reklama

Trnava sa chystá obmedziť prevádzkovanie hazardu na území mesta

V Trnave sa pripravuje obmedzenie prevádzkovania herní a kasín formou Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o hazardných hrách.

Návrh nového VZN zverejnilo Mesto Trnava na úradnej tabuli v utorok 9. júna 2020.

Snahou mesta je obmedziť biznis spojený s hazardom úpravou podmienok umiestňovania herní, zákazom prevádzkovania hazardných hier počas vybraných dní alebo posúdením verejného záujmu pri prevádzkovaní hazardných hier v kasínach.

Odvod z hazardných hier od prevádzkovateľov herní a kasín v Trnave má priniesť v roku 2020 mestu do rozpočtu približne 450-tisíc eur.

Ilustračné foto: Pexels / Daria Sannikova

Návrh Všeobecne záväzného nariadenia o hazardných hrách počíta so zákazom umiestnenia herní vo vzdialenosti menej ako 200 metrov od škôl, školských zariadení, zariadení sociálnych služieb pre deti a mládež, zariadení pre liečbu nelátkových závislostí či ubytovní mládeže.

Vo vzdialenosti menej ako 200 metrov nebude môcť byť umiestnená iná herňa. Ustanovenie sa nebude vzťahovať na existujúce prevádzky, ktorým bola udelená licencia na prevádzkovanie hazardnej hry pred nadobudnutím účinnosti tohto VZN, a to až do skončenia platnosti tejto licencie.

Trnavská radnica navrhuje formou VZN aj zákaz prevádzkovania hazardných hier počas vybraných dní.

Návrh obsahuje aj konkrétne dni, počas ktorých nebude možné hrať: 1. január, Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa, Veľkonočný pondelok a obdobie vianočných sviatkov od 24. do 31. decembra.

„S ohľadom na všeobecný zámer zákona o hazardných hrách, ktorým je celospoločenská potreba znižovania príležitostí obyvateľov k hazardným hrám sa oproti doterajšej právnej úprave posilnili aj kompetencie obcí. Predovšetkým vo vzťahu k umiestňovaniu herní od objektov vymedzených zákonom. Ide o také objekty, v ktorých sa primárne zdržujú alebo sú v blízkosti osoby mladšie ako 18 rokov. Práve táto skupina obyvateľstva sa vo všeobecnosti považuje, z pohľadu hazardných hier, za najľahšie ovplyvniteľnú skupinu obyvateľstva, ktorej treba venovať zvýšenú pozornosť a ochranu,“ približuje mesto v dôvodovej správe.

Mesto Trnava zdôrazňuje, že jeho záujmom je vytvárať optimálne podmienky pre spokojný život svojich občanov.

„To znamená aj potrebu regulovať sociálno-patologické javy, a to predovšetkým s ohľadom na najzraniteľnejšie skupiny obyvateľov. Účasť obyvateľov na hazardných hrách je možné bezpochyby označiť ako činnosť, ktorá ohrozuje sociálne postavenie obyvateľov mesta Trnava, a preto mesto využíva svoju zákonnú možnosť, ktorú mu dáva zákon a navrhuje prijatie tohto Všeobecného záväzného nariadenia.“

Návrh VZN schvaľuje mestské zastupiteľstvo.

K návrhu sa môže do 18. júna 2020 vyjadriť aj verejnosť.

Fyzické aj právnické osoby môžu Uplatniť pripomienku k návrhu nariadenia v písomnej forme alebo elektronicky na adresu infoservis@trnava.sk, alebo ústne do zápisnice na MsÚ.

Pripomienkou možno v určenej lehote navrhnúť nový text alebo odporučiť úpravu textu, a to doplnenie, zmenu, vypustenie alebo spresnenie pôvodného textu. Z pripomienky musí byť zrejmé, kto ju predkladá. Na ostatné podnety nemusí spracovateľ nariadenia prihliadať, a to najmä vtedy, ak nie sú zdôvodnené. Na pripomienky uplatnené po desaťdňovej lehote sa nemusí prihliadať.

Ulož ako PDF
Napísal 9. júna 2020 7:50. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Trnava sa chystá obmedziť prevádzkovanie hazardu na území mesta”

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.