reklama

Rómov z Maduníc súd uznal vinnými za zabitie aj rasizmus. Vo väzení majú stráviť 13 rokov

Okresný súd v Piešťanoch uznal obžalovaných madunických Rómov Petra Heráka (23) a Františka Barkóciho (18) vinnými za zabitie Andreja Poláka (63) a poslal ich na trinásť rokov za mreže.

Sudkyňa piešťanského súdu odsúdila dvojicu aj za prečiny výtržníctva a po prvý raz v histórii slovenského súdnictva aj za podnecovanie rasovej, etnickej a národnostnej neznášanlivosti zo strany Rómov.

Trinásťročný trest si majú obžalovaní odsedieť vo väzení s maximálnym stupňom ostrahy. Rozsudok zatiaľ nenadobudol právoplatnosť, obaja odsúdení za proti verdiktu odvolali.


Peter Herák


František Barkóci

Súd nemal žiadne pochybnosti o vine obžalovaných, a táto im bola jednoznačne preukázaná. Trestná činnosť obžalovaných je dokázaná výpoveďami svedkov, listinnými dôkazmi aj znaleckými posudkami,“ konštatovala predsedníčka senátu pri čítaní rozsudku.

Piešťanský senát zdôraznil, že obžalovaným bolo potrebné uložiť prísny prevýchovný trest a odsúdených nebolo možné zaradiť do minimálneho stupňa stráženia. „Naopak, súd dospel k záveru, že ich náprava bude zabezpečená jedine s maximálnym stupňom stráženia. Trest musí zároveň vyjadrovať aj morálne odsúdenie za ich konanie.“

Dvojica obhajcov v záverečnej reči požadovala oslobodenie svojich klientov spod obžaloby z prečinu rasovej diskriminácie aj zabitia. Podľa ich názoru jestvujú pochybnosti, že sa obžalovaní týchto skutkov dopustili, hoci nepopierajú, že na nebohého Andreja Poláka v osudnú augustovú noc minulého roka zaútočili.

Andrej Polák žil približne tri desaťročia v Trnave, niekoľko posledných rokov na dôchodku trávil s manželkou v Maduniciach. Zomrel dva týždne po útoku páchateľov 5. septembra 2011 v trnavskej fakultnej nemocnici.

Súdny znalec na dnešnom treťom pojednávaní pred senátom zdôraznil, že pán Polák by mnohopočetným ťažkým zraneniam najmä v oblasti hlavy podľahol aj v prípade okamžitej a profesionálnej zdravotníckej pomoci.

Táto skutočnosť len podčiarkla brutalitu útoku páchateľov na ich bezbrannú obeť.

Ulož ako PDF
Napísal 14. mája 2012 15:08. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Krimi. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Rómov z Maduníc súd uznal vinnými za zabitie aj rasizmus. Vo väzení majú stráviť 13 rokov”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.