reklama

Kam na výlet? Pozrite si vodné dielo, prevezte sa kompou cez Dunaj a oddychujte v Danubiane

Dnes vás pozveme na prehliadku vodného diela Gabčíkovo, ktoré si môžete spestriť plavbou na kompe cez Dunaj, alebo aj návštevou múzea moderného múzea Danubiana či priľahlého areálu vodných športov v Čunove.

Vzdialenosť medzi jednotlivými turisticky príťažlivými bodmi je len asi 25 kilometrov.

Vodné dielo Gabčíkovo dokončili v roku 1992 po pätnástich rokoch výstavby. Zámerom staviteľov bolo zamedziť záplavám a vytvoriť spoľahlivú plavebnú dráhu v neustále sa meniacej rieke Dunaj.


Napĺňanie plavebnej komory je atraktívnym zážitkom

V Gabčíkove boli vybudované dve plavebné komory a vodná elektráreň. Vodné dielo v Gabčíkove postavili na využívanie utvoreného spádu na výrobu elektrickej energie, na prekonávanie rozdielu hladín v plavebných komorách a na odvádzanie prípadných povodňových vôd.

Komory sú situované na ľavej strane rieky. Ponad vodný stupeň vedie 10 metrov široký cestný most. Prevádzka vodnej elektrárne je plne automatizovaná. Napĺňanie komory trvá približne 20 minút. Celý proces môžete sledovať priamo z mosta.

Každá z komôr má pôdorysné rozmery 34 x 275 metrov s minimálnou hĺbkou vody 4,5 metra a umožňuje lodiam prekonať výškový rozdiel v rozmedzí 16 – 23,3 metra. Do každej z komôr sa zmestí až 299 -tisíc metrov kubických vody.

Preplavovanie je riadené z objektu dozorne, ktorá je situovaná na tridsaťmetrovom pilieri. Pod dozorňou sa nachádza vyhliadková terasa, z ktorej máte vodné dielo aj široké okolie ako na dlani.

Približne 15 kilometrov od vodného diela sa nachádza kompa Kyselica – Vojka. Motorová loď s naftovým pohonom uvezie 12-14 áut, premáva od roku 1994, kedy bol napustený prívodný kanál vodného diela Gabčíkovo. Prevoz loďou, ktorý trvá len niekoľko minút, je zadarmo. Plavebný poriadok nájdete aj na tejto stránke.


Kompa na trase Kyselica – Vojka premáva zadarmo

Po druhej strane Dunaja sa presuniete v smere na Bratislavu do Čunova. Tu vybudovali v roku 2000 na cípe poloostrova v strede mohutného toku Dunaja múzeum moderného umenia Danubiana. V priľahlom parku, ktorý sa pýši jedinečnou atmosférou, si môžete vychutnať aj výhľady na neďalekú Bratislavu.

Len pár desiatok metrov od Danubiany sa nachádza známy areál vodných športov Čunovo.

FOTOGALÉRIA:

MAPA:

Zväčšiť mapu

Ulož ako PDF
Napísal 9. júna 2012 10:02. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Tip na výlet. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.