reklama

Parkovanie v centre Trnavy má zdražieť, vyberať sa bude asi aj na záchytných parkoviskách

Dlhodobé plány mesta Trnava zásadným spôsobom zmeniť systém vyberania parkovného naberajú reálne kontúry.

Už dlhší čas je zrejmé, že súčasný systém platieb vo forme dane za vjazd do historického centra vo výške 1 euro za deň dlho nevydrží. Obciam a mestám pomohol aj novelizovaný zákon o pozemných komunikáciách, ktorý im umožňuje formou Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) spoplatňovať dočasné parkovanie na miestnych komunikáciách.


Mesto si od zmien v systéme vyberania parkovného sľubuje aj menej áut v centre

Redakcia trnava-live.sk má k dispozícii najnovší návrh VZN o parkovaní z dielne mestského úradu. O materiáli bude rokovať mestská rada a jeho schválenie je v kompetencii poslancov mestského zastupiteľstva.

Mesto si od upraveného VZN sľubuje najmä efektívnejšiu reguláciu statickej dopravy v centre. Návrh VZN o parkovaní počíta s vytvorením troch zón, v ktorých sa bude vyberať parkovné.

V materiáli je zapracovaná aj možnosť platby formou zaslania SMS správy.


V každej z troch zón budú rozdielne ceny parkovného

V zóne A, čo je prakticky celé historické centrum mesta, navrhuje mesto úhradu za parkovanie vo výške 0,50 eura za hodinu. Platba mobilným telefónom vyjde vodičov 0,60 eura za hodinu parkovania. Neprenosná ročná parkovacia karta má stáť 400 eur, polročná 210, štvrťročná 110 eur.

Novinkou je plánované spoplatnenie záchytných parkovísk v dotyku centra, tzv. zóne B. Konkrétne ide o parkoviská pri amfiteátri, na Hospodárskej pri Trnávke, na Rybníkovej pri Relaxe a na celej Kollárovej ulici vrátane parkoviska oproti bývalým parným kúpeľom.

V zóne B majú vodiči podľa navrhovaného VZN platiť 0,20 eura za hodinu, respektíve 0,30 formou SMS platby. Neprenosná ročná parkovacia karta v uvedených lokalitách vyjde na 150 eur, polročná 80 a štvrťročná 45 eur.

Zóna C je definovaná ako parkovisko na Starohájskej ulici pri Mestskej poliklinike. Osobitný režim organizácie statickej dopravy má riešiť závorový systém. Prvú hodinu majú mať vodiči zadarmo, začatá druhá hodina bude spoplatnená sumou 0,20 eur a od začatej tretej hodiny stúpne platba na 0,50 eur za hodinu.

KOĽKO PLATIA INDE?

NITRA: 0,50 eura/hodina
BANSKÁ BYSTRICA: 0,50 eura/hodina
POPRAD: 0,30 eura/30 minút
TRENČÍN: 1 euro/hodina v centre, 0,20 eura/hodina na záchytných parkoviskách
ŽILINA: 1 euro/hodina v centre, 0,30 eura/hodina na záchytných parkoviskách
PREŠOV: 1 euro/hodina v centre, 0,35 eura/hodina na záchytných parkoviskách
KOŠICE: 1 euro/hodina v centre, 0,50 eura/hodina na záchytných parkoviskách
ZVOLEN: 1 euro/hodina v centre, 0,50 eura/hodina na záchytných parkoviskách

Návrh počíta s alternatívou, že za parkovanie budú vodiči platiť iba v pracovných dňoch od pondelka do piatku v čase od 8. do 18. hodiny. V súčasnosti je potrebné platiť za parkovanie aj v sobotu do 12. hodiny.

O návrhu VZN by mali rokovať poslanci mestského zastupiteľstva na júnovej schôdzi.

Predpokladá sa, že navrhované zmeny by mohli vstúpiť do praxe od 1. októbra 2012.

Ulož ako PDF
Napísal 22. mája 2012 13:30. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Parkovanie v centre Trnavy má zdražieť, vyberať sa bude asi aj na záchytných parkoviskách”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.