reklama

Zámer výstavby rodinných domov pod Bellušovým vodojemom zatiaľ pochopenie nenašiel

V apríli sme informovali o snahe žilinskej spoločnosti postaviť v dotyku ochranného pásma vodárenskej veže, za biznis centrom Aquapolis, niekoľko rodinných domov.

Investor žiada mesto Trnava formou zmeny územného plánu o preklasifikovanie plôch, na ktorých stoja pozemky v jeho vlastníctve s výmerou 8450 metrov štvorcových, zo súčasnej funkcie parkovej a lesoparkovej zelene na zónu bývania, výstavby rodinných domov a výsadbu zelene.

Spoločnosť L&K Investment Žilina prišla s rovnakou požiadavkou na mestský úrad už pred viac ako tromi rokmi. Mestské zastupiteľstvo v máji 2009 žiadosť o povolenie zmeny územného plánu neschválilo.

Individuálnu výstavbu rodinných domov zastavili poslanci mestského zastupiteľstva s odôvodnením, že „územie je v ochrannom pásme vodného zdroja, ktorý z pohľadu výdatnosti, kvality a technickej vybavenosti patrí už desiatky rokov k významným a stabilným zdrojom pitnej vody„.

V uznesení mestského zastupiteľstva z mája 2009 sa ďalej uvádza, že dotknutá plocha je v budúcnosti navrhovaná spolu s parkom pri HM Tesco a areálom vodného zdroja na dobudovanie časti vnútromestského systému zelene s výmerou približne 10 hektárov, ktorá má v území plniť predovšetkým hygienickú a mikroklimatickú funkciu.

Mesto Trnava formou uznesenia tiež upozornilo na skutočnosť, že „rozdrobené plochy zelene a zástavba jedinej súvislej plochy určenej pre vysokú zeleň neumožnia zabezpečiť v urbanistickom obvode Zátvor trvalú udržateľnosť, ktorá je cieľom Územného plánu mesta Trnava a dokumentu územného systému ekologickej stability„.

Aj napriek jasnému stanovisku bývalého zastupiteľstva sa vlastník pozemkov pokúša o zmenu územného plánu po trojročnej prestávke znova.

Na jar pozemok vyčistil od náletových drevín a ovocných stormov a pristúpil k celkovej úprave plochy.

K žiadosti o prerokovanie zmeny územného plánu priložili zástupcovia L&K Investment aj pomerne nádejné stanovisko Trnavskej vodárenskej spoločnosti (TAVOS), ktorej patrí susedný sad v areáli vodojemu. TAVOS v ňom pripúšťa výstavbu rodinných domov „na základe dodržania stanovených podmienok vypracovaných odborným hydrogeologickým posudkom„.

Negatívne stanovisko však zaujal Odbor územného rozvoja a koncepcií na Mestskom úrade v Trnave. Upozorňuje sa v ňom na možné vytvorenie precedensu.

Je potrebné upozorniť, že povolenie spracovania zmeny územného plánu na ploche 8450 m2 na základe vypracovaného hydrogeilogického posudku môže vytvoriť precedens, kedy aj vlastníci ostatných pozemkov na odhadovanej ploche približne 51-tisíc m2 v ochrannom pásme vodného zdroja môžu takisto požiadať o zmenu platného územného plánu. V prípade schválenia týchto zmien sa zásadným spôsobom zmenia podmienky a nezabezpečí sa trvalá udržateľnosť nielen v lokalite Zátvor, ale v rámci celého sídla,“ vyjadril sa Odbor územného rozvoja a koncepcií MsÚ v Trnave s dovetkom, že schválenie povolenia spracovania zmeny územného plánu neodporúča.

O predloženom materiáli bude rokovať majetková komisia.

Podľa zákulisných informácií jednou z možných alternatív riešenia súčasného stavu je aj zámena pozemkov v majetku spoločnosti L&K Investment za iné pozemky v majetku mesta, na ktorých je možné realizovať výstavbu rodinných domov.

Ulož ako PDF
Napísal 13. septembra 2012 1:54. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Zámer výstavby rodinných domov pod Bellušovým vodojemom zatiaľ pochopenie nenašiel”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.