarilo, zadĺžili sme sa na celý život, ale na Coburgovu by sme sa nikdy nevrátili. Až keď sme sa presťahovali sme zistili aký je život iný, deti môžu samé do školy do obchodu na ihrisko. o čo boli ukrátené. Teraz už len dúfame, že sa do nášho okolia neprisťahuje rodina neprispôsobilých,občanov, pretože z jednej rodiny je hneď desať. Držíme palce občanom na Coburgovej ulici, aby už konečne mesto začalo konať a nie iba sľubovať pri voľbách.Mesto tu realizovalo projekt z Európskych fondov na centrum pre neprispôsobilých občanov a sociálne cítenie sa minulo účinkom. Možno si niekto povie, že som rasista, že nemám sociálne cítenie, ale po toľkých rokoch prežitých na Coburgovej ulici sa voči tejto skupine stratilo.

 11. 11
 12. 12
  Stres says:

  Prídite na protest 25.9 12.30
  R.I.P. Kamenáč + R.I.P. Coburgová + R.I.P. Trnava za 1 Euro + R.I.P. MHD
  V jednote je sila !

  • 12.1
   Miloš says:

   Vážený občan “stres” robíte unáhlené závery a šírite paniku medzi obyvateľstvom Vašimi vyjadreniami, ktoré sa nestotožňujú s pravdou. Tzv. Kamenáč a Trnava za 1 Euro boli stiahnuté z rokovania, a Coburgova a MHD sú v štádiu intenzívneho riešenia poslancov MZ. Mrzí ma, že prostredníctvom trnava-live.sk vychádzajú predčasné informácie a týmto vznikajú neopodstatnené emotívne reakcie.

   • 12.1.1
    Krusty says:

    Milos bude asi majitel pozemkov v Kamku alebo poslanec.

    Inac by mu predsa nemohlo prekazat, ze su ludia informovani o tom, co sa v Trnave deje a pripravuje.
    Asi by bol radsej keby sa pisalo az potom, ako poslanci rozhodnu a ovecky-volici sa o vsetkom dozvedia az ked bude neskoro.
    Nepripraveny/pripraveny predaj obrovskych pozemkov v centre za miliony eur aj vystavba v Kamenaci si zasluzia verejnu diskusiu a veliku pozornost, pan Milos.
    Preco ste proti tomu, aby mali obcania informacie, necham na posudeni inych.

 13. 13
  Ujo Palo says:

  Miloš,
  asi ste chceli napísať, že mestská rada odporúča stiahnuť z rokovania, pretože o stiahnutí rozhoduje mestské zastupiteľstvo. A keď na začiatku mestské zastupiteľstvo povie, že Kamenáč ide, tak pôjde. Mestská rada môže len odporúčať, je mi ľúto…

 14. 14
  Stres says:

  Vážený občan poslanec “Miloš” paniku máte hlavne vy poslanci lebo vás už všetci majú plné zuby. Chápem že je frustrujúce robiť 4 roky pajáca na rozkaz jedného vodcu bez vlastného názoru – česť výnimkám , ale zvolili ste si to sami a teraz ste na posmech.

  • 14.1
   Miloš says:

   ok, ten, kto rozbehol Coburgovu som práve ja… verejne sa k tomu vyjadrím až na Mestskom zastupiteľstve mesta Trnava dňa 25.9., verte mi nie som ovca ani moji kolegovia!!! čo sa týka “Kamenáča” nič sa nemení,návrh bol stiahnutý, táto oblasť zostane naďalej taká ako ju všetci poznáme, teda priestor pre náš oddych a rekreáciu.Je absurdné myslieť si, že v chránenej oblasti sa vybuduje čerpacia stanica pohonných hmôt!!!Mestské zastupiteľstvo je verejnosti prístupné a občania majú svojich poslancov za jednotlivé obvody, prostredníctvom ktorých sa môžu k danej problematike vyjadrovať.
   A verte, že vlastný názor mám a presadzujem ho, najmä v záujme občanov. Ak máte ešte nejaké otázky alebo pripomienky nemám problém si s vami sadnúť za jeden stôl a osobne ich konzultovať. moje telefónne číslo je: 0905618657. S pozdravom Krištofík

 15. 15
  Stres says:

  1. tá pumpa sa sama nenakreslila, asi ju tam niekto dal bez diskusie s občanmi a úradmi, ani vy ste o tom nevedeli, takže ako to mohli občania prejednať so svojím poslancom, vodca to tam capol a hotovo, to je ich štýl
  2. priatelia POZOR síce stiahli pumpu ale za lesoparkom smer Depo chcú rozšíriť IBV a zastavať celé pole – aj to je Kamenáč, to v programe zostalo
  Andrea buďte v strehu !!
  3. MHD je nefunkčná už dlhé roky vozí vzduch, alebo sa mýlim a ľudia sa nemôžu pomestiť do ekobusu? komu tento stav slúži, komu idú dotácie z mestského rozpočtu ?
  4. K rozdávaniu majetku za jeden groš sa ani nebudem vyjadrovať je to hnus
  5. Coburgovú neriešia viac ako 20 rokov – kto asi je vo vedení mesta posledných 20 rokov ? nie náhodou KDH, Smer atd ?
  Ak ste sa toho ujali vy a seriózne tak klobúk dole a hlásim sa ako dobrovoľník do domobrany.

 16. 16
 17. 17

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.