reklama

Trnavčan Ivan Pašek je dvojnásobným majstrom sveta v cyklistike medikov

S vynikajúcim úspechom sa vrátil z 36. majstrovstiev sveta medikov v talianskom Montichiari 42 – ročný trnavský cyklista MVDr. Ivan Pašek. V rámci podujatia, ktoré má vo svete dlhoročnú tradíciu a vzbudzuje patričný rešpekt, priviezol na Slovensko dva tituly majstra sveta!

Pašek najprv vypálil svojim súperom rybník v 11-kilometrovej časovke, kde dokonca zvíťazil s absolútne najrýchlejším časom spomedzi všetkých pretekárov v štartovom poli. O dva dni neskôr nastúpil doktor veterinárneho lekárstva aj do pretekov s hromadným štartom na 105 kilometrov. Skvelá taktika, podporená výbornou formou a suverénnym finišom v závere, vyniesli členovi CK Masters Team Trnava druhý dúhový dres majstra sveta!

Doktor Pašek v dúhovom drese majstra sveta

„Trasa časovky viedla usporiadateľským mestom Montichiari. Bol to technicky náročný okruh s dvanástimi kruhovkami a jedenástimi retardérmi. Navyše, na asi 400-metrovom úseku boli na ceste takzvané mačacie hlavy. Priznám sa, nebol som nadšený, pretože na takýto typ trate nie som zvyknutý. Veľmi mi pomohla telefonická konzultácia s kolegom Karolom Lipovským, ktorý mi dal niekoľko dobrých rád, ako trasu najlepšie zvládnuť,“ popisuje svoje pocity z časovky MVDr. Ivan Pašek.

Ako sám pripomína, na preteky odchádzal v dobrej forme a optimisticky naladený, no suverénny úspech, aký si pripísal v cieli časovky nečakal. „Bol som prekvapený. Porazil som všetkých štartujúcich bez rozdielu veku a získal som svoj prvý titul majstra sveta. Krásny pocit,“ spomína.
Pašek nadelil najbližšiemu súperovi viac ako minútu a aj napriek veľmi technickej trati dosiahol famóznu priemernú rýchlosť 46,8 km/h, ktorá mu vyniesla prvé zlato, pohár aj dúhový dres.

Na preteky s hromadným štartom na 105 km nastúpilo viac ako 130 pretekárov. Pašek bol v pelotóne jediným zástupcom Slovenska. Druhý Slovák na MS MUDr. Peter Seghy zo Žiliny bojoval v inej kategórii, ktorú odštartovali o pár hodín skôr.

„Jasne najsilnejší boli domáci Taliani. Mohli počítať s technickou podporou aj s podporou divákov. Tých sa okolo trate zhromaždili celé stovky, čo dávalo pretekom vskutku nádhernú atmosféru. Veľmi silný tím priviezli aj Rusi, ktorých podporil profi tím Kaťuša,“ hodnotí súperov v štartovom poli.

Na stupňoch víťazov

Pre Ivana Pašeka však preteky nezačali práve nádejne. Po pár kilometroch mu na jednom zo spomaľovacích retardérov vypadi z držiakov obe fľaše s vodou. „Počas pretekov teplota výrazne prekročila 30 stupňov. Cítil som, že bez vody nebudem mať príliš veľa šancí na úspech. Bohužiaľ, nemal som šancu získať náhradné fľaše, nemal mi kto pomôcť. Za celé preteky som vypil dvakrát po deci vody, keď sa so mnou podelili dvaja z mojich súperov v pelotóne,“ opisuje nepríjemnú situáciu.

Skvele pripraveného trnavského cyklistu však ani absencia životne dôležitých tekutín neodradila od boja o popredné priečky. V siedmom z desiatich okruhov, v jedinom prudkom stúpaní na okruhu, inicioval rozdelenie balíka. „Pokúsil som sa rozdeliť pelotón, pretože som cítil svoju šancu. Napokon sme zostali v čele s náskokom pred hlavným poľom ôsmi.“

Do cieľa zostávali tri okruhy, teda asi 30 kilometrov. Utečencom sa náskom pred prenasledovateľmi podarilo udržať až do cieľovej rovinky.
„Do špurtu sme nastupovali všetci z čelnej skupinky. Podarilo sa mi vynikajúco pripraviť záverečný atak. Zaútočil som približne 200 metrov pred cieľom a posledných 50 metrov pred páskou som zdvíhal ruky nad hlavu. Bol to neskutočne nádherný pocit. Druhé preteky, mal som druhý pohár pre víťaza, druhé zlato aj dúhový dres. Paráda!,“ raduje sa dvojnásobný majster sveta medikov Ivan Pašek.

Ulož ako PDF
Napísal 23. októbra 2011 23:04. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Šport. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.