reklama

Jedného z vinníkov za smrť Andreja Poláka budú súdiť odznova, druhému znížili stupeň stráženia

Krajský súd v Trnave na dnešnom odvolacom pojednávaní definitívne potvrdil 13-ročný nepodmienečný trest prvostupňového súdu pre Petra Heráka za zabitie 63-ročného Andreja Poláka z Maduníc.

Z najťažšieho tretieho stupňa stráženia premiestnia Heráka na základe rozhodnutia krajského senátu do skupiny s minimálnym stupňom stráženia.

Krajský súd nezistil žiadne také okolnosti, ktoré by mohli viesť k zaradeniu do skupiny s maximálnou ostrahou, kde patria iné skutky,“ vyjadril sa predseda senátu.

P. Heráka súd uznal vinným za zabitie, výtržníctvo a podnecovanie rasovej, etnickej a národnostnej neznášanlivosti zo strany Rómov.

Pôvodný rozsudok Herákovho spoločníka Františka Barkóciho, ktorého Okresný súd v Piešťanoch poslal za mreže na deväť rokov za výtržníctvo a rasovú neznášanlivosť, senát krajského súdu zrušil a vec vrátil na prvostupňový súd, aby znovu rozhodol.

Nebolo zistené, že by spôsobil akékoľvek zranenia,“ skonštatoval krajský súd.

herak
Peter Herák si odsedí 13 rokov vo väzení s minimálnym stupňom stráženia

barkoczi
František Barkóci si na definitívny verdikt súdu ešte počká

Dvojicu z Maduníc zadržala polícia na druhý deň po útoku a odvtedy sú za mrežami. K skutku sa priznali, formálne ho aj oľutovali a pozostalým sa ospravedlnili.

Dnes sa opäť potvrdilo, že spravodlivosti sa na Slovensku len tak ľahko nedočkáte. Svoje deti budem vychovávať k tomu, aby z tejto krajiny, ktorá ochraňuje vrahov, zlodejov aklamárov, odišli. Nesúhlasíme s názorom krajského súdu. Jeden extrémne nebezpečný a agresívny jedinec skončil v najľahšej skupine, kde umiestňujú napríklad ľudí, ktorí omylom niekoho zrazia alebo neplatia alimenty. Čo bude s druhým, ktorý je spoluvinníkom vraždy môjho otca? Máme čakať, že nakoniec ho pustia na slobodu a potrestajú len za výtržníctvo?,“ neskrývala rozhorčenie po verdikte Krajského súdu v Trnave dcéra Andreja Poláka Michaela.

Ako zdôraznila, rodina má od začiatku roka 2012 za sebou sériu nepríjemných súdnych pojednávaní. „Netušíme, čo všetko si ešte budeme musieť prežiť, kým bude vec definitívne uzavretá,“ skonštatovala a opäť pripomenula pre pozostalú rodinu nepochopiteľnú skutočnosť, že polícia ani súdy sa nezaoberali prítomnosťou ďalších troch madunických Rómov, ktorí boli v čase útoku prítomní na mieste činu, celú udalosť sledovali, skutku nezabránili ani neprivolali ťažko zranenému pomoc.

V prípade vystupovali len v pozícii svedkov.

ap-2

Archívna snímka z rodinného albumu zachytáva nebohého Andreja Poláka s manželkou a vnučkou počas Cibuľových slávností v madunickom amfiteátri presne dva roky pred smrťou

Andrej Polák prežil väčšinu produktívneho života v Trnave. Niekoľko rokov pred odchodom na dôchodok sa s manželkou presťahoval do Maduníc. Zomrel po neľútostnom útoku skupiny opitých miestnych Rómov po skončení Cibuľových slávností v septembri 2011.

Podľa znalca z odboru súdneho lekárstva Norberta Moravanského Polák utrpel závažné zranenia na hlave, lebke, čele a tvári, spôsobené kopancami a údermi do hlavy. Zomrel na následky mnohopočetných poranení v trnavskej Fakultnej nemocnici dva týždne po útoku.

Život Andreja Poláka by podľa znaleckého posudku nezachránila ani okamžitá profesionálna zdravotnícka pomoc.

Ulož ako PDF
Napísal 7. mája 2013 19:17. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Krimi. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Jedného z vinníkov za smrť Andreja Poláka budú súdiť odznova, druhému znížili stupeň stráženia”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.