reklama

V nedeľu otvoria tajomné podzemie troch trnavských kostolov

Za tajomstvami podzemia Malého Ríma je názov poslednej tematickej prehliadky mesta zo širokej ponuky, ktorú na tohtoročnú turistickú sezónu pripravilo mesto Trnava.

Uskutoční sa v nedeľu 26. októbra a zavedie nás do krýpt v Kostole sv. Jakuba, v Kostole sv. Anny, v Bazilike sv. Mikuláša a do priľahlej kostnice. Možnosť vstúpiť na miesta posledného odpočinku šľachty a vysokých cirkevných hodnostárov je výnimočná, trnavské krypty sú len zriedkavo sprístupnené verejnosti.

Organizátori preto pripravili túto prehliadku v troch turnusoch, ktoré sa začnú o 13,. 15. a 17. hodine pred Bazilikou sv. Mikuláša.

krypta-bazilika
Podzemie Baziliky sv. Mikuláša

Tajomstvá krýpt a ich históriu priblížia účastníkom Emília Izakovičová a františkán Cyril.

„Napriek tomu, že od polovice 18. storočia bolo pochovávanie v meste zakázané, niektorí bohatší mešťania a najmä cirkevní hodnostári si tu naďalej priali zložiť svoje kosti. Na tieto účely slúžila krypta z konca 18. storočia so vstupom od Kaplnky Panny Márie Trnavskej, kde sa pochovávalo až do 20. rokov 20. storočia,“ hovorí Emília Izakovičová o podzemnom priestore siahajúcom až k mestskému opevneniu pri Michalskej uličke, kde sa potulka začína.

Ďalšia krypta pod bazilikou si však svoje tajomstvá minulosti zatiaľ ponechá pre budúcnosť. Vieme, že priamo pod hlavnou loďou kostola sú pochovaní arcibiskupi, ktorí v Trnave žili v 16. až 18. storočí, ale priestory krypty a ich rozsah sú neznáme nielen verejnosti, ale donedávna aj pamiatkarom a archeológom, ktorí mali až v roku 2006 unikátnu možnosť lokalizovať ich zhora s pomocou mikrogravimetrie a georadaru.

Druhou zastávkou na potulke bude románska pohrebná kaplnka s kostnicou, ktorá je najstaršou doteraz objavenou stavbou v Trnave s celoslovenským významom. Predstavu o jej úctyhodnom veku nám môže dotvárať fakt, že pravdepodobne vznikla ešte pred udelením kráľovských privilégií Trnave a zanikla pred začiatkom výstavby gotickej Baziliky sv. Mikuláša.

kostnica2
Účastníci prehliadky si prezrú aj románsku kostnicu

Kroky účastníkov potulky povedú ďalej do krypty Kostola sv. Anny, kde sú pochované členky rádu uršulínok, a odtiaľ do krypty pod františkánskym Kostolom sv. Jakuba, kde v skromnosti spí večným spánkom grófka Zuzana Forgáčová, ktorá sa stala literárnou hrdinkou podobne ako Alžbeta Báthoryová.

Predpredaj vstupeniek je v Turistickom informačnom centre – Región Tirnavia, pod mestskou vežou na Trojičnom námestí. Vzhľadom na priestorové možnosti krýpt je na každý turnus k dispozícii len 50 lístkov.

Vstupné je 2 eurá pre dospelých, zľavnené 1 euro.

(Mesto Trnava)

Ulož ako PDF
Napísal 23. októbra 2014 8:11. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.