reklama

V Trnave vznikne nová Súkromná ZUŠ so zameraním na hudbu

V Trnave pribudne Súkromná základná umelecká škola so zameraním na hudobnú výchovu. Zriadenie školy podporili v utorok 23. júna poslanci mestského zastupiteľstva. Vyučovanie má začať k 1. septembru 2016.

Súkromná základná umelecká škola – hudobný odbor má poskytnúť možnosť hudobného vzdelávania pre deti predškolského veku, deti školského veku do 15 rokov, žiakov nad 15 rokov, deti s telesným postihnutím a dospelých.

Žiadosť o zriadenie inštitúcie predložili skúsení pedagógovia Peter Reiffers a Františka Bašovská.

„Z dôvodu kapacitných nedostatkov pedagógov ako aj priestorov nie je možné v súčasnosti uspokojiť každoročne narastajúci dopyt po hudobnej výuke. Hudobný odbor zastrešuje na území mesta iba Základná umelecká škola M. Sch. Trnavského, ktorá je príspevkovou organizáciou zriadenou mestom Trnava,“ pripomína Odbor vzdelávania, športu a kultúry na mestskom úrade v dôvodovej správe pre poslancov.

Zriadenie novej Súkromnej základnej umeleckej školy – hudobný odbor má eliminovať tento deficit priestorov, ktorý pri súčasnej kapacite neuspokojí narastajúci dopyt po hudobnom vzdelaní.

libido

Ilustračné foto

Podľa údajov mestského úradu v školskom roku 2014/2015 nebolo možné do Základnej umeleckej školy M. Sch. Trnavského z uvedených dôvodov prijať 110 žiadateľov o výuku v hudobnom odbore.

Zámerom Súkromnej základnej umeleckej školy v Trnave je vyučovať v zmysle tradícií a umeleckého odkazu národného umelca, hudobného skladateľa, organistu, huslistu a pedagóga Mikuláša Schneidera Trnavského.

„Z uvedeného dôvodu je záujmom školy zriadiť výučbu hry na organe, prípadne cirkevnej hudby, ktoré sa v Trnave, v meste s bohatou organovo-cirkevnou hudobnou tradíciou nevyučujú, výučbu hry na klavír, dychové nástroje, spev a zborový spev a strunové nástroje, vrátane rezofonickej gitary dobro,“ uvádza sa v projekte predkladateľov.

Významným prínosom školy má byť tiež možnosť poskytnúť vzdelávanie hudby a jej interpretácie aj handicapovaným deťom a dospelým s možnosťou skupinového vyučovania týchto osôb v rámci muzikoterapie.

So zriadením umeleckej školy súhlasila Komisia školstva a vzdelávania MZ, ako aj Mestská školská rada mesta Trnava.

Ulož ako PDF
Napísal 25. júna 2015 18:01. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.