reklama

17. november – symbol, na ktorý nesmieme zabudnúť

Zástupcovia Kresťanskodemokratického hnutia v Trnave si položením venca k pamätníku obetiam nespravodlivo stíhaných pripomenuli pamiatku výročia sedemnásteho novembra.

Delegáciu KDH tvorili poslanci NR SR Július Brocka a Alojz Přidal a poslanci Trnavského samosprávneho kraja Štefan Bošnák a Bohumil Chmelík.

Alojz Přidal považuje sedemnásty november za najväčší symbol túžby Čechov a Slovákov po slobode a zároveň odhodlania bojovať za ňu: „Udalosti spred viac ako dvadsať rokov, ktoré sa udiali 16. novembra v Bratislave a následne na druhý deň v Prahe vo mne stále vyvolávajú zimomriavky a zároveň hrdosť. Sedemnásty november je symbolom, na ktorý nesmieme nikdy zabudnúť. Aj umiestnenie tohto pamätníka na Rázusovej ulici je symbolické. Práve v susediacej budove Okresného súdu komunistický režim nespravodlivo odsudzoval mnohých nevinných občanov,“ uviedol A. Přidal.


Foto zľava: B. Chmelík, J. Brocka, A. Přidal a Š. Bošnák

Protestného zhromaždenia na Hodžovom a Hviezdoslavovom námestí v Bratislave 16. novembra 1989 sa zúčastnilo asi tristo slovenských študentov.

Na druhý deň špeciálne jednotky brutálne potlačili zhromaždenie vysokoškolských študentov v Prahe.
Následné protesty prerástli do celonárodných protikomunistických manifestácií, ktoré viedli k pádu totalitného komunistického režimu v Československu.

Branislav Jáger

Ulož ako PDF
Napísal 15. novembra 2012 9:27. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

8 komentárov pre “17. november – symbol, na ktorý nesmieme zabudnúť”

 1. 1
  Feri says:

  len škoda, že tento symbol pošliapali okrem iných aj páni z KDH – korupcia, netransparentné financovanie strany, gorily, ktoré ju ovládajú a ich predseda – plagiátor dizertačnej práce, ktorý podvodom získal byt… za toto sa v novembri 1989 naozaj neštrngalo.

 2. 2
  krtko says:

  nesmieme zabudnúť v histórii, že boli to práve kresťania čo v mene svojho boha tu povraždili množstvo inak zmýšľajúcich

 3. 3
  havel says:

  Na druhý deň špeciálne jednotky brutálne potlačili zhromaždenie vysokoškolských študentov v Prahe – pardón tlačová chyba trnava-live má byť:

  Na druhý deň špeciálne jednotky brutálne potlačili zhromaždenie proti afére Gorila a v mraze – 10 °C polievali demonštrantov vodným delom
  Toto odsúhlasila koalícia KDH, SDKÚ, SaS, Most Híd teda najdemokratickejší demokrati – doteraz sedia v najdemokratickejšom parlamente SR, doteraz sa neospravedlnili

 4. 4
  komanč says:

  Za 23 rokov dokázali “demokrati” rozkradnúť celú republiku, zmagoriť všetkých obyvateľov, zrušiťť Československo, vytvoriť zo SR banánovú republiku a zostala nám iba holá riť
  Komanči boli iba amatéri

  • 4.1
   icer says:

   Si si istý, že nám vládnu/vládli niekedy nejaký demokrati?
   Ja si myslím, že nie. Vládli nám a vládnu komančovia, alebo ich potomkovia nasiaknutí touto ideológiou.
   Žiadna, opakujem žiadna sloboda u nás neexistuje.Skôr naopak.

   Vyvlastňovanie
   za chvíľu Znárodňovanie
   Zakázané demonštrácie
   Propaganda

   A páni z KDH by sa mali zamyslieť minimálne nad názvom svojej strany. Politiku spájať s vierou je dobré riešenie iba vtedy, ak by sa politici správali podľa viery. V našich podmienkach to neplatí.

   Škoda písať

   Jdu blejt, velebnosti.

  • 4.2
   icer says:

   http://www.osn.cz/lidska-prava/?kap=9&subkap=11

   -Právo na život, svobodu a bezpečnost.

   -Svoboda od otroctví a nevolnictví.

   -Právo nebýt mučen nebo podrobován krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání.

   -Právo na uznávání právní osobnosti; právo na účinné opravné prostředky; svoboda nebýt svévolně zatčen, zadržován nebo vyhoštěn; právo na spravedlivý proces a veřejné slyšení před nezávislým a nestranným soudem; právo být považován za nevinného, dokud není prokázána vina.

   -Svoboda nebýt vystavován svévolnému zasahování do soukromého života, rodiny, domova nebo korespondence; svoboda nebýt vystavován útokům proti vlastní cti a pověsti; právo na právní ochranu před takovými útoky.

   -Svoboda pohybu; právo na azyl; právo na státní příslušnost.

   -Právo uzavřít sňatek a založit rodinu; právo vlastnit majetek.

   -Svoboda myšlení, svědomí a náboženství; svoboda přesvědčení a projevu.

   -Právo na pokojné shromažďování a sdružování.

   -Právo podílet se na vládě a právo na rovný přístup k veřejným službám.

 5. 5
  tak veru says:

  Rok 2012, sedemnásty november a v tomto štáte sa už nedá žiť!
  Pred 23 rokmi, 17. november, ľudia s nádejou v uliciach, vraj za desať rokov bude na Slovensku dobre. Už je? Dobre už bolo, nastáva „istota pekla pre obyčajných ľudí“. Vybláznila sa tu spústa špinavých i čestných a polo čestných politikov, ministrov, sudcov, prokurátorov, policajtov, mafiánov… Kradli, sľubovali, niektorí sa aj snažili, no presilovku prehrali, alebo sa skazili. Ďalší prenasledovali, systematicky odstraňovali zákonnosť a nakoniec si udeľovali amnestie a doktorské tituly.
  Dnes po dvadsať dva rokoch „demokracie“ a rokoch Európskej únie, ktorá sľubovanú spravodlivosť nepriniesla cítime, že rozkradnutý štát kope v agónii. Bohatstvo nášho štátu si „zákonne“ odnášajú do bezpečia daňových rajov, štát zdiera chudobu, požičiava, aby požičal druhým rozkradnutým štátom, ktorých bohatstvo iní zločinci preniesli do daňových rajov. Normálnemu človeku sa v tomto štáte už nedá žiť!
  Kedysi štát ovládali komúši. Kto dnes ovláda tento štát? Miestne, globálne mafie, socialisti, komunisti, demokrati, stáda bezcitných zbohatlíkov v spolupráci so zvrhlými politikmi? Vieme jedno. Právo občanov v tomto štáte zdochlo! Presviedčajú nás o tom na každom kroku a jedným dychom cynicky hustia do ľudí obludné frázy o demokracii, ústave, spravodlivosti, nezávislosti orgánov štátnej moci i takzvanej miestnej samosprávy. Normálnemu človeku je z toľkej demagógie na grc a cíti sa ako v blázinci!
  Človek znesie veľkú chudobu, veľkú záťaž, keď to má zmysel a smeruje k lepšiemu, no človek na Slovensku znesie aj nekonečné ponižovanie, klamanie, vymývanie mozgov, a to aj vtedy, keď to s ním smeruje do pekla a dnes už vidíme, že náš štát do pekla smeruje.
  Zrejeme tu už nepomôžu ani otrepané frázy o slobodných voľbách, veď si zvoľte iných, máte demokraciu. Pre čo? Mocipáni to majú za tie roky všetko riadne chytené, mnohí s definitívou na doživotie. Chytené zvrhlými zákonmi bez zodpovednosti za svoje konanie, ktoré si roky rafinovane vylepšovali do úplnej absurdity, aby sa im ani za najväčšie špinavosti nič nestalo a na občanov, aby si nepomohli, aby sa znova báli, aby nekonali.
  Na všetko tu máme kvázi demokratické orgány no v skutočnosti sú to mafie na potláčanie práva radových občanov, obsadené vybranými skorumpovanými osobami podľa politickej moci a na obciach rafinované miestne diktatúry, práčky peňazí, kde dajú líznuť aj spodnejšej mafii, nazývanej „samospráva“ aby držali hubu a chudobu pod krkom.
  Smeruje to, resp. tu už máme neo-feudálny štát. Strach sa vrátil na radových občanov ako za čias ŠTB. Znova tu zúri odpočúvanie telefónov, sledovanie komunikácie, vyhrážky… Inými slovami, aká je tu perspektíva? „Starý zdochni v chudobe, beznádeji a mladý utekaj z tohto štátu ak máš ešte kam“. Toto sú dnešné vyhliadky po 22 rokoch nútenej totalitnej demokracie a samosprávy v bez hraníc a zodpovednosti, v zmysle jalových zákonov.
  Vie niekto povedať čo s tým? Vie niekto zobudiť toto stádo slepých podaných aby sa konečne začalo brániť? Musí to dopadnúť katastrofálne, že z tohto hrdého Slovanského národa sa postupne stane kolónia bezprávnych muklov, smetisko Európy, kde budú podaných do krvi vykorisťovať, súdiť, prenasledovať a cudzinci, vlastníci fabrík nás možno budú aj biť?
  Juraj Kukla,
  zdroj: http://kukla.blog.sme.sk/c/313436/Rok-2012-sedemnasty-november-a-v-tomto-state-sa-uz-neda-zit.html#ixzz2CQrXSV1X

 6. 6
  ako na TO !! says:

  O tom, jak kanadští studenti svrhli vládu

  Film, který se promítal na včerejší debatě na FF UK s jedním z kanadských (québeckých) studentských vůdců. V r. 2010 vláda vyhlásila radikální zvyšování školného a doprovodné změny (u nás: “zákon o finanční pomoci studentům”) s platností od 2012, píše Josef Bartoň na facebooku. Studentské hnutí využilo rok a půl k informační kampani a menším akcím (happeningy, malé demonstrace, prohlášení, tiskoviny – jako u nás před 10 měsíci).

  Před rokem zorganizovali větší demonstraci (30 tisíc v Montréalu) s požadavkem zmrazení školného a jeho následného úplného zrušení (zpřístupnit bezplatné VŠ). Protesty se stupňovaly, vláda reagovala tvrdými represemi (násilné rozhánění demonstrací obušky, slzným plynem) a “zákonem 78” (“La loi spéciale” – proti němu nesou ve filmu transparent právníci) připomínajícím výjimečný stav (zákazy “nepovolených” shromažďování, obrovské pokuty, tisíce zatčených a uvězněných). Postupně další deseti- a statisícové demonstrace. Na konci jara 2012 demonstrovalo už přes půl miliónu studentů a mnoha sympatizantů z řad veřejnosti a vláda byla nakonec nucena složit mandát. V mimořádných volbách premiérova strana zcela propadla.

  V našich sdělovacích prostředcích o této “revoluci” nebylo skoro ani slovo. Nebo si snad někdo vzpomínáte, že by letos v naší televizi něco proběhlo?

  pozrite na http://www.blisty.cz alebo

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.