reklama

Pamiatku Johna Dopyeru si dobristi aj bluesmani pripomenú koncertom

Rezofonická gitara patrí k málu hudobných nástrojov, u ktorých poznáme ich vynálezcu. Prvú rezofonickú gitaru na svete, tzv. Tricone, a následne aj jej slávny drevený model so slovenským názvom dobro skonštruoval v 20. rokoch minulého storočia v USA slovenský rodák Ján/John Dopyera (1893-1988).

Rezofonická gitara sa medzičasom považuje za americký ľudový nástroj, je súčasťou amerického kultúrneho dedičstva a v posledných desaťročiach je aj symbolom tzv. unplugged music. Udomácnila sa najmä v country, havajskej a bluesovej hudbe, no jej jedinečný zvuk môžeme počuť aj v iných hudobných štýloch.

MM FORUM OMI DOPYERA BROS PIC
Archívna fotografia štyroch generácií Dopyerovského klanu: zľava John Dopyera, Rudolph Dopyera, Robert Dopyera, Emile Dopyera, Ron Lazar starší a Ron Lazar junior

FOTO: michaelmesser.proboards.com

V tomto roku uplýva 120 rokov od narodenia Johna Dopyeru a dvadsaťpäť od jeho smrti.

Pamiatku Čestného občana Trnavy, rodáka zo Šaštína-Stráží na Záhorí, ktorý prežil svoje detstvo v Dolnej Krupej, si Trnavčania pripomenú v piatok 22. marca špeciálnym koncertom v Motobare.

Hold Johnovi Dopyerovi na ňom vzdajú najznámejší slovenskí country dobristi i bluesmani – Peter Szabados, Henrich Novák, Ľuboš Beňa, Bonzo Radványi, Milan Benkovič a nebude chýbať ani americký country spevák Willie Jones so svojim Bandom, ktorý v minulosti viackrát hosťoval na Dobrofeste v Trnave.

Koncert bude samozrejme aj spomienkou na jedinečný medzinárodný hudobný festival Dobrofest, vďaka ktorému sme v rokoch 1992 – 2008 privítali v Trnave tých najslávnejších dobristov z celého sveta a ktorý zároveň dostal meno Trnavy do povedomia hudobníkov aj za hranicami Slovenska.

Peter „Bonzo“ Radványi

Ulož ako PDF
Napísal 4. marca 2013 10:06. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.