reklama

Zeleň v meste môže poškodiť spriadač americký. Výskyt hmyzu hláste na úrade

Mesto Trnava žiada obyvateľov mesta, aby informovali referát správy zelene na mestskom úrade v prípade, že zaznamenajú výskyt húsenice spriadača amerického. Ide o škodcu, ktorý môže mať negatívny vplyv najmä na ovocné stromy.

Pre tohto škodcu je typické pavučinové hniezdo v korune stromu, z ktorého sa do okolia šíria húsenice. Spriadač americký (Hyphantria cunea) sa vyskytuje iba v najteplejších oblastiach Slovenska a za rok máva dve generácie. Prezimuje v štádiu kukiel v rôznych úkrytoch. Motýle prvej generácie sa roja v máji a samičky kladú vajíčka vo veľkých skupinách na spodnú stranu listov.

Húsenica spriadača amerického

Foto: treknature.com

Motýľ

Foto: globaltwitcher.com

Vyliahnuté húsenice sa spočiatku zdržujú pohromade a pod ochranou hustej pavučiny obžierajú listy až na kostru. Neskôr sa rozliezajú a často spôsobujú holožery na napadnutých stromoch. Druhá generácia motýľov sa rojí koncom júla a v auguste. Táto generácia je početnejšia, preto môže napáchať väčšie škody.

Z drevín najčastejšie poškodzuje orechy, jablone, čerešne, slivky, moruše, z ostatných listnatých drevín javorovec jaseňolistý a bazu.

Kontakt:
referát správy zelene MsÚ, Zuzana Bodišová, 033/32 36 107, zuzana.bodisova@trnava.sk.

Ulož ako PDF
Napísal 15. júna 2011 15:37. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Zeleň v meste môže poškodiť spriadač americký. Výskyt hmyzu hláste na úrade”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.