reklama

Trnavské cesty budú monitorovať desiatky snímačov

V minulých dňoch začala spoločnosť Asseco Central Europe na území Trnavy s montážou kamerových systémov na stĺpoch verejného osvetlenia.

Podľa informácií vedúceho kancelárie primátora mesta Trnava Pavla Tomašoviča kamery budú súčasťou nového monitorovacieho systému dopravy v uliciach mesta. Projekt je realizovaný na základe uznesenia vlády Slovenskej republiky v rámci programu podpory rozvoja inteligentných dopravných systémov – Národného systému dopravných informácií.

Kamery sú postupne rozmiestňované na území celého mesta

Podmienkou fungovania projektu je inštalácia kamerových dopravných senzorov, na území mesta bude zrealizovaných spolu až 52 takýchto inštalácií.

„Slovenská republika čelí mnohým dopravným problémom, ktoré nevyplývajú iba z nedobudovanej dopravnej infraštruktúry, ale sa dotýkajú viacerých oblastí ako sú napr. bezpečnosť dopravy, vplyv dopravy na životné prostredie alebo kvalita služieb, ktorých riešenie nebolo v minulosti dostatočne zabezpečované.
Program podpory rozvoja inteligentných dopravných systémov – Národný systém dopravných informácií reprezentuje komplexné riešenia inteligentných dopravných systémov založených na informačných a komunikačných systémoch a technológiách v cestnej doprave na Slovensku. Je orientovaný na využívanie jednotného systémového prostredia pre zber, spracovanie, zdieľanie, distribúciu a využívanie dopravných informácií v konkrétnych informačných, riadiacich a telematických aplikáciách,”
uvádza sa v oficiálnej správe, ktorá prípravné práce projektu sprevádza.

Inštalácia kamier na Clementisovej ulici

Národný systém dopravných informácií má za cieľ okrem iného priniesť optimalizáciu prospechu každého užívateľa pozemných komunikácií (najčastejšie vodiča, účastníka cestnej premávky) s ohľadom na aktuálnu dopravnú situáciu, zvyšovanie bezpečnosti dopravno-prepravného procesu, zvyšovanie efektívnosti a kvality prepravy vyjadrenú úsporou času na prepravu alebo zabezpečením informačnej podpory pre plánovanie tohto času v závislosti na aktuálnej dopravnej situácii, ale aj sledovanie a vyhodnocovanie aktuálnej intenzity premávky a ostatných dopravno-inžinierskych charakteristík na jednotlivých (najmä dopravne zaťažených a chrbticových) úsekoch siete pozemných komunikácií v reálnom čase.

Medzi ďalšie pozitíva súvisiace so zavedením systému patrí podľa informatívnej správy aj „znižovanie negatívnych vplyvov na životné prostredie a znižovanie energetickej náročnosti dopravy či optimalizácia plánovania a povoľovania uzávierok a obchádzok v závislosti na zabezpečení maximálnej prejazdnosti siete komunikácií v danej oblasti”.

Ďalšie podrobnosti súvisiace s prípravami spustenia projektu v uliciach Trnavy do praxe prinesieme v nasledujúcich dňoch.

Ulož ako PDF
Napísal 13. júna 2011 16:41. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

4 komentáre pre “Trnavské cesty budú monitorovať desiatky snímačov”

 1. 1
  ttss says:

  dozvedel som sa niečo? :D

 2. 2
  alexio says:

  o to pokoj, pochopit sa to da. skor ma zaujima kam tie udaje o nasich autach a pohyboch pojdu a kto ich bude spracovavat. rad si pockam na tie dalsie infosky.

 3. 3
  Hektor says:

  Preco hned neprilepia aj kopiu kontraktu so sumou za obstaranie a najma za prevadzku …. hned bude jasno, ake su ciele projektu … :-))

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.