reklama

Jesenné potulky za pravdou vo víne, tajmi krýpt a čarom Katarínky

Po úspešných a žiadaných letných tematických prehliadkach Trnavy pod názvom Potulky Malým Rímom, na ktorých sa zúčastnilo vyše osemsto záujemcov, pripravila mestská samospráva ich jesenné pokračovanie.

Dve októbrové nedeľné popoludnia budú patriť dvom témam so silnou trnavskou tradíciou a zázemím – trnavskému vinohradníctvu a vinárstvu a kryptám v historickom centre mesta, tretia – novembrová nedeľa bude venovaná minulosti a súčasnosti kláštora a Kostola sv. Kataríny v Dechticiach.

Účastníci prvej z nich 7. októbra o 14.30 h sa vo vínotéke Dobrý pocit dozvedia od riaditeľa Malokarpatského múzea v Pezinku Martina Hrubalu nielen zaujímavosti z histórie vinárstva a vinohradníctva v Trnave, ale získajú aj základné poznatky o degustácii vín.

Posledná októbrová nedeľa, ktorá pripadne na 28. deň v mesiaci, bude venovaná kryptám v Katedrále sv. Jána Krstiteľa a Bazilike sv. Mikuláša.


Krypta v Katedrále sv. Jána Krstiteľa

Vzhľadom na veľký záujem verejnosti o túto tému v minulých rokoch sa prehliadka uskutoční súčasne v dvoch skupinách a trasách, jedna z nich pôjde od katedrály až po karner pri bazilike, druhá v opačnom smere. V období „dušičiek „ si individuálni záujemcovia môžu pozrieť už bez výkladu aj krypty pod Kostolom sv. Jakuba a Kostola sv. Anny, ktoré sprístupňujú správcovia kostolov.

Deň sv. Kataríny 25. novembra bude patriť Katarínke, presnejšie ruinám starobylého Kostola sv. Kataríny Alexandrijskej s františkánskym kláštorom, ktoré sa nachádzajú mimo hlavných ciest a turistických chodníkov Malých Karpát. Účastníci sa zoznámia s ich tajomstvami aj s projektom Katarínka na ich záchranu pred zrútením.


Zrúcanina kostola sv. Kataríny

V letnom období sa účastníci tematických prehliadok zoznámili so životom židovskej komunity v našom meste, navštívili historické priestory Spolku sv. Vojtecha, zistili, čo sa skrýva za divadelnou oponou, dozvedeli sa zaujímavosti o zvonoch a zvonolejároch, prezreli si areál najstaršieho cukrovaru, spoznali život rádu klarisiek i heraldické pamiatky, objavovali čaro trnavských sôch a poodhalili tajomstvá krytov civilnej ochrany.

Priaznivá odozva a veľký záujem Trnavčanov o tieto aktivity motivuje snahu mestskej samosprávy pokračovať v ich organizovaní aj na budúci rok. O budúcoročných témach a termínoch budeme včas informovať.

(Tlačová správa mesta Trnava)

Ulož ako PDF
Napísal 4. októbra 2012 10:15. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.