reklama

V prázdnom priestore pred vchodom do mestskej polikliniky vyrastie nová lekáreň

Trnavská spoločnosť Hypogarant postaví v priestore pred hlavným vstupom do Mestskej polikliniky na Starohájskej ulici nové obchodné priestory. Slúžiť majú ako lekáreň. Budova má stáť nad dvorom a vyplní prázdny priestor pred vstupom do polikliniky pre dospelých.

Súhlas s projektom vyjadrila väčšina poslancov mestského zastupiteľstva na utorňajšej schôdzi v pomere 14 za, 7 proti a 4 sa zdržali.

„Žiadateľ má zámer vybudovať obchodný objekt nad pozemkom v dvore polikliniky. Samotný objekt bude vybudovaný v priestore átria na úrovni nadzemnej lávky pre peších. Jednopodlažný objekt je navrhnutý s výškou 3,50 m, s pôdorysom 12×15 metrov. Konštrukčne ide o koncepčné riešenie zavesením ľahkého oceľového skeletu na sústavu nosných železobetónových prvkov existujúcej konštrukcie nadzemného prístupového priestoru k budove,” približuje zámer dôvodová správa.

Nová lekáreň má stáť na pilieroch a vyplní priestor vo výške lávky

Spoločnosť Hypogarant zaplatí mestu každý rok 4000 eur za prenájom pozemkov vo forme vecného bremena, nad ktorými budova vyrastie. Suma bude každoročne zvýšená o infláciu.

S navrhovaným projektom nesúhlasia lekári a zdravotníckej subjekty zo združenia Esculap, ktoré v mestskej poliklinike pôsobia. Zdravotnícke subjekty zorganizovali petíciu proti stavbe objektu a v priebehu troch dní ju podpísalo takmer 500 ľudí. V ich mene vystúpil pred poslancami predseda združenia MUDr. Martin Heriban.

„Nesúhlasíme s výstavbou tohto objektu. Pôvodne to malo byť obchodné centrum, teraz sa hovorí o lekárni. Ťažko odhadnúť, čo bude ďalej. Stavba zaťaží areál mestskej polikliniky, zhorší už aj tak náročný prístup do budovy pre nájomníkov a najmä pacientov, ktorých sem prichádza denne asi päťtisíc. Krajne nevhodne je riešené zásobovanie tohto nového objektu – a to cez jediný nákladný výťah, ktorý využívajú najmä imobilní pacienti. Obávame sa, že predpokladanú vyššiu záťaž výťah nevydrží. Ďalej sa ešte obmedzí už tak poddimenzované parkovanie v okolí polikliniky. Investor síce uvádza, že vybuduje nové miesta, pýtame sa však, kde. A napokon, obávame sa ďalšej záťaže zastaralých inžinierskych sietí v objekte mestskej polikliniky,” predniesol protest združenia Esculap zastrešujúceho viac ako 130 zdravotníckych subjektov M. Heriban.

Na záver ešte poukázal na skutočnosť, že spoločnosť Hypogarant bude platiť za komerčný objekt v prepočte na meter štvorcový nižšie nájomné ako zdravotnícke subjekty.

V rozprave vystúpil aj poslanec Matej Lančarič. Stotožnil sa s argumentami združenia Esculap a pripomenul skutočnosť, že predložený zámer je potrebné konzultovať s autorom projektu Mestskej polikliniky. „Pri porušení autorských práv hrozí riziko sankcií, preto upozorňujem, že je potrebné návrh projektu konzultovať s autorom architektonického návrhu. Mám tiež obavu, že umiestnenie tejto budovy obmedzí pohyb chodcov a zmenší aj tak malú plochu zelene pred poliklinikou. Znepokojila ma aj skutočnosť, ktorú predniesol pán doktor Heriban na tému zásobovanie budovy spoločným výťahom,” poukázal Lančarič.

Proti odsúhlaseniu projektu sa postavil aj poslanec a riaditeľ Fakultnej nemocnice Gabriel Pavelek. „V zámere investora je síce uvedené, že budova bude zásobovať peším prístupom, no v období mrazov si to neviem predstaviť. Ako povedal pán Heriban, objekt bude zásobovaný jediným nákladným výťahom, ktorý je už dnes veľmi vyťažený. A ak bude čakať na obsadený výťah posádka rýchlej zdravotníckej pomoci, ktorá sa nedostane včas k pacientovi, je to priame ohrozenie života. O otázke parkovanie v okolí polikliniky ani nemusíme diskutovať. Na záver sa pýtam, či je potrebné zriadenie ďalšej lekárne? V priamom dostupe poliklinike je celkom 5 lekární. Ak už chceme rozširovať priestory na prasknutie napnutej mestskej polikliniky, urobme priestory pre nové ambulantné zariadenia, umožnime zriadenie nových špecializovaných pracovísk, kde dnes čakajú pacienti na vyšetrenie neúmerne dlhý čas. Týmto spôsobom môžeme pomôcť pacientovi,” vyslovil sa G. Pavelek.

Spravodajca materiálu Augustín Hambálek prítomným poslancom upresnil niektoré sporné body, o ktorých bola reč v rozprave pred hlasovaním o tomto bode programu.

„Od začiatku je projekt plánovaný ako lekáreň, mestská rada na svoj rokovaní nič iné v zámere nepripúšťa. Zaťaženie inžinierskych sietí a technické riešenia sú vecou projektanta a následne dotknutých orgánov. Keďže ide o zdravotnícke zariadenia, nie je to v rozpore s fungovaním a účelom mestskej polikliniky. Samotné átrium, do ktorého má byť budova lekárne vsadená dnes neslúži prakticky žiadnemu účelu. Pohľad doň tiež nie je práve lákavý, chýbajú tu obklady, časť je postriekaná grafitmi. Parkovanie má dva pohľady: zámer predpokladá, že lekáreň budú navštevovať len pacienti, ktorí navštívia polikliniku, a preto nie je predpoklad, že sem budú prichádzať zákazníci z iných častí mesta.
Zásobovanie lekárne je riešené ako aj v okolitých prevádzkach kvetinárstva, bufetov, lekární a iných. Čo sa týka stanovenej ceny za prenájom – nejde o klasický prenájom verejného priestranstva, pretože celá stavba bude votknutá do jestvujúcej lávky. Stáť bude len na šiestich podporných stĺpoch, preto môžeme hovoriť o špecifickom zábere pozemku. Ide o prípad, ktorý sme doteraz nezažili, preto sa mi o tom pomerne ťažko hovorí z pozície spravodajcu materiálu. Vychádzali sme z toho, že pohľad na ten priestor nie je lákavý a chceli sme ho zatraktívniť,”
doplnil predložený zámer poslanec Augustín Hambálek.

Ulož ako PDF
Napísal 8. septembra 2011 12:21. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

16 komentárov pre “V prázdnom priestore pred vchodom do mestskej polikliniky vyrastie nová lekáreň”

 1. 1
  pacoš2546872564 says:

  to ze niekto s tym nesuhlasi a zaroven nepredlozi navrhy na zlepsienie sucasneho stavu vyznie ako pokrytectvo. Výhovorka:šak ja som len najomník pred pacošmi neobstojí.

  • 1.1
   T says:

   akože tým sa zlepší súčasný stav, že tam pribudne x-tá lekáreň v tejto lokalite? načo by mal niekto dávať návrh, ako vyplniť tú dieru?

 2. 2
  Andrej says:

  HYPOGARANT s.r.o.

  Ing. Miloš Jaroška

  No Comment :-)

 3. 3
  T says:

  špecifický záber pozemku asi znamená, že keď to celé bude v lufte len na stĺpoch, tak pod tým sa dá ten pozemok ešte nejako využiť? Mali by platiť normálnu sadzbu a nie len za prenajatie vzduchu nad pozemkom. Pod tým už nič nepôjde a teda pozemok bude nevyužiteľný. no, nerozumiem tomu asi.

 4. 4
  Vlado P. says:

  Nemala tam byť náhodou súťaž v štýle kto dá viac, ten berie? Som si myslel, že to v samosprávach funguje len takto…

 5. 5
  michal.neo says:

  Presne tak Andrej,

  HYPOGARANT s.r.o. = Ing. Miloš Jaroška = Augustin Hambalek = good deal :)

  • 5.1
   Marek says:

   Presne tak, oni vlastne platia iba za prenajom plochy pod tymi siestimi stlpmi.
   Najlepsie ak ti stlpy budu drevenne a nebudu prepojene pevne zo zakladmi…to vlastne ani nebude
   stavba…take sme tu uz mali…vid pan zemplina :D :D

  • 5.2
   Andrej says:

   Yeah = ŽOS Rules

 6. 6
  ttss says:

  celé zle. nepremyslené. pažravci myslia len na dobrý biznis. nepostavia tam aj nejaký kostol alebo aspoň kaplnku? :D

 7. 7
  Vasiľ Biľak says:

  Podstatné je to, že bolševik bude mať z toho dobrý bakšiš. Čo tam po imobilných pacientoch, že budú mať obsadený výťah, v ktorom sa budú voziť krabice s liekmi. A že o tom neprebehla žiadna verejná súťaž, aukcia ani nič podobné a len tak sa k tomu dostal Jaroška – jedna ruka s Hambálkom, netreba ani komentovať.

 8. 8
  jaroslav says:

  1. ta budova polikliniky sa bude musiet skor ci neskor rekonstruovat – minimalne vymena okien + zateplenie a nova fasada a potom tam ta “lekaren vo vzduchu” bude urcite zavadzat
  2. doteraz kazdy investor dostal podmienku nieco vybudovat – kruhac, semafor, cast lavky,… a tento nic? lebo idu postavit 4 lekaren? je to vo vseobecnom zaujme? kto prosim volil tych poslancov, co za to hlasovali? byvaju vobec v Trnave?

 9. 9
  michal.neo says:

  Hlasovali za to poslanci SMERu… Kto je SMER? Augustin Hambalek… Koho bude lekaren? Jarosku… Pre koho pracuje Jaroska? Pre pana P. S kym je Jaroska jedna ruka? S Augustinom Hambalkom… Kto je sponzor SMERu? Pan P… :)

 10. 10
  Rasťo says:

  No problem je v tom, ze na Druzbe sa zastava zachvilu snad asi vsetko, to tam bude jak v Petrzalke zachvilu. Natrepali tam socialnu poistovnu, vedla toho dalsiu budovu, teraz pribudne dalsia hovadina. Hlavne, ze zaparkovat pri poliklinike sa neda kde, este ze som sa z tej Druzby odstahoval. Este ze Augustin a hlavny zlodej pardon sponzor SMERu Vladimir P. su spokojnucki.

 11. 11
  Jfk says:

  Hlavne treba pozrieť o čo ide Heribanovi, len o svoj prospech a nie o pacientov, kde bol doteraz? Ako sa tam zasobovalo všetko čo tam je doteraz, tam uz nejde o pacientov? Lancaric o akej zeleni rozpráva, akého autora chce osloviť, uz neexistujuceho? A bol by som zvedaví ako sa obmedzí prístup pacientov, to doteraz preskakovali tu dieru? Ved to su všetko nezmysli. Aspoň trochu sa ta buda po estetickej stránke vylepsi.

  • 11.1
   Andrej says:

   nič sa nezlepší, hlasujem za zbúranie toho morloku, ked budu stroje rozbehnute nech zrovnaju aj ten anciášov chliev na námestí!

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.