reklama

Pozvánka na cestu za tajomstvami trnavských krýpt

Aj trnavské krypty majú svoje tajomstvá je názov poslednej tematickej prehliadky mesta zo širokej ponuky, ktorú na tohtoročnú turistickú sezónu pripravila mestská samospráva. Uskutoční sa v nedeľu 30. októbra a stretnutie účastníkov bude o pol tretej popoludní pred Katedrálou sv. Jána Krstiteľa a v rovnakom čase aj pred Bazilikou sv. Mikuláša.

Prvá trasa povedie od katedrály k bazilike a karneru, druhá trasa pôjde opačným smerom od baziliky a karnera ku katedrále.

Vzhľadom na veľký záujem o prehliadky mesta s touto tematikou v minulom roku, keď si možnosť vstúpiť do krýpt pod františkánskym kostolom, v Kostole sv. Anny a v Bazilike sv. Mikuláša nenechalo ujsť až dvesto účastníkov, pracovníčky referátu propagácie a cestovného ruchu mestského úradu zabezpečili pre každú trasu dvoch sprievodcov. Prvú skupinu budú sprevádzať Emília Izakovičová a Štefan Bánovec, druhú skupinu Kvetoslava Viskupičová a Ľubomír Procházka.

Karner (kostnica) pri Bazilike sv. Mikuláša

Po dohode s arcibiskupským úradom budú pri tejto príležitosti sprístupnené krypty v Katedrále sv. Jána Krstiteľa, v Bazilike sv. Mikuláša a zrekonštruovaný karner pri bazilike. V krypte pod katedrálou, ktorá je bežne neprístupná, boli pochovávaní členovia Spoločnosti Ježišovej a rodinní príslušníci palatína Esterházyho, donátora mesta a Trnavskej univerzity. Naposledy v nej bol pochovaný biskup Peter Dubovský (2008). Pod Bazilikou sv. Mikuláša sú dve krypty. V staršej, z 18. storočia, sú uložené telesné pozostatky ostrihomských arcibiskupov a vysokých cirkevných hodnostárov, tá však nie je verejnosti prístupná. V druhej krypte, do ktorej počas prehliadky účastníci vstúpia, boli pochovaní mestskí kanonici, farári i mešťania.

Karner pri Bazilike sv. Mikuláša, najstaršia sakrálna stavba na území mesta a nález celoslovenského významu, bol objavený v roku 2008. Ide o zvyšky podzemia stavby kruhového pôdorysu s vnútorným polomerom 6,6 m a hĺbkou približne 6 m, ktorý slúžil v podzemí ako kostnica a hore ako kaplnka. Kostrové pozostatky siahali do výšky 3 m. V roku 2010 bola kostnica sprístupnená verejnosti.

Takmer pod všetkými trnavskými kostolmi sú krypty, miesta posledného odpočinku členov jednotlivých cirkevných rádov, vysokých cirkevných hodnostárov a šľachty. Do 50 m dlhej krypty pod Kostolom sv. Jakuba (františkánskeho), kde je okrem členov rádu pochovaná aj šľachtičná Zuzana Forgáčová, majú Trnavčania možnosť vstúpiť individuálne v čase dušičiek, rovnako aj do krypty v Kostole sv. Anny.

Predpredaj vstupeniek prebieha v Trnavskom informačnom servise, resp. pred začiatkom prehliadky u sprievodcov.

Cena vstupeniek: dospelí 1 euro, deti od 6 rokov, študenti a seniori 50 centov.

(tlačová správa mesta Trnava)


Ulož ako PDF
Napísal 26. októbra 2011 0:00. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.