reklama

Trnavské kvarteto a sólová hobojistka Grejtáková odohrajú 11. septembra Poctu Haydnovi

V utorok 11. septembra 2012 o 19-tej hodine v Zrkadlovej sále Divadla Jána Palárika v Trnave budú mať priaznivci klasickej hudby možnosť vypočuť si skladby majstra klasicizmu Josepha Haydna skomponované pre sláčikové kvarteto ako aj zaranžované skladby pre kvarteto a hoboj v podaní Trnavského kvarteta a sólistky Zuzany Grejtákovej.

V roku 280. výročia narodenia hudobného skladateľa Josepha Haydna chce koncertom POCTA HAYDNOVI Trnavské kvarteto v spolupráci so sólistkou Zuzanou Grejtákovou (hoboj) vzdať hold zakladateľovi formy sláčikového kvarteta. Diela J. Haydna figurovali aj v inventári knižnice Trnavskej univerzity z druhej polovice 18. storočia, v koncertných priestoroch Trnavy mu preto patrí nepopierateľné miesto.

Význam Josepha Haydna pre vývoj hudby je nesporný. Upevnil klasicizmus a jeho zásady ako hudobný štýl a významne sa zaslúžil o rozvoj sonátovej formy a symfónie. Nazýva sa preto aj „otcom symfónie“. Rozšíril orchester o nové nástroje a objavil tak jeho nové možnosti. To sú len najdôležitejšie prvky, ktorými J. Haydn navždy ovplyvnil smerovanie hudby. Samotné Haydnove diela sa vyznačujú sviežou, ľahkou melodikou a jasnými harmóniami. Je tvorcom najčistejšieho klasicistického štýlu.

Komorný koncert POCTA HAYDNOVI je druhým spoločným koncertom Trnavského kvarteta a hobojistky Zuzany Grejtákovej, s ktorou naše kvarteto spolupracuje od jesene minulého roka. Svojou prvou spoluprácou, VIANOČNÝM KONCERTOM PRE TRNAVU sme vyjadrili ambíciu pripravovať v Trnave komorné koncerty pre milovníkov vážnej hudby a k nášmu telesu účelovo prizývať sólistov pôsobiacich v Trnave,“ vyjadrila sa umelecká vedúca Trnavského kvarteta Katarína Zacharová.

Viac informácií o interpretoch na www.trnavskekvarteto.skwww.grejtakova.sk.

Vstupenky je možné zakúpiť si v TRNAVA TOURISM INFORMÁCIE (TTI) – Trojičné námestie 1 – v budove mestskej veže.

(mh)

Ulož ako PDF
Napísal 28. augusta 2012 13:12. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kam vyraziť, Pozvánky. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Trnavské kvarteto a sólová hobojistka Grejtáková odohrajú 11. septembra Poctu Haydnovi”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.