reklama

Stovky obyvateľov Tulipánu navrhujú primátorovi vysťahovanie neprispôsobivých z Coburgovej za mesto

Obyvatelia Coburgovej ulice, mestskej časti Tulipán, ale aj zamestnanci podnikov v areáli bývalých TAZ a predstavitelia Strednej odbornej školy automobilovej na Coburgovej ulici sa sťažujú primátorovi mesta na dlhodobé, už najmenej tri desaťročia absentujúce riešenie problémov v tejto lokalite.

Pod text sťažnosti, ktorú oficiálne podal poslanec mestského zastupiteľstva PhDr. Miloš Krištofík, sa už podpísalo viac ako 650 ľudí.

Signatári okrem iného upozorňujú aj na skutočnosť, že problémy s rómskym etnikom, a inými neprispôsobivými skupinami obyvateľov, prerastajú do stále väčších rozmerov, už dávno prekročili hranice Coburgovej ulice, a zasahujú nielen susedené ulice a sídlisko Linčianska, ale aj Prednádražie.

Už niekoľko dlhých rokov upozorňujeme na neúnosnú situáciu v lokalite, kde bývame, týkajúcu sa neprispôsobivých obyvateľov mesta Trnava, z radov majoritnej populácie, ako aj cigánskeho etnika. Naša štvrť je neslávne známa napríklad najväčším počtom výjazdov hasičského zboru v rámci celej Slovenskej republiky, ďalej zvýšenou kriminalitou, krádežami, výtržnosťami, predajom drog, znečisťovaním životného prostredia odpadkami, neudržateľnými hygienickými podmienkami, výskytom potkanov, ďalších hlodavcov a túlavých psov, rizikom epidemiologických ochorení, rizikovým prostredím pre výchovu detí, doslova nemožnosťou slobodne sa pohybovať po ulicach vo večerných hodinách bez rizika okradnutia, obťažovaia pejoratívnymi výrazmi, vulgarizmami či prepadnutiami,“ opisujú reálny stav obyvatelia Coburgovej ulice a blízkeho okolia v liste adresovanom primátorovi Vladimírovi Butkovi.

Odpad, špina, smrad, bytovky v dezolátnom stave – aj to patrí už dlhé roky ku koloritu Coburgovej ulice

My, občania mesta Trnava a obyvatelia tejto štvrte riadne platíme dane, neporušujeme zákony tohto štátu ani nariadenia Mestského zastupiteľstva mesta Trnava. Napriek tomu však máme stále problémy s bezpečnosťou, hygienou, rušením nočného pokoja. Neprispôsobiví obyvatelia, žijúci v tejto lokalite, nám znemožňujú plnohodnotný život, ktorý nám garantuje ústava tohto štátu,“ konštatujú.

Ako ďalej upozorňujú signatári sťažnosti, činnosť neprispôsobivých obyvateľov značne znehodnocuje ich nehnuteľný, a často aj hnuteľný majetok. A to v mnohých prípadoch nielen súkromný, ale aj majetok mesta.

Obyvatelia Coburgovej ulice a blízkeho okolia upozorňujú na skutočnosť, že zákon č. 369/1990 Zb. jasne deklaruje povinnosť primátora a mestského zastupiteľstva starať sa o majetok mesta, zveľaďovať ho a vo svojej celkovej hodnote zásadne nezmenšený zachovať.

Teda pýtame sa: porušuje mesto Trnava zákon? Podľa nášho názoru, zveľaďovanie majetku mesta nie je len budovanie parkov, peších zón a oprava chodníkov, ale aj zabezpečenie kvality života vo všetkých častiach mesta Trnava. Nielen na Peknom poli, Kopánke, Spiegelsaale či v centre mesta.“

Zá vážny výkričník do budúcnosti považujú obyvatelia Coburgovej skutočnosť, že migrácia neprispôsobivých prekračuje hranicu najviac postihnutej lokality smerom na sídlisko Prednádražie.

Primátora mesta a poslancov upozorňujú, že ak sa problémy štvrte Tulipán nebudú riešiť v súčasnosti, o niekoľko rokov sa stane situácia nezvádnuteľnou v rámci celého mesta.

Navrhujeme vám preto riešenie: v katastri mesta Trnava, za hranicou mesta, vybudovať byty nižšieho štandardu resp. kontajnerové obydlia, kam by bolo možné neprispôsobivých občanov presťahovať. Týmto by získalo mesto Trnava – uvoľnili by sa sociálne byty, ktorí títo ľudia, vo veľkej miere neplatiči, obývajú. Vyriešili by sa tým aj bytové problémy sociálne slabších či mnohých mladých rodín z Trnavy,“ znejú návrhy v liste, ktorý oficiálne podal 17. septembra 2012 poslanec MZ Miloš Krištofík a podpísalo sa pod neho viac ako 650 nespokojných a dlhodobo obťažovaných obyvateľov trnavského Tulipánu.

Signatári na záver žiadajú o prerokovanie sťažnosti na mestskej rade a mestskom zastupiteľstve.

Ulož ako PDF
Napísal 17. septembra 2012 22:00. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Stovky obyvateľov Tulipánu navrhujú primátorovi vysťahovanie neprispôsobivých z Coburgovej za mesto”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.