reklama

Koncert pre Dopyeru je malým Dobrofestom. V Trnave bude opäť znieť rezofonická gitara

Trnavčaniu budú mať opäť po roku možnosť započúvať sa do zvukov dobra – jedinečnej rezofonickej gitary. Koncert pre Dopyeru alebo Malý Dobrofest sa uskutoční 11. marca a prinesie vystúpenie piatich vynikajúcich interpretov.

Už tretí ročník podujatia, ktoré sa uskutočňuje s podporou TTSK a Mesta Trnava, pripomína pamiatku významného slovenského rodáka Johna Dopyeru (1893-1988), vynálezcu rezofonickej gitary – dobro a nositeľa Čestného občianstva mesta Trnavy in memoriam, ktorý vyrástol v neďalekej Dolnej Krupej.

„Koncert chce prispieť aj k udržaniu tradície medzinárodného hudobného festivalu Dobrofest v Trnave, ktorý bol jedinečným a jediným podujatím svojho typu nielen na Slovensku ale aj na celom svete a výraznou mierou prispel k zviditeľneniu nášho mesta i Slovenska. Jeho históriu mienime pripomenúť návštevníkom koncertu prostredníctvom mini výstavy starých plagátov Dobrofestu v priestoroch klubu. Koncertom chceme pripomenúť aj 90. výročie zrodu prvej rezofonickej gitary, keďže roku 1926 John Dopyera skonštruoval prvý prototyp rezofonickej gitary a 12. októbra 1926 si ju dal v USA aj patentovať. Na Koncerte pre Johna Dopyeru sa okrem najznámejších slovenských dobristov predstavia aj hostia zo zahraničia,“ zhrnul Peter „Bonzo“ Radványi, spoluorganizátor podujatia a jeden zo zakladateľov vyhľadávaného a medzinárodne uznávaného festivalu Dobrofest.

Na 3. ročníku Malého Dobrofestu vystúpia Willie Jones Band & Milan Benkovič (USA/SK), Dave Peabody (UK), Jakub Racek a Radek Vaňkát (CZ), Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi a Peter Szabadoš.

koncert-dopyera

Willie Jones je známy americký country spevák, ktorý vystúpi so sprievodom vynikajúcich slovenských muzikantov, vrátane dobristu Milana Benkoviča.

Dave Peabody – spevák a hráč na akustickú a rezofonickú gitaru (aj uznávaný fotograf) z Londýna, ktorý bol už trikrát vyhlásený vo Veľkej Británii za akustického bluesmana roka. V Trnave nepochybne predstaví aj niekoľko skladieb z jeho aktuálneho sólového albumu Right Now Blues.

Jakub Racek & Radek Vaňkát – akustické duo z Prahy, ktoré tvoria dvaja českí špičkoví hudobníci a speváci. Jakub Racek bol 5x vyhlásený českou bluegrassovou asociáciou za Gitaristu roka a dobrista Radek Vaňkát je dvojnásobným držiteľom titulu Dobrista roka (2009 a 2011). Obaja sú vyhľadávaní spoluhráči so širokým hudobným záberom a na ich koncerte zaznie nielen bluegrass ale aj blues, country, folkrock i vlastná tvorba.

Peter Szabadoš je jeden z najlepších slovenských hráčov na dobro. Nový sólový album Stroj času.

Ľuboš Beňa a Bonzo Radványi, duo dvoch známych slovenských bluesmanov a propagátorov rezofonickej gitary.

„Rezofonická gitara patrí k málu hudobných nástrojov, u ktorých poznáme ich vynálezcu. Prvú rezofonickú gitaru na svete tzv. Tricone a následne aj jej slávny drevený model so slovenským názvom – dobro skonštruoval v 20. rokoch minulého storočia v USA slovenský rodák Ján John Dopyera,“ pripomína v skratke históriu Radványi.

Rezofonická gitara sa medzičasom považuje za americký ľudový nástroj, je súčasťou amerického kultúrneho dedičstva a v posledných desaťročiach je aj symbolom tzv. unplugged music. Udomácnila sa najmä v country, bluegrasse, v havajskej i bluesovej hudbe, no jej jedinečný zvuk môžeme počuť aj v iných hudobných štýloch.

Koncert pre Johna Dopyeru / Malý Dobrofest

Usporiadateľ: JH Agency s podporou TTSK a Mesta Trnava
Hudobný klub Music a Cafe (City Aréna), Trnava, 11. marec 2016
začiatok 19.oo
Vstupné 8.-euro
Účinkujú: Willie Jones Band (USA/SK) & Milan Benkovič, Dave Peabody (UK), Jakub Racek a Radek Vaňkát (CZ), Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi, Peter Szabadoš

Ulož ako PDF
Napísal 15. februára 2016 8:35. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.