reklama

Autor prvej knihy o hrubom kostole neúnavne zbieral materiál vyše sedemdesiat rokov

Výsledkom neúnavného, neuveriteľných sedem desaťročí trvajúceho bádania, študovania archívov a hľadania dostupných zdrojov o hrubom kostole, dnes Bazilike sv. Mikuláša v Trnave, historika Hadriána Radvániho, je vôbe prvá ucelená publikácia.

Kostol spomína už aj prvá písomná zmienka o meste Trnava z roku 1211. Ale až dnes, na sklonku roka 2011, sa vďaka Dr. Radvánimu dočkal vlastnej hodnotnej knihy.

Publikácia vznikala počas celého roka 2011. Doktor Radváni odovzdal približne 600 strán textov a vlastných fotografií, ktoré som postupne spracovával, aby napokon vznikla táto kniha,” komentoval záverečnú fázu príprav na vydanie diela dekan Farského úradu v Trnave Marcel Kubinec.
“Bazilika je významným kostolom aj z pohľadu bývalého Uhorska, no napriek tomu sme o nej až doteraz nemali v rukách nič komplexné. Jestvovali len akési čiastkové údaje a správy
,” pripomína.


Zľava Mário Dobšovič, Hadrián Radváni, Marcel Kubinec

Autorom textov je v 320-stranovej knihe Bazilika svätého Mikuláša v Trnave je Hadrián Radváni, autorom fotografií Mário Dobšovič. O dôstojnú grafickú stránku sa postarala Barbara Neumannová.
Kniha vyšla v náklade 1000 kusov, predáva sa za cenu 25 eur v Spolku sv. Vojtecha, predajni Dobrá kniha na Štefánikovej ulici alebo na Farskom úrade pri Bazilike.

Som veľmi rád, že táto kniha vyšla. V minulosti sa mnoho cenných príspevkov stratilo . Celé roky som zhromažďoval materiál a porozumenie som našiel u pána dekana, ktorý sa ujal šéfredaktorskej a organizačnej stránky projektu. Veľmi mu za to ďakujem. Vyšla pekná kniha s nádhernými fotografiami, potlačená na kvalitnom papieri. Z pohľadu knižnej kultúry preto možno považovať túto publikáciu za prínosnú,” poznamenal dnes 93-ročný Radváni.
Za zmienku iste stojí skutočnosť, že prvé poznatky o kostole začal zbierať už na konci 30. rokov minulého storočia, teda pred vyše 70 rokmi.


Kniha vyšla vo formáte A4

Profesionálny fotograf Mário Dobšovič bral prácu na na knihe o Bazilike ako výzvu. Väčšina fotografií vznikala v priebehu leta minulého roku. V interiéroch strávil podľa vlastných slov nespočet hodín a nafotil približne 5000 záberov.

Kostol je pre fotografa zaujímavý najmä v istých častiach dňa, kedy nastávajú okamihy, počas ktorých vchádza cez okná dovnútra veľmi zaujímavé svetlo. Snažil som sa urobiť čo najviac záberov pri prirodzenom osvetlení. Samozrejme, detaily a rôzne špeciálne zábery sú prisvecované. Najťažšie pre mňa bolo pracovať s lešením. Väčšinu z celkových záberov som robil z asi desaťmetrovej výšky. Lešenie som si musel sám priniesť, postaviť, presúvať. Tá práca bola o trpezlivosti a koncentrácii. Bolo to pre mňa takpovediac romantické dobrodružstvo,” spomína Mário Dobšovič.

Ulož ako PDF
Napísal 5. januára 2012 15:31. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Autor prvej knihy o hrubom kostole neúnavne zbieral materiál vyše sedemdesiat rokov”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.