reklama

Súd potvrdil tvrdé tresty za zabitie Andreja Poláka

Okresný súd v Piešťanoch potvrdil v stredu 13. februára 2013 nepodmienečné tresty pre obžalovaných Petra Heráka a Františka Barkóciho z Maduníc a uznal ich vinnými za smrť Andreja Poláka.

Herákovi zostal v platnosti 13-ročný nepodmienečný trest za zabitie, výtržníctvo a podnecovanie rasovej, etnickej a národnostnej neznášanlivosti zo strany Rómov.

V prípade Barkóciho došlo ku prekvalifikovaniu zločinu zabitia na ublíženie na zdraví. Vina mu bola uznaná aj za výtržníctvo a rasovú neznášanlivosť, za mrežami má podľa nového rozsudku stráviť namiesto pôvodných trinásť rokov deväť.

Obžalovaných zaradil súd do väznice s maximálnym stupňom stráženia. Voči rozsudku sa obaja odvolali.

Piešťanský senát vyniesol tresty voči obžalovaným už v máji 2012, no odvolací Krajský súd v Trnave jeho rozhodnutie na jeseň minulého roka zrušil a žiadal posúdenie viny obžalovaných osobitne.


Peter Herák


František Barkóci

Herák, Barkóci a ďalší členovia skupiny z Maduníc, ktorý prípade vystupovali len ako svedkovia, napadli v auguste 2011 dôchodcu Andreja Poláka priamo na ulici po skončení Cibuľových slávností. Polícia ich zadržala na druhý deň po čine a odvtedy sú za mrežami.

Podľa znalca z odboru súdneho lekárstva Norberta Moravanského Polák utrpel závažné zranenia na hlave, lebke, čele a tvári, spôsobené kopancami a údermi do hlavy. Zomrel na následky mnohopočetných poranení v trnavskej Fakultnej nemocnici dva týždne po útoku.

Podľa znaleckého posudku spôsobil rozhodujúce poranenia starší z dvojice Peter Herák.

Ten vynesenie rozsudku nezvládol a súd označil za skorumpovaný. „Čo sme v Amerike?,“ hlasno sa pýtal senátu piešťanského súdu reagujúc na udelenie 13-ročného nepodmienečného trestu.

Súd skonštatoval, že skutok bol spáchaný s rasovým motívom, obžalovaní útočili v skupine v nočných hodinách na poškodeného, ktorý bol úplne bezbranný. Obžalovaný Barkóci nijako nezabránil konaniu Heráka, nezavolal poškodenému pomoc, naopak, od ďalšieho páchania skutku ich odradilo len prichádzajúce auto. Súd mal za to, že hoci skutok je možné rozdeliť na dve fázy, nemôžeme povedať, že Barkóci sa skutku nezúčastnil. Z jeho konania vyplýval úmysel. O vine obžalovaného Heráka nemá súd pochybnosti, k smrti poškodeného došlo práve jeho konaním. Na obžalovaných je potrebné pôsobiť prísnym prevýchovným trestom, pre vysoký stupeň ich narušenia ich súd zaradil do maximálneho stupňa stráženia,“ vyjadrila sa predsedníčka senátu Okresného súdu po vynesení rozsudku.

Ulož ako PDF
Napísal 14. februára 2013 9:38. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Krimi. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.