reklama

Výstavba Arboria Parku môže znamenať vznik kvalitnej mestskej štvrte, myslí si architekt

Výstavbou prvého bytového domu sa v Trnave na sídlisku Zátvor začína realizácia novej obytnej štvrte Arboria Park. Prvé informácie o pripravovanom projekte sme priniesli na portáli trnava-live.sk v polovici apríla. Developerská spoločnosť Lucron Development plánuje začať s výstavbou prvého bytového domus 96 bytmi na Veternej ulici už na jeseň tohto roka.

Svoj pohľad na projekt nám poskytol aj architekt prvého bytového domu Ing. arch. Jozef Ondriaš.

• Aké sú urbanistické ciele obytnej zóny Arboria Park?
– Svojim riešením bude mestská štvrť Arboria Park jedinečná, a to v celoslovenskom kontexte. Motto výstavby „bývanie v parku aj v meste“ bude dôsledne naplnené vo všetkých krokoch realizácie.
Urbanistický koncept aplikuje klasickú formu zástavby, tak ako ju máme zažitú už stáročia. Navrhnuté sú ulice, verejné priestory, námestia, dvory – to je to klasické, mestské. Podstatným, kvalitatívnym rozdielom, je dodržanie dôslednej segregácie funkcií a určenie regulatívov výstavby.

• Čo to znamená? Mohli by ste to objasniť?
– Zjednodušene navrhnutú segregáciu funkcií a regulatívy môžeme rozdeliť do troch základných pravidiel, ktoré určil v urbanistickom riešení architekt Zibrin. Sú to pravidlá pre dopravu, obsluhu územia, rozloženie verejných priestorov a regulatívy pre zástavbu, medzi ktoré patria výška, veľkosť, odstupy budov, a podobne.

• Priblížte nám, prosím, navrhnuté riešenie dopravy a verejných priestranstiev.
– Doprava je vedená len po okraji územia, kde sú záchytné parkoviská a vjazdy do garáží. Takže všetky obytné domy sa dostávajú do ničím nerušenej zelene s relaxačnými plochami pre obyvateľov Riešenie zelene napĺňa prvú časť zámeru – bývanie v parku.
Ústredným urbanistickým prvkom novej zástavby je verejný park tvoriaci akúsi chrbticu mestskej štvrte Arboria Park. Verejný park prechádza do priestorov medzi jednotlivými bytovými blokmi a do individuálne riešených vnútroblokových priestorov. A nakoniec pri každom dome verejná zeleň prechádza do súkromných predzáhradok pridelených bytom na zvýšenom prízemí.

Vizualizácia: Lucron Development/Ing. arch. J. Ondriaš

• Aké je nosné architektonické riešenie?
– Architektonické riešenie prvého bytového domu a následne ďalšia výstavba, ostáva verná základnému motu “v parku aj meste”. Pri tvarovaní hmoty, použitím jednotlivých prvkov, materiálov a farieb sme siahli po jednoduchosti. Horizontálne členenie, použitie lodžií, terás, predzáhradok, základná kombinácia žiarivej bielej a farebných akcentov. Za dôležité považujeme určenie maximálnej výšky bytového domu (prízemie + 5 podlaží + posledné ustúpené podlažie). Chceme, aby obyvatelia mali reálny kontakt so zeleňou, aby videli a počuli deti, ktoré sú v parku alebo na ihrisku.

• Prečo ste použili lodžie, nie balkóny?
Som presvedčený, že lodžia poskytuje vyšší užívateľský štandard ako balkón. Lodžia poskytuje viac súkromia, lepšiu ochranu proti dažďu a môže sa pričleniť k obývačke. V bytovom dome sme navrhli tri druhy exteriérových prvkov. Na zvýšenom prízemí sú predzáhradky, stredná časť domu má lodžie a na poslednom, ustúpenom podlaží sú terasy.

• Ako je to s vybavenosťou bytového domu?
– Bytový dom je navrhnutý s vybavenosťou, ktorá mu zabezbečí vysoký užívateľský štandard. V podzemnom podlaží je kontrolovaný vstup do garáže. Ďalej sa tu nachádza technická a domová vybavenosť, ktorá slúži len obyvateľom tohto domu. Je to odovzdávacia stanica tepla, centrálne meranie spotreby a pivničné kobky pre majiteľov bytov.

• Mohli by ste priblížiť konštrukciu objektu?
– Bytový dom je navrhnutý z monolitického železobetónu. Základným modulom je rozpon o šírke 7,2 m. Všetky vnútrobytové priečky sú tehlové. Omietky vápenno-sádrové. Obvodový plášť je sendvičový zateplený kontaktným systémom na báze minerálnych dosiek. Okná sú plastové. Vstupné dvere do domu sú hliníkové s integrovanými schránkami a komunikačným systémom. Dom má dva bezbariérové vstupy s priamym nástupom do výťahu.

• Dôležitým faktorom je riešenie samotných bytov.
– Celkom je v dome 96 bytov rôznych veľkostných kategórií od 1-izbových až po 4-izbové. Každý byt má predzáhradku, loggiu alebo terasu. Väčšina bytov je riešená so vstupnou halou, šatníkom, jednou alebo dvoma hygienami. Obývacie izby sú s integrovanou obytnou kuchyňou. Každý byt sme na pôdoryse vzorovo zariadili nábytkom, aby mal klient reálnu predstavu o efektívnom využití priestoru.

• Prvé prezentované informácie a návrhy projektu Arboria Park sa stretli s pomerne priaznivým ohlasom. Táto skutočnosť vás iste potešila.
– Som presvedčený, že ak investor zrealizuje zámer tak, ako je vyprojektovaný, v Trnave vznikne nová, veľmi kvalitná mestská štvrť. Našim spoločným cieľom je, aby sa obytná zóna Arboria Park stala pre nových obyvateľov domovom.

Ulož ako PDF
Napísal 5. mája 2011 12:41. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Výstavba Arboria Parku môže znamenať vznik kvalitnej mestskej štvrte, myslí si architekt”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.