reklama

Od Križovian budú vymienať elektrické stožiare v dĺžke 80 km. Investícia zhltne 75 miliónov eur

Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS), a.s., pripravuje v regióne troch krajov – trnavského, nitrianskeho a trenčianskeho komplexnú výmenu stožiarov a vedenia s prechodom na napäťovú úroveň 400 kilovoltov (kV).

Rozsiahla investícia v odhadovanej hodnote 75 miliónov eur bude znamenať inštaláciu nového vedenia určeného na prenos elektrickej energie a výstavbu 270 nových stožiarov medzi rozvodnými stanicami v Križovanoch nad Dudváhomom pri Trnave a Bystričanmi pri Prievidzi v celkovej dĺžke 80 kilometrov.

SEPS plánuje rozsiahlu investíciu realizovať v rokoch 2014 až 2016 a zdôvodňuje ju postupmným útlmom sústavy 220 kV a prechodom na napäťpvú úroveň 400 kV.


Stožiar typu Donau

Ilustračné foto: ISPE

Opotrebovanosť majetku SEPS dosahuje v súčasnosti asi 50 percent, niektoré zariadenia sú staršie ako 40 rokov a vykazujú známky značného morálneho a fyzického opotrebovania. Navrhované vedenie 2×400 kV predstavuje nový prvok prenosovej sústavy, zvýši bezpečnosť prevádzky a zabezpečí novú kvalitu napájania. Nové vedenie využíva v celej trase existujúce koridory vedení 2×110 a 2×220 kV. Dosiahne sa tak minimalizácia priestorových nárokov a najmä nie je nutné vytvýrať v krajine nový koridor,“ konkretizuje zámer SEPS v projekte, ktorý spoločnosť predložila na posudzovanie vplyvov na životné prostredie.

Na území okresu Trnava sa výstavba nového vedia dotkne katastrov obcí Križovany nad Dudváhom, Zavar a Dolné Lovčice, v hlohoveckom okrese prechádza vedenie katastrami Siladíc, Dolných Zeleníc, Dvorníkov, Sasinkova, Kľačian a Dolného Trhovišťa.


Mapa trasovania v trnavskom regióne

Priemerná vzdialenosť medzi 40 metrov vysokými stožiarmi typu Donau bude 250 až 250 metrov. Pre nový typ vedenia sa rozšíri ochranné pásmo zo súčasných 55 na 78 metrov.

V rámci celej stavby zdemontujú 238 stožiarov vedenia 220 kV na 75-kilometrovom úseku v celkovej váhe 1300 ton. SEPS odstráni aj 400 ton fázového vedenia, 50 ton zemniacích lán, 55 ton armatúr, 15 ton keramických izolátorov a 4500 metrov kubických betónu. V 4,5 km dlhom úseku od Križovian po diaľnicu D1 zostane zachované vedenie 110 kV a nové vedenie bude umiestnené v jeho dotyku.

Investor predpokladá, že realizácia rozsiahleho stavebného projektu potrvá 2,5 roka. Nové stožiare majú mať životnosť 80 rokov, laná, izolátory a armatúry polovicu.

Povrchová úprava stožiarov je navrhnutá tak, aby bolo potrebné uskutočniť prvú obnovu náteru najskôr po 30 rokoch.

Ulož ako PDF
Napísal 28. februára 2012 2:58. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Od Križovian budú vymienať elektrické stožiare v dĺžke 80 km. Investícia zhltne 75 miliónov eur”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.