reklama

Výstavba Arboria Parku môže znamenať vznik kvalitnej mestskej štvrte, myslí si architekt

Výstavbou prvého bytového domu sa v Trnave na sídlisku Zátvor začína realizácia novej obytnej štvrte Arboria Park. Prvé informácie o pripravovanom projekte sme priniesli na portáli trnava-live.sk v polovici apríla. Developerská spoločnosť Lucron Development plánuje začať s výstavbou prvého bytového domus 96 bytmi na Veternej ulici už na jeseň tohto roka.

Svoj pohľad na projekt nám poskytol aj architekt prvého bytového domu Ing. arch. Jozef Ondriaš.

• Aké sú urbanistické ciele obytnej zóny Arboria Park?
– Svojim riešením bude mestská štvrť Arboria Park jedinečná, a to v celoslovenskom kontexte. Motto výstavby „bývanie v parku aj v meste“ bude dôsledne naplnené vo všetkých krokoch realizácie.
Urbanistický koncept aplikuje klasickú formu zástavby, tak ako ju máme zažitú už stáročia. Navrhnuté sú ulice, verejné priestory, námestia, dvory – to je to klasické, mestské. Podstatným, kvalitatívnym rozdielom, je dodržanie dôslednej segregácie funkcií a určenie regulatívov výstavby.

• Čo to znamená? Mohli by ste to objasniť?
– Zjednodušene navrhnutú segregáciu funkcií a regulatívy môžeme rozdeliť do troch základných pravidiel, ktoré určil v urbanistickom riešení architekt Zibrin. Sú to pravidlá pre dopravu, obsluhu územia, rozloženie verejných priestorov a regulatívy pre zástavbu, medzi ktoré patria výška, veľkosť, odstupy budov, a podobne.

• Priblížte nám, prosím, navrhnuté riešenie dopravy a verejných priestranstiev.
– Doprava je vedená len po okraji územia, kde sú záchytné parkoviská a vjazdy do garáží. Takže všetky obytné domy sa dostávajú do ničím nerušenej zelene s relaxačnými plochami pre obyvateľov Riešenie zelene napĺňa prvú časť zámeru – bývanie v parku.
Ústredným urbanistickým prvkom novej zástavby je verejný park tvoriaci akúsi chrbticu mestskej štvrte Arboria Park. Verejný park prechádza do priestorov medzi jednotlivými bytovými blokmi a do individuálne riešených vnútroblokových priestorov. A nakoniec pri každom dome verejná zeleň prechádza do súkromných predzáhradok pridelených bytom na zvýšenom prízemí.

Vizualizácia: Lucron Development/Ing. arch. J. Ondriaš

• Aké je nosné architektonické riešenie?
– Architektonické riešenie prvého bytového domu a následne ďalšia výstavba, ostáva verná základnému motu “v parku aj meste”. Pri tvarovaní hmoty, použitím jednotlivých prvkov, materiálov a farieb sme siahli po jednoduchosti. Horizontálne členenie, použitie lodžií, terás, predzáhradok, základná kombinácia žiarivej bielej a farebných akcentov. Za dôležité považujeme určenie maximálnej výšky bytového domu (prízemie + 5 podlaží + posledné ustúpené podlažie). Chceme, aby obyvatelia mali reálny kontakt so zeleňou, aby videli a počuli deti, ktoré sú v parku alebo na ihrisku.

• Prečo ste použili lodžie, nie balkóny?
Som presvedčený, že lodžia poskytuje vyšší užívateľský štandard ako balkón. Lodžia poskytuje viac súkromia, lepšiu ochranu proti dažďu a môže sa pričleniť k obývačke. V bytovom dome sme navrhli tri druhy exteriérových prvkov. Na zvýšenom prízemí sú predzáhradky, stredná časť domu má lodžie a na poslednom, ustúpenom podlaží sú terasy.

• Ako je to s vybavenosťou bytového domu?
– Bytový dom je navrhnutý s vybavenosťou, ktorá mu zabezbečí vysoký užívateľský štandard. V podzemnom podlaží je kontrolovaný vstup do garáže. Ďalej sa tu nachádza technická a domová vybavenosť, ktorá slúži len obyvateľom tohto domu. Je to odovzdávacia stanica tepla, centrálne meranie spotreby a pivničné kobky pre majiteľov bytov.

• Mohli by ste priblížiť konštrukciu objektu?
– Bytový dom je navrhnutý z monolitického železobetónu. Základným modulom je rozpon o šírke 7,2 m. Všetky vnútrobytové priečky sú tehlové. Omietky vápenno-sádrové. Obvodový plášť je sendvičový zateplený kontaktným systémom na báze minerálnych dosiek. Okná sú plastové. Vstupné dvere do domu sú hliníkové s integrovanými schránkami a komunikačným systémom. Dom má dva bezbariérové vstupy s priamym nástupom do výťahu.

• Dôležitým faktorom je riešenie samotných bytov.
– Celkom je v dome 96 bytov rôznych veľkostných kategórií od 1-izbových až po 4-izbové. Každý byt má predzáhradku, loggiu alebo terasu. Väčšina bytov je riešená so vstupnou halou, šatníkom, jednou alebo dvoma hygienami. Obývacie izby sú s integrovanou obytnou kuchyňou. Každý byt sme na pôdoryse vzorovo zariadili nábytkom, aby mal klient reálnu predstavu o efektívnom využití priestoru.

• Prvé prezentované informácie a návrhy projektu Arboria Park sa stretli s pomerne priaznivým ohlasom. Táto skutočnosť vás iste potešila.
– Som presvedčený, že ak investor zrealizuje zámer tak, ako je vyprojektovaný, v Trnave vznikne nová, veľmi kvalitná mestská štvrť. Našim spoločným cieľom je, aby sa obytná zóna Arboria Park stala pre nových obyvateľov domovom.

Ulož ako PDF
Napísal 5. mája 2011 12:41. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Výstavba Arboria Parku môže znamenať vznik kvalitnej mestskej štvrte, myslí si architekt”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.