reklama

Herák sa priznal, že Andreja Poláka kopol do hlavy, tvrdí spoluväzeň madunického Róma

Proces s dvojicou madunických Rómov Petrom Herákom (23) a Františkom Barkócim (18) pokračoval dnes vypočúvaniami svedkov na Okresnom súde v Piešťanoch. Obžaloba ich viní z trestných činov zabitia, výtržníctva a podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti.

Dvojica obvinených mala podľa prokurátora 21. augusta minulého roku vo večerných hodinách napadnúť bezbranného Andreja Poláka (†63), ktorý zostal po ich brutálnom útoku ležať v kaluži krvi s mnohopočetnými zraneniami hlavy a hornej časti tela bez šance na prežitie. Obeť ich vyčíňania definitívne prehrala boj o život po niekoľkých dňoch v trnavskej nemocnici.

Útoku na nebohého Andreja Poláka predchádzali podľa viacerých svedkov bitky a vyhrážanie sa na miestnych Cibuľových slávnostiach.


Peter Herák


František Barkóci

Viacerí svedkovia sa zhodli, že skupinka piatich či šiestich Rómov, medzi ktorými nechýbali Herák s Barkócim, vtrhla na zábavu v madunickom amfiteátri, vykrikovali, ako ovládnu celú dedinu a urobia poriadky s bielymi Maduničanmi. Medzi zabávajúcimi sa obyvateľmi pobehovali s palicami a rozdali viacero úderov. Jedna z ich obetí skončila na pohotovosti.

Začali bezdôvodne útočiť na partiu, ktorá sa bavila pri stole. Jedného z nich udreli do tváre a zlomili mu nos. Pobehovali po amfiteátri a vykrikovali, ako všetkým ukážu, kto je v Maduniciach pánom,“ popisovali udalosti osudného večera svedkovia.

Barkóci vykrikoval, že roz.ebú celý amfiteáter a vy.ebú všetkých bielych,“ konkretizoval jeden zo svedkov incidentu. Ostatní z predvolaných nevedeli špecifikovať, či to boli práve obžalovaní, ktorí mali vykrikovať rasistické heslá.

Podľa ďalšej svedeckej výpovede najagresívnejší spomedzi útočiacej partie bol Herák. „Nikto sa s nimi nechcel biť. Napadli jedného z prítomných a vyzývali ho, aby sa postavil, nech ho môžu zbiť. On nemal záujem o konflikt, ale aj tak dostal facky a kopance. Po tom, ako sme zavolali políciu, utiekli,“ uviedla svedkyňa.

Skupinka Rómov ešte pred príchodom polície opustila amfiteáter. Krátko po tom našiel asi 300 metrov od amfiteátra náhodný okoloidúci ťažko zraneného pána Poláka.

Obvinení krátko po zatknutí útok na zosnulého nepopreli. Tvrdili, že boli opití. Na prvom pojednávaní hádzali vinu jeden na druhého.

Sudkyňa čítala na dnešnom pojednávaní aj ďalšie zo svedeckých výpovedí z prípravného konania. Jednu nich poskytol spoluväzeň Petra Heráka. Podľa jeho slov sa mu Herák priznal, že Andreja Poláka kopal do hlavy. „Povedal mi, čo sa stalo. Herák s Barkócim videli, ako ich obeť prechádza po ceste. Barkóci mu dal facku, Herák to sledoval spoza stromu. Ako mi povedal, potom ho aj sám kopol do hlavy,“ tvrdil vo svojej výpovedi Herákov väzenský kolega Stojka.

Ďalšie pojednávanie bude v Piešťanoch 14. mája.

Ulož ako PDF
Napísal 23. apríla 2012 20:25. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Krimi. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Herák sa priznal, že Andreja Poláka kopol do hlavy, tvrdí spoluväzeň madunického Róma”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.