reklama

Na seminár Tyrnhaw 2012 prídu šermiari zo siedmich krajín

Už po druhý raz sa zídu v Trnave priaznivci šermiarskych a pridružených bojových disciplín v rámci Víkendu európskych bojových disciplín.

Podujatie s medzinárodnou účasťou pod názvom TYRNHAW 2012 organizuje Trnavský šermiarsky cech. Názov Tyrnhaw vychádza z pôvodného nemeckého označenia Trnavy – Tyrnau v kombinácií so základným slovíčkom nemeckého šermu – hau/haw, čo znamená sek.

FOTO: Trnavský šermiarsky cech

Cieľom je vytvorenie priestoru pre vzájomne zdieľanie skúseností a výsledkov práce pri štúdiu pôvodných bojových umení a posilniť tak lokálnu šermiarsku scénu o rozvíjajúcu sa a stabilnú výskumnú základňu, z ktorej môžu čerpať všetky formy súčasného šermu.

Ide o najväčšie podujatie svojho druhu na území bývalého Československa. V tomto roku očakávame účasť približne 100 šermiarov zo siedmich krajín, ktorí sa budú vzdelávať v oblasti starách bojových umení pod dohľadom skúsených trénerov a inštruktorov,“ priblížil Martin Tibenský z Trnavského šermiarskeho cechu.

Počas troch dní – od piatka 12. do nedele 14. októbra – absolvujú účastníci seminára v priestoroch telocvične ZŠ na Gorkého ulici praktické ukážky s výkladom, workshopy a semináre v podaní inštruktorov z Česka, Poľska, Rakúska, Maďarska, Švédska, USA a Slovenska.

TRNAVSKÝ ŠERMIARSKY CECH

Trnavský šermiarsky cech je šermiarska skupina, ktorej počiatky siahajú do roku 1999. Z pôvodného smerovania, skupiny historického šermu, sa postupom času vykryštalizoval šermiarsky cech, ktorého hlavnou náplňou je stredoveké bojové umenie založené na podrobnom štúdiu pôvodných šermiarskych manuskriptov (fechtbuchov).

Hlavnou náplňou je Kunst des Fechtens – umenie šermu majstra Johannesa Lichtenauera. V rekonštrukcií šermu ide o najstaršiu skupinu na Slovensku, a práve na tomto poli, posúva obnovu bojových umení našich predkov vpred.

Okrem historického šermu sa cech venuje aj spoznávaniu hmotnej európskej kultúry. Osobitne si členovia cechu vybrali roky 1450 – 1480 ako hlavné obdobie pre živú rekonštrukciu historických reálií, kostýmov, zbraní a artefaktov.

Ulož ako PDF
Napísal 8. októbra 2012 9:26. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.