reklama

Začal výskum pod budúcim parčíkom. Archeológovia odhalili stredoveké pivnice

Archeologický a pamiatkový výskum na Hornopotočnej ulici v priestoroch budúceho Univerzitného parčíka potrvá do konca júna.

Archeológovia sa pustili do terénu pred niekoľkými dňami. V prvej fáze odkrývajú hornú, približne 30 až 40 centimetrovú vrstvu zeminy.

Postupne odkryjeme vrchnú vrstvu na celej ploche. Necháme sa prekvapiť, čo zaujímavé sa nám podarí postupom prác objaviť. Zatiaľ sme odkryli časť dvoch stredovekých pivníc,“ poznamenal archeológ Jozef Urminský.
Výskum pod budúcim parčíkom má trvať približne sedem až osem týždňov

Pozemky na Hornopotočnej ulici po archeológoch podrobne preskúmajú aj pamiatkári. Tí dúfajú, že v základoch stredovekých stavieb objavia cenné nálezy.

Bývalé parkovisko pri Trnavskej univerzite je umiestnené v meandri potoka, ktorý tadiaľ pretekal ešte pred asi 200 rokmi. Prieskum ukáže, či sa odborníkom podarí vydolovať spod nánosov zeminy historicky zaujímavé trofeje.

Po skončení výskumu plánuje mesto začať s budovaním Univerzitného parčíka. Počas výstavby rozoberú aj nedávno vybudovanú spevnenú plochu pod budovou univerzity.

Dlažbu uložíme a opäť ju použijeme pri jednom z plánovaných projektov nových parkovacích plôch na území mesta,“ podotkol vedúci kancelárie primátora Pavol Tomašovič.


Otázniky vyvoláva skutočnosť, čo s pozemkami, ktoré sú súčasťou parkoviska, ale nepatria mestu. Ide asi o štvrtinu celkovej plochy.

Pozemky kedysi patrili nezvestnému trnavskému podnikateľovi a dodnes nie sú právne vysporiadané. Priestor bude zapracovaný do konceptu parčíka a mesto sa oň bude starať,“ doplnil a pripomenul, že v priebehu procesu zmeny územného plánu neboli vznesené žiadne námetky, preto sú dnes pozemky označené ako parkové plochy v oddychovej zóne.

Ulož ako PDF
Napísal 3. mája 2012 13:38. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Začal výskum pod budúcim parčíkom. Archeológovia odhalili stredoveké pivnice”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.