reklama

Trnavčan Lipovský sa pokúsi vytvoriť nový svetový rekord v jazde na drezine

Známy trnavský cyklista Karol Lipovský ohlásil pokus o prekonanie svetového rekordu v hodinovej jazde na drezine.

Výkon absolvuje v stredu 26. septembra so štartom o 16. hodine na korčuliarskom ovále v areáli trnavskej Slávie.

Na drevenom bicykli bez pedálov, ktorý je replikou dreziny z roku 1817 a váži štyridsať kíl, si trúfa Lipovský prekonať platný svetový rekord Ivana Křivánka z Brna. Za 60 minút prešiel aktuálny rekordér na jar tohto roka 13 600 metrov.

Jazda na drezine je mimoriadna náročnou športovou disciplínou,“ hovorí Karol Lipovský, už päťnásobný víťaz Trnavskej cyklistickej ligy.

Vyžaduje si dobre trénovaného človeka, najlepšie cyklistu, výbornú fyzickú kondíciu a v prípade hodinovej jazdy najmä vytrvalosť. Videl som športovcov, ktorí nedokázali zvládnuť na drezine viac ako dva či tri kilometre,“ pripomína.

Svoju drezinu predstavil Lipovský po prvý raz na jarmočnej časovke dlhej necelých sedem kilometrov. Zvlnenú trať s dvojicou menších prevýšení prešiel za rovných 23 minút.

Bolo to ešte náročnejšie, ako som predpokladal. Ale na prekonanie svetového rekordu si trúfam. Verím, že za hodinu prejdem aspoň 16 kilometrov, no spokojný budem s výkonom ešte o kilometer dlhším,“ naznačil svoje ciele, s ktorými sadne do sedla celodreveného bicykla vyrobeného z jaseňa.

Pokus o vytvorenie nového svetového rekordu v hodinovke budú priamo na trati sledovať aj oficiálni komisári. Rekordy v tejto kategórii eviduje Medzinárodná veteránska cyklistická asociácia IVCA.

Jazda Karola Lipovského na Slávii bude verejnou udalosťou. Trnavský cyklistický nadšenec počíta aj s hojnou účasťou fanúšikov.

Očakávam, že ma ľudia prídu povzbudiť. Ide o mimoriadnu udalosť, veď svetové rekordy neprekonávame v Trnave každý deň,“ vraví s úsmevom.

Drezinu vytiahne Lipovský do boja za každého počasia, výnimkou je len extrémne silný vietor.

VIDEO: Karol Lipovský a jeho drezina na trase jarmočnej časovky

Ulož ako PDF
Napísal 19. septembra 2012 8:33. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Trnavčan Lipovský sa pokúsi vytvoriť nový svetový rekord v jazde na drezine”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.