reklama

Povinnosť čistiť a posýpať chodníky pred nehnuteľnosťami majú ich vlastníci alebo nájomníci

V priebehu upynulých piatich dní napadlo v Trnave a okolí viac ako 15 centimetrov snehu.

Väčšie problémy ako samotná snehová pokrývka spôsobila v uliciach a na trnavských cestách poľadovica, za vznik ktorej vďačíme príchodu mrazov takmer okamžite po krátkodobom oteplení vo štvrtok 6. decembra večer.

Na mestský úrad aj plecia dodávateľských firiem TT-Komfort a .A.S.A. Trnava sa vzniesla zo strany obyvateľov vlna kritiky za neupravené verejné priestranstvá.

Podľa platného Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) mesta Trnava o udržiavaní čistoty a poriadku “zimnú údržbu verejných priestranstiev a zjazdnosť vozoviek zabezpečujú podľa osobitného programu fyzické alebo právnické osoby poverené mestom, ktoré vykonávajú podľa potreby posýpanie povrchu vozovky inertným materiálom, zhŕňanie, pluhovanie a odvoz snehu“.


Za čistenie chodníkov priľahlých k nehnuteľnostiam zodpovedá ich vlastník, správca alebo nájomník

Ďalej sa podľa VZN prednostne zabezpečuje zjazdnosť hlavných križovatiek, výpadových ciest, frekventovaných ulíc s premávkou hromadných dopravných a zásobovacích prostriedkov, ciest k obchodom, prechodom pre chodcov a prístupových ciest podľa pokynov mestského úradu.

Veľmi dôležitou súčasťou nariadenia mesta, na ktorú sa často zabúda, je povinnosť vlastníkov, správcov alebo nájomníkov nehnuteľností zabezpečiť v zimnom období čistenie chodníkov priľahlých k nehnuteľnostiam vo forme odpratávania ľadu, snehu a posypu.

Zimnú údržbu ostatných chodníkov zabezpečujú fyzické alebo právnické osoby poverené mestom.

Povinnosťou vlastníkov alebo nájomníkov nehnuteľností, rovnako aj mestom poverených osôb a spoločností, je podľa VZN “zbavovať chodníky snehu a v prípade námrazy aj viackrát za deň. Na okraji vozovky treba uvoľniť a očistiť vpusty kanalizácie, aby sa v prípade odmäku zabezpečil odtok vody. Pri tvorení poľadovice treba chodníky posypať inertným materiálom (piesok, drvina a podobne). Ak napadne sneh v noci, alebo sa v noci vytvorí námraza, musia chodníky očistiť a posypať inertným materiálom najneskôr do 6.00 hodiny. Bezpečnú schodnosť treba zabezpečiť minimálne do 2000 hodiny,” uvádza sa vo všeobecnom nariadení.

Občania v prípade zistenia nedostatkov môžu kontaktovať zodpovednú spoločnosť alebo mestský úrad.

Kontaktný formulár nájdete na stránke mesta v tomto linku.

Ulož ako PDF
Napísal 11. decembra 2012 14:09. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

pre “Povinnosť čistiť a posýpať chodníky pred nehnuteľnosťami majú ich vlastníci alebo nájomníci”

 1. 1
  Jana says:

  Som si myslela, že práce na panskom skončili s feudalizmom.

 2. 2
  firhang says:

  chore nariadenia, ktore nikto nema sancu dodrzat… to si ma vlastnik nehnutelnosti kdesi v trnave na rusnej ulici zobrat dovolenku, ked zacne husto snezit, alebo nedajboze prsat a mrznut??? ved podla toho sialeneho nariadenia je zodpovedny za zranenie osoby, ktora presla po takto neupravenom chodniku a posmykla sa…

  • 2.1
   ja says:

   Vlastník nehnuteľnosti na rušnej ulici by mohol mať na zaplatenie niekoho, kto by mu veľmi rád takúto službu urobil a pár dní v roku zobral do rúk lopatu a odhrnul sneh. Takéto “choré nariadenia” sú vo väčšine miest na Sk vydané a vyplývajú z cestného zákona, kde je táto povinnosť zakotvená. Takže inak to nejde a treba sa o údržbu priľahlých komunikácií postarať.

   • 2.1.1
    alea iacta est says:

    Je to na hlavu postavene.
    Udrziavat nieciu komunikaciu, ked nie je tvoja, hoci platis mestu dan z nehnutelnosti. Co z toho clovek ma? Nic. Naco majitelia nehnutelnosti platia dan z nehnutelnosti, ked este aj ten chodnik, ktory nie je v ich vlastnictve musia udrziavat?

 3. 3
  Trnavčan says:

  troška odbočím aj ked to okrajovo súvisí, mňa by zaujímalo ako je to s parkovaním pred vlastným domom, máme takého “dobrého” suseda čo má dielne a má iba brány smerom do ulice a preto auto necha zaparkované pred mojim domom, neblokuje mi síce bránu do dvora ale blokuje mi jedno z dvoch parkovacích miest pred pozemkom, ked som ho slušne požiadal aby neparkoval pred domom tak mi len arogantne odvrkol že ulica nie je len moja a može si každý parkovať kde chce, samozrejme v tom momente ma napadli všlijaké myšlienky na riešenie ale všetko bolo mimo zákona :) a chcem sa spýtať či je to zakotvené v nejakej vyhláške, či čo, ked už teda musím udržiavať chodník pred domom v dobrom stave, prípadne ako by ste to riešili vy?

 4. 4
  Micro says:

  Je to v zmysle VZN. Nikto asi nedá iný návrh na spôsob, ako včas zabezpečiť schodnosť všetkých chodníkov v meste.
  Otázka je, či mala zranená osoba na vašom chodníku obutú vhodnú obuv…

 5. 5
  watchdog says:

  Pytam sa co robi Mestska policia? Ich povinnostou je kontrolovat ci maju ludia odhodene chodniky v celej sirke a kto nema bez milosti naparit pokutu. tak to bolo volakedy ked este fungovala inspekcia verejneho poriadku. Za neodpratany sneh bola pokuta 50 Sk.
  V TT su iste specialne domy ktorych majitelia sa tvaria akoby sa ich to netykalo.
  Jeden z nich je na Kalinciakovej kde bola volakedy skolka. Nikdy ked napadne sneh nemava odhodene a nikoho z kompetentnych to netrapi ved vsetci vieme kto tam byva.

  • 5.1
   jaja says:

   kto tam býva ? ja neviem ved povedz

  • 5.2
   vlaDyka says:

   Takéto otázky sa tu kladú pomerne často, a odpoveď je stále rovnaká. Trnavská MP evidentne takúto povinnosť nemá ! To jediné, čo má, je v Čl. 6 VZN č.221 : “Príslušníci MsP sú oprávnení plniť úlohy MsP, vykonať úkony a zákroky iba v rozsahu a medziach definovaných Zákonom o obecnej polícii, prípadne iným všeobecne záväzným právnym predpisom a povinní plniť úlohy vyplývajúce z všeobecne záväzných nariadení Mesta Trnava, uznesení Mestského zastupiteľstva mesta Trnava a príkazov primátora Mesta Trnava v súlade so zákonom.”
   Viď napr. na : http://www.msptrnava.estranky.sk/clanky/dokumenty-/vzn.html
   NIČ INÉ !(?) Takže sami od seba nebudú absolútne nič podobné riešiť. Ani parkovanie, ani sneh, nič. Jedine vtedy, ako dostanú PODNET (od občanov) !!! (Aby som to pomaly už citoval….) Dovtedy sú iba a len “štatisticky vynikajúci”.
   A práve preto môžu De facto aj De jure autá byť odparkované bez ohľadu na stojisko, v protismere či pred smetiakmi, v zákrute či na zebre…kdekoľvek. Preto je ľad a sneh, snáď okrem Tesca, na takmer každom parkovisku, o chodníkoch a cyklocestách ani nehovoriac. A pokiaľ sa niečo v legislatíve, či v ľudoch nezmení, tento “Modus operandi” tu bude stále.

   • 5.2.1
    4564654 says:

    sa smejem, že len na PODNET – ja som dvakrát dával podnet (raz e-mailom aj s fotkou, raz telefonicky) na nesprávne parkovanie v zákaze zastavenia a čo sa dialo? Nič……….A to je od centrály MsP na trhovej ulici autom cca.1 min. a peši 10 min….

Pre písanie komentárov musíte byť prihlásený Login

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.