reklama

Povinnosť čistiť a posýpať chodníky pred nehnuteľnosťami majú ich vlastníci alebo nájomníci

V priebehu upynulých piatich dní napadlo v Trnave a okolí viac ako 15 centimetrov snehu.

Väčšie problémy ako samotná snehová pokrývka spôsobila v uliciach a na trnavských cestách poľadovica, za vznik ktorej vďačíme príchodu mrazov takmer okamžite po krátkodobom oteplení vo štvrtok 6. decembra večer.

Na mestský úrad aj plecia dodávateľských firiem TT-Komfort a .A.S.A. Trnava sa vzniesla zo strany obyvateľov vlna kritiky za neupravené verejné priestranstvá.

Podľa platného Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) mesta Trnava o udržiavaní čistoty a poriadku „zimnú údržbu verejných priestranstiev a zjazdnosť vozoviek zabezpečujú podľa osobitného programu fyzické alebo právnické osoby poverené mestom, ktoré vykonávajú podľa potreby posýpanie povrchu vozovky inertným materiálom, zhŕňanie, pluhovanie a odvoz snehu„.


Za čistenie chodníkov priľahlých k nehnuteľnostiam zodpovedá ich vlastník, správca alebo nájomník

Ďalej sa podľa VZN prednostne zabezpečuje zjazdnosť hlavných križovatiek, výpadových ciest, frekventovaných ulíc s premávkou hromadných dopravných a zásobovacích prostriedkov, ciest k obchodom, prechodom pre chodcov a prístupových ciest podľa pokynov mestského úradu.

Veľmi dôležitou súčasťou nariadenia mesta, na ktorú sa často zabúda, je povinnosť vlastníkov, správcov alebo nájomníkov nehnuteľností zabezpečiť v zimnom období čistenie chodníkov priľahlých k nehnuteľnostiam vo forme odpratávania ľadu, snehu a posypu.

Zimnú údržbu ostatných chodníkov zabezpečujú fyzické alebo právnické osoby poverené mestom.

Povinnosťou vlastníkov alebo nájomníkov nehnuteľností, rovnako aj mestom poverených osôb a spoločností, je podľa VZN „zbavovať chodníky snehu a v prípade námrazy aj viackrát za deň. Na okraji vozovky treba uvoľniť a očistiť vpusty kanalizácie, aby sa v prípade odmäku zabezpečil odtok vody. Pri tvorení poľadovice treba chodníky posypať inertným materiálom (piesok, drvina a podobne). Ak napadne sneh v noci, alebo sa v noci vytvorí námraza, musia chodníky očistiť a posypať inertným materiálom najneskôr do 6.00 hodiny. Bezpečnú schodnosť treba zabezpečiť minimálne do 2000 hodiny,“ uvádza sa vo všeobecnom nariadení.

Občania v prípade zistenia nedostatkov môžu kontaktovať zodpovednú spoločnosť alebo mestský úrad.

Kontaktný formulár nájdete na stránke mesta v tomto linku.

Ulož ako PDF
Napísal 11. decembra 2012 14:09. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Povinnosť čistiť a posýpať chodníky pred nehnuteľnosťami majú ich vlastníci alebo nájomníci”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.