reklama

November ’89 si pripomenuli aj trnavskí politici

Zástupcovia Kresťanskodemokratického hnutia v Trnave Vladimír Butko a Bohumil Chmelík položili v predvečer výročia 17. novembra veniec k Pamätníku obetiam nespravodlivo stíhaných v Trnave. Pripomenuli si tak udalosti spred 22 rokov, ktoré odštartovali Nežnú revolúciu.

V tento deň sa asi tristo slovenských študentov vysokých a stredných škôl zúčastnilo na protestnej demonštrácii na Hodžovom námestí v Bratislave, odkiaľ pokračovali na Námestie SNP a k vtedajšiemu ministerstvu školstva. Oficiálnym cieľom bol protest proti vtedajšiemu návrhu vysokoškolského zákona a za akademické slobody. Demonštrácia plynule prerástla do verejnej diskusie na Hviezdoslavovom námestí.

V. Butko a B. Chmelík kladú veniec k pamätníku obetiam totality

Foto: B. Jáger

Následne na druhý deň 17. novembra sa zišli študenti pražských vysokých škôl na Albertove, odkiaľ sa vydali do centra mesta. Študenti niesli štátne zástavy, spievali a skandovali požiadavku na zmenu pomerov v ČSSR. Za Národným divadlom im špeciálne jednotky zahradili cestu a zhromaždenie brutálne potlačili. Udalosť vyvolala všeobecné pohoršenie a následné protesty prerástli do celonárodných protikomunistických manifestácií, ktoré viedli k pádu totalitného komunistického režimu v Československu.

V predvečer novembrových udalostí sa pri pamätnej tabuli venovanej Novembru 1989 osadenej na budove Divadla Jána Palárika v Trnave stretli aj predstavitelia, členovia a sympatizanti SDKÚ-DS v Trnavskom kraji spolu s hlavným protagonistom trnavského Novembra Vladimírom Oktavcom. Spomienkového stretnutia sa zúčastnili aj poslanci NR SR Katarína Cibulková a Zoltán Horváth v spoločnosti krajského predsedu Milana Romana a predsedu MZ SDKÚ-DS v Trnave Jozefa Pobieckého.

Zľava J. Pobiecký. M. Roman, V. Oktavec, Z. Horváth, K. Cibulková a M. Okruhlica pred pamätnou tabuľou venovanou novembrovým udalostiam

Foto: F. Lackovič

Zapálením sviečok si uctili obete zločineckého komunistického režimu.

Branislav Jáger, Michal Okruhlica


Ulož ako PDF
Napísal 19. novembra 2011 23:35. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.