reklama

Výherných automatov je v Trnave stále menej, zákon zakáže v herniach piť alkohol aj fajčiť

Na území mesta prevádzkuje v súčasnosti 13 firiem celkom 325 výherných prístrojov. V roku 2011 fungovalo v Trnave 17 firiem a 376 automatov, rok predtým bolo pri rovnakom počte prevádzkovateľov vydaných mestom Trnava 386 licencií.

S informatívnou správou k problematike aktuálneho vývoja hazardných hier v Trnave sa na utorňajšej schôdzi zoznámili aj mestskí poslanci. Analýza konštatuje, že v meste klesá počet automatov, a úmerne s tým sa znižujú aj príjmy do mestského rozpočtu.

Trnavská samospráva získala v roku 2010 z hazardu prostredníctvom odvodov a poplatkov od prevádzkovateľov 775-tisíc eur, z toho samotné výherné hracie prístroje – teda klasické automaty – priniesli do mestskej kasy 589-tisíc eur. V minulom roku príjmy z hazardných hier dosiahli 675-tisíc eur, za výherné prístroje zaplatili prevádzkovatelia 489-tisíc eur.

Ilustračné foto: zabavnecentrum.eu

Aj samosprávy vo všeobecnosti zdieľajú názor, že výherné automaty je potrebné obmedzovať, vytláčať z reštaurácií, pohostinstiev či barov a povoľovať ich v minimálnej možnej miere len v priestoroch špecializovaných herní. Na druhej strane obciam a mestám prinášajú peniaze od prevádzkovateľov každoročne veľmi zaujímavé a často nezanedbateľné výnosy.

Od 1. septembra 2011 je účinná novela zákona, ktorá obciam umožňuje prevádzkovania automatov s výnimkou lotériových hier, hazardných hier prostredníctvom internetu a kartových hier mimo kasína zakázať plošne na celom území mesta alebo v jeho časti. Zmenu v zákone, ktorá ide v ústrety samosprávam, však doteraz využilo len niekoľko z nich.

1. januára 2013 by mala vstúpiť do platnosti ďalšie novelizácia zákona o hazardných hrách, podľa ktorej viac nebude možné prevádzkovať výherné automaty a videohry v priestoroch, ktoré nebudú spĺňať štatút herne. Prevádzkovatelia budú platiť vyššie odvody do štátneho rozpočtu, nie však do mestských a obecných pokladníc. Pripravovaná novelizácia má tiež zakázať v priestoroch herní podávanie alkoholických alkoholických nápojov a fajčenie.

Zákon definuje, že herňou je miestnosť alebo súbor miestností stavebne spolu súvisiacich a prepojených, špeciálne vybavených a zriadených na prevádzkovanie hazardných hier, v ktorej sa hrá najmä na výherných prístrojoch alebo na technických zariadeniach obsluhovaných priamo hráčmi. Herňa musí byť umiestnená v oddelených priestoroch. Ich prevádzkovanie v baroch či krčmách by už nemalo byť možné,“ konštatuje v informatívnej správe PhDr. Marcela Šimíková z odboru dopravy a komunálnych služieb Mestského úradu v Trnave, ktorý vydáva licencie prevádzkovateľom.

Práve pre ďalšie obmedzenia v zákone budú musieť samosprávy pravdepodobne počítať s ďalším znižovaním príjmov od prevádzkovateľov automatov. To, aký bude reálny pokles výnosov, a či k nemu vôbec príde, však ukáže aj reálna prax po tom, ako vstúpi do platnosti ďalšia novela zákona.

Ulož ako PDF
Napísal 20. februára 2012 2:22. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Výherných automatov je v Trnave stále menej, zákon zakáže v herniach piť alkohol aj fajčiť”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.