reklama

Mesto čaká na takmer tri milióny eur od štátu márne

Mesto Trnava dodnes nedostalo od štátu viac ako 2,9 milióna eur za projekt Mestského technologického parku.

Investíciu v hodnote 10,3 milióna eur financoval štát, mesto sa malo na projekte podieľať z vlastných zdrojov siedmimi percentami, teda približne 700-tisícami eur.

Dodnes mesto vyplatilo za realizáciu projektu už takmer tri milióny eur. Peniaze získala trnavská samospráva z bankového úveru a slúžili na predfinancovanie výstavby Mestského priemyselného a technologického parku Trnava.

technolog-park-trnava
Technologický park dokončili v roku 2012

Radnica mala komerčný úver splatiť po tom, ako prídu sľúbené peniaze od štátu. Doteraz sa tak nestalo. Splatnosť úveru však končí už 9. februára 2013.

Vzniknutú situáciu riešil primátor mesta s premiérom Ficom aj ministrom hospodárstva Malatinským. Zatiaľ bez výsledku.

Ešte v priebehu februára by mal štát poslať na účet mesta viac ako 630-tisíc eur, mesto však musí splatiť banke celých 2,9 milióna.

Situáciu bude radnica riešiť predĺžením splatnosti zostávajúcej časti úveru, ktorá predstavuje takmer 2,3 milióna eur.

O predĺžení splatnosti úveru na ďalších 10 rokov budú hlasovať mestskí poslanci v utorok 5. februára.

V súčasnosti má mesto Trnava uzatvorené nájomné zmluvy so spoločnosťami, ktoré v prevažnej miere pracujú v oblasti výskumu, vývoja, výroby prototypov a podobne. V skladovo logistickom pavilóne pôsobia spoločnosti, hlavne za účelom skladovania svojho tovaru.

Tieto spoločnosti deklarovali v parku zamestnať v prvej etape cca 100 pracovníkov s prevažne vysokoškolským vzdelaním. Obsadenosť novovybudovaných priestorov je približne 50 percent.

Mesto logicky prispôsobilo výstavbu priestorov podľa požiadaviek konkrétnych investorov, o všetkých zmenách informovalo aj kompetentné orgány.

Tu však nastali problémy a štátne orgány odmietli mestu poslať preinvestované peniaze.

Odštartovala nekonečná séria rokovaní a administratívnych úkonov, po ose mesto Trnava – Úrad pre verejné obstarávanie – Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu – Slovenska inovačná a energetická agentúra – Ministerstvo hospodárstva SR.

Rokovania ani po viac ako dvoch rokoch nedospeli do svojho záveru.

Mestský priemyselný a technologický park Trnava

Projekt vznikol na základe strategického rozvojového zámeru mesta vybudovať zázemie pre prilákanie investícií v oblasti výskumu, vývoja, konštrukcií, výroby a skúšok prototypov, ktoré si vyžadujú oveľa viac, ako kvalitnú dopravnú infraštruktúru a voľné pracovné príležitosti, ktoré boli základnou podmienkou príchodu investorov hlavne z oblasti montáže.

Okrem špičkových nebytových priestorov budú nájomcom poskytované ďalšie služby najmä v oblasti prípravy a implementácie projektov v rámci finančných prostriedkov EU, ako aj spoločných školiacich aktivít ich zamestnancov.

Na ploche takmer 29 000 m2 bývalého areálu Technických služieb mesta prebehla v rokoch 2009 – 2012 rekonštrukcia a modernizácia predmetného areálu, v rámci ktorého boli postavené objekty:

– Pavilón sofistikovanej výroby a Pavilón výrobných buniek, určených pre inovatívne firmy zaoberajúcich sa sofistikovanou výrobou a ľahkou technologickú výrobou doplnenou o menšie skladové priestory.

– Výrobno-technologický pavilón obsahujúci najmä priestory výrobnej haly a menších výrobno administratívnych priestorov.

– Skladový pavilón slúžiaci predovšetkým pre skladové potreby firiem.

– Skladovo – logistický pavilón obsahuje priestory najmä na výrobné a skladové účely.

Celkovo je v Mestskom priemyselnom a technologickom parku Trnava k dispozícií 7 479, 4 m2 špičkových nebytových priestorov pre podnikateľské účely. Vnútroareálove komunikácie, ako aj ostatné inžinierske siete prešli kompletnou výmenou a modernizáciou, prostredníctvom ktorej sa dosiahla zvýšená bezpečnosť a bezporuchovosť.

V rámci areálu je podnikateľským subjektom k dispozícií 1500 m2 parkovacích plôch. Celý park je nepretržite monitorovaný kamerovým systémom a strážnou službou. V administratívno výrobných priestoroch je zabezpečená recepčná služba.

(Zdroj: Mesto Trnava)

Ulož ako PDF
Napísal 4. februára 2013 10:29. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Mesto čaká na takmer tri milióny eur od štátu márne”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.