reklama

Začal súd v kauze zabitia Andreja Poláka. Obžalovaní hádzali vinu jeden na druhého

Na Okresnom súde v Piešťanoch začal dnes súd s Maduničanmi Františkom Barkócim a Petrom Herákom, obvinenými v kauze zabitia, výtržníctva a podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti.

Podľa obžaloby mali vlani v auguste dvaja madunickí Rómovia fyzicky napadnúť Andreja Poláka (62), ktorý po niekoľkých dňoch následkom mnohopočetných zranení podľahol.

V čase osudného útoku bol Andrej Polák obyvateľom Maduníc, predtým žil viac ako 30 rokov na trnavskom sídlisku Vodáreň.

Môjho otca bezdôvodne napadli, udierali a kopali ho kde trafili, najmä do oblasti hlavy a hornej časti tela. Podľa pitevnej správy by otec tento zločin neprežil ani v prípade, že by mu bola poskytnutá okamžitá a profesionálna lekárska pomoc. Podľa nášho názoru ide jednoznačne o vraždu, a nie o zabitie,“ vyhlásila dcéra zosnulého Michaela Marková.Obžalovaní Barkóci (na hornej snímke) a Herák v budove súdu

Podľa matky jedného z obžalovaných Františka Barkóciho jej syn nie je zlý človek. Ako uviedla krátko pred začatím pojednávania „chlapci si vypili a spravili niečo zlé. To sa môže stať každému. Je mi ľúto čo sa stalo, syn sa už ospravedlnil rodine pána Poláka,“ uviedla.

Počas súdneho pojednávania predstúpilo niekoľko svedkov, medzi nimi aj obvinení. Jeden z prítomných potvrdil, že miestni Rómovia vykrikovali nadávky na bielych spoluobčanov. „Všetkých vás tu vyje**me, my vám ukážeme, kto je tu pánom. My sme mafiáni od piťovcov,“ mali podľa jedného zo svedkov vykrikovať krátko pred činom na Cibuľových slávnostiach.

Vyvrátiť rasový motív činu sa snažila dvojica obžalovaných vyhlásením, že nie sú Rómovia, ale bieli a majú slovenskú národnosť.

V priebehu pojednávania hádzali obžalovaní vinu jeden na druhého. Súd niekoľkokrát upozornil Heráka, aby sa správal slušne, sudkyňa mu dokonca hrozila pokutou.

Podľa výpovede Barkóciho bol páchateľom zločinu Herák, priznal však, že najmenej raz pána Poláka udrel aj on. „Herák ho bil do tváre, hrude, kričali sme na neho, aby to nerobil, ale on neposlúchol. Bol som opitý, žiadnu bitku si napamätám,“ tvrdil pred sudkyňou.

Herák vyhlásil, že si z tej osudnej noci veľa napamätá. „Pána Poláka napadol Barkóci, ja som ho len odtiahol. Na nič iné si nepamätám,“ povedal súdu.

Jeden z predvolaných svedkov, ktorý mal byť priamym účastníkom napadnutia, potvrdil, že nebohého zbil na smrť Peter Herák. Iný svedok zasa tvrdil, že vodcom skupiny miestnych Rómov a hlavným iniciátorom útoku bol František Barkóci.

Svedkyňa, ktorá predstúpila na záver prvého pojednávania uviedla, že v čase, keď zraneného pána Poláka ošetrovala sanitka počula, ako niekto udalosť pozoruje a nahlas sa smeje.

Pojednávanie bude pokračovať vypočúvaním svedkov 23. apríla.

Ulož ako PDF
Napísal 11. apríla 2012 14:37. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Krimi. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Začal súd v kauze zabitia Andreja Poláka. Obžalovaní hádzali vinu jeden na druhého”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.