reklama

Arcibiskup Bezák požehnal mladým vínam aj práci vinohradníkov z trnavského regiónu

Už po jedenásty raz požehnal trnavský arcibiskup mladé vína z trnavského regiónu. Do priestorov sály Mariannum v arcibiskupskom úrade prinieslo 89 vzoriek z vlaňajšej úrody 37 producentov.

Chcem sa poďakovať všetkým vám, ktorí sa staráte o to, aby na našich stoloch bolo dobré a kvalitné víno. S vašou prácou je spojená veľká snaha a námaha. Obnovenie tradície požahnania vín spred jedenástich rokov zo strany vedenia mesta bolo dobrým krokom. Verím, že táto tradícia zostane zachovaná aj do budúcnosti,“ vyslovil želanie primátor mesta Trnava Vladimír Butko.


Vinári priniesli na požehnanie 89 vzoriek

Zástupca vinárov Jozef Zvolenský zo Suchej nad Parnou poznamenal, že rok 2011 bol k vinohradníkom prívetivejší ako ten predošlý. A to aj napriek viacerým nepríjemnostiam a prekážkam, ktoré priniesla príroda. Najprv ich prekvapil májový mráz, potom daždivý júl, mimoriadne suchý záver leta či teplá jeseň prakticky bez zrážok. A napokon prekvapenie pre vína zo sezóny 2011 prišlo v minulých dňoch, pretože vďaka mrazom môžu vinohradníci vyrábať aj ľadové vína.

Matka príroda sa s vinármi každoročne a pravidelne zahráva. Ale vinári, farmári a sedliaci sú zvyknutí byť pokornými, pretože nikdy nemajú nič isté,“ zdôraznil Zvolenský z vinárstva Terra Parna.

Arcibiskup Róbert Bezák pripomenul, že hoci pochádza z kraja, kde je pitie skôr o tvrdšom alkohole, počas pôsobenia v Trnave mal možnosť spoznať kvality tunajších vín. „Víno si najradšej vychutnávam v spoločnosti dobrých priateľov,“ prezradil.


Trnavský arcibiskup Bezák požehnal mladým vínam aj vinohradníkom

Zhmotnenie vašej práce vo víno je prácou nielen fyzickou, ale aj duchovnou. Aj v Biblii nachádzame vyjadrenia ako víno obveseľuje myseľ a spája priateľov. My kňazi sme profesionálmi v pití vína – vy ostatní môžete, my musíme. Ak by nebolo vína, musíme zrušiť bohoslužby. Ako vieme, omša musí mať aj rozmer premeny prostredníctvom chleba a vína,“ vyhlásil pred zhromaždením producentov vína z trnavského regiónu R. Bezák.

Na záver krátkeho príhovoru vzdal hold ich snahe a náročnej práci. „Vinárstvo vytvára nádherné zákutia a kultivuje krajinu. Vo vašej práci vidím snahu vrátiť prírode čo jej patrí, pretože trnavský región bol po stáročia vinárskym krajom. Chcem poďakovať a požehnať vašej práci a vyjadriť zaslúžený obdiv za všetko, čo robíte,“ dodal.

Fotogaléria:

Ulož ako PDF
Napísal 5. februára 2012 18:19. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.