reklama

Od septembra pribudne v meste Súkromná základná umelecká škola

Súhlas so zriadením Súkromnej základnej umeleckej školy výtvarného zamerania vyjadrili poslanci mestského zastupiteľstva. Škola s predpokladanou kapacitou 110 žiakov, z toho 10 mimotrnavských, bude pôsobiť od septembra tohto roku na Štefánikovej ulici v dvoch ateliéroch.

Na škole budú vyučovať dvaja pedagógovia – Mgr. Juraj Ezechiáš a Mgr. Miloš Čápka. Ich cieľom je zabezpečiť vzdelávanie vo viacerých vyučovacích odvetviach ako sú projektové vyučovanie,inovatívne výtvarné programy súčasného moderného umenia pre dospelých, výtvarná technika drevorezu, tvorba skleného úžitkového predmetu. Zakladatelia školy chcú žiakom ponúknuť aj „nadpredmetové vzdelávanie so širokým eticko-spoločenským a výchovným dosahom v duchu nových európskych štandardov“.
SZUŠ plánuje ponúknuť ďalšie vzdelávanie vo výtvarnom smere aj učiteľkám materských škôl.

Ilustračné foto: democracyforthecartoons.blogspot.com

„Financovať budeme iba vzdelávanie žiakov s trvalým pobytom na území mesta Trnava. Od 1. marca financujú samosprávy 88 percent nákladov na žiaka súkromnej školy. Čiže v prípade, ak do novej súkromnej školy prestúpi žiak zo ZUŠ prevádzkovanej mestom, pre nás bude jeho výučba z matematického pohľadu o 12 percent lacnejšia. Navyše prevádzkovateľ súkromnej školy si všetky náklady spojené s chodom školy ako sú mzdy, nájomné, zariadenie priestorov, energie a podobne platí zo svojho.
Riziko z pohľadu mesta vzniká vtedy, ak budeme mať v mestskej ZUŠ nižšie stavy detí. Vtedy sa priemerné náklady na jedného žiaka samozrejme zvyšujú. Z celkového ekonomického hľadiska zriadenie novej súkromnej umeleckej školy znamená pre mesto zvýšenie rozpočtového zaťaženia, ale túto skutočnosť berieme ako alternatívu ponuky vzdelávania voči verejným školým, ktorá dáva rodičom a deťom možnosť výberu. Odpoveď na otázku, či sú súkromné školy životaschopné, dá v budúcnosti samotný trh,“
vysvetlila zástupkyňa primátora Kvetoslava Tibenská.

V zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Trnava v súčasnosti funguje Základná umelecká škola na Mozartovej ulici. Školu so zameraním na výtvarný a dramatický odbor navštevuje 374 detí a 30 dospelých. Priestory, v ktorých je ZUŠ umiestnená, majú kapacitu ešte ďalších 100 žiakov.


Ulož ako PDF
Napísal 20. apríla 2011 18:56. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Od septembra pribudne v meste Súkromná základná umelecká škola”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.