reklama

Mechanický pomaranč v Kine Hviezda

V stredu 6. marca uvedie filmový klub KinoKult v Kine Hviezda kultový film Mechanický pomaranč v réžii Stanley Kubricka.

Jeden z najkontroverznejších filmov všetkých čias rozpráva príbeh mladého muža, ktorého najväčšími záľubami sú znásilňovanie, ultranásili a Beethowen. Zámerom Mechanického pomaranča bolo znechutiť, otráviť a vyprovokovať k premýšľaniu nad súčasným svetom i jeho budúcnosťou.

Snímka kultového režiséra Stanleyho Kubricka, ktorú rok po premiére vo VB zakázali, bola nominovaná na 4 Oscarov a 3 Zlaté glóbusy.

mech-pomaranc

Alex (Malcolm McDowell) je pubertálny gangster, ktorý sa po večeroch so svojou partiou zabáva vkrádaním sa do domov a znásilňovaním žien, mlátením ich manželov, ubližovaním starším ľuďom. Pri jednom „výjazde“ ho chytia a odsúdia za vraždu starej ženy. Následne podstúpi nový vládny experiment – „vymývanie mozgov“ u ľudí so sklonmi k násiliu, vďaka čomu strácajú svoje násilné chúťky a stávajú sa „bezbrannými deťmi“. Ako dlho tak prežijú v reálnom svete?

Americký filmový režisér Stanley Kubrick si veľmi precízne vyberá námety svojich filmov. Často ide o hlboko pesimistické a klaustrofobických snímky. Medzi jeho diela patrí i Vesmírna odysea, Lolita, Full Metal či Cesta slávy. Kubrick sa od ostatných režisérov odlišuje práve tým, že dodržiava absolútnu kontrolu nad všetkými zložkami filmu – dôsledne vedie hercov, bezchybne vyberá hudbu, venuje sa kamere i kompozícii. Jeho diela tak obsahujú veľkú časť jeho samého.

Ocenenia:
1972 – 4x nominácia na Oscara (Najlepší film, Najlepšia réžia, Najlepší scenár, Strih)
1972 – 3x nominácia na Zlatý glóbus (Najlepšia réžia, Najlepší film, Najlepší herec)
1973 – nominácia na BAFTA Film Award (Výprava)

Clockwork Orange, A
VB/USA, rok 1971, 137 min.
Réžia: Stanley Kubrick
Hrajú: Malcolm McDowel, Patrick Magee, Waran Clarke a ďalší.

Premietanie filmu Mechanický pomaranč
6. 3. (streda)
Kino Hviezda
Vstup: 3 €
Štart: 19:30 hod.

Ulož ako PDF
Napísal 27. februára 2013 19:57. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.