reklama

Región Tirnavia ponúka na jar zážitky priamo s vinármi

Nový turistický región TIRNAVIA – mesto Trnava a okolité obce sa v ponuke služieb turizmu, ktorú usmerňuje turistická organizácia Trnava Tourism, vracia ku svojim dávnym koreňom. Aktuálna ponuka regiónu TIRNAVIA, určená aj domácemu obyvateľstvu, sa v jarnej sezóne 2013 orientuje na zážitky, hodnoty a kvalitu okolo regionálnych vinárstiev a vína.

Hoci je región TIRNAVIA a jeho vinári súčasťou Malokarpatskej vínnej cesty, verejnosti nie je zatiaľ dostatočne známe, že aj Trnava alebo obce Suchá nad Parnou, či Smolenice sú, a v minulosti boli, významnými hráčmi v oblasti vinárstva a vinohradníctva.

Trnava napríklad v tomto roku oslavuje okrúhle 775. výročie získania titulu slobodné kráľovské mesto – inak prvé na území Slovenska. Legendy však hovoria o tom, že uhorský kráľ Belo IV. udelením tohto titulu mestu len oficiálne v roku 1238 potvrdil už pred tým jeho nemalý obchodný význam a to v rozhodujúcej miere aj vďaka vínu. Víno z Trnavy sa už v stredoveku vyvážalo na Moravu, do Čiech, Poľska, či Sliezska a práve z vinárskych obchodov sa značne napĺňala mestská pokladnica. Dnes sa vinárstvu a vinohradníctvu v tomto regióne pripisuje viac ako deväťstoročná história.

terra-parna-sucha
Pohľad na vinice Terra Parna v Suchej nad Parnou

K zaujímavostiam patrí aj to, že do Trnavy cestovali v 19. storočí mnohí zvedavci, aby si v nej pozreli údajne najväčší sud na svete. Pôsobenie súčasných väčších, či menších vinárstiev na tomto území dnes preto nie je náhodné.

V aktuálnej ponuke turistických produktov sa orientujeme na prepojenie histórie so súčasnosťou. Do ponuky sme starostlivo vybrali kvalitné vinárstva a zároveň také, ktoré dokážu návštevníkovi priniesť reálny zážitok z návštevy u vinára. Nejde nám o atrakcie, ktorými by návštevník len rýchlo prešiel, alebo len ochutnal pár pohárov vína, ale doslova o cielené výlety k vinárom, kde si ľudia oddýchnu, zrelaxujú, dozvedia sa niečo o výrobe vína a starostlivosti o vinice, zažijú stretnutia s majstrami vinármi, ktorí ich osobne sprevádzajú pri predstavovaní svojich vín a ich degustáciách,“ hovorí Petra Blažejová, výkonná riaditeľka Trnava Tourism.

V jarnej ponuke má región TIRNAVIA napríklad značkové vinárstvo „Víno Mrva & Stanko” s ocenením „Vinárstvo roka 2010“, vinárstvo Terra Parna s „pravým čarom miesta“ alebo ďalšie vinárstvo s ocenením „Vinárstvo roka 2011 a 2012“ či vinárstvo s ocenením „Stavba roka 2010“. Sú to všetko miesta, kam by sa návštevník bez ohlásenia vopred inak individuálne nedostal.

Vysoká spokojnosť návštevníkov vínnych tour už počas minuloročnej jesene potvrdila, že si na svoje prídu nielen páni, ale aj dámy. Páni oceňujú pivnice, archívy, starostlivo poukladané sudy, architektúru. Nežnejšie pohlavie sa zastavuje aj pri umeleckých dielach, interiérovom designe, kochá sa očarujúcimi výhľadmi na vinice alebo z vinárskych vežičiek. Spoločným prvkom je celková skvelá atmosféra a zábava okolo. Výlety tohto druhu sú vhodné pre rodiny, priateľov, známych, dokonca sú v ponuke aj pre firmy, firemnú klientelu a obchodných partnerov.

K dispozícii je počas mája a júna niekoľko druhov vinárskych výletov. Odporúčaný je napíklad zážitkový víkendový pobyt od piatka do nedele, ktorý vo výhodnej cene od 65 eur na osobu zahŕňa 2 noci s raňajkami v penzióne, trojhviezdičkovom alebo štvorhviezdičkovom hoteli, prehliadku historického centra mesta Trnavy – Malého Ríma počas soboty a následne návštevu dvoch vinárstiev, vrátane dopravy mikrobusom. Na nedeľu sú fakultatívne pripravené Smolenice.

Návštevníci môžu buď v rámci pobytového víkendu alebo v rámci samostatne objednaného nedeľného výletu objavovať dedinku Smolenice pod Malými Karpatami. Smolenický zámok, krásny anglický park, miestne múzeum, dokonca môžu navštíviť výrobňu kvalitnej medoviny s oceneniami zo svetových výstav. Na objednávku sú rovnako v ponuke každú sobotu od 14. hod. návštevy dvoch partnerských vinárstiev spolu s dopravou shuttle busom od atraktívnej ceny 18 eur na osobu.

Marketingová turistická organizácia Trnava Tourism v súčasnosti propaguje a cielene ponúka turistické zaujímavosti regiónu TIRNAVIA v rámci Slovenska a Českej republiky. Všetky pripravované zážitky sú určené rovnako ale aj domácemu, regionálnemu obyvateľstvu Trnavy a okolia.

Viac informácií o jarnej ponuke regiónu TIRNAVIA hľadajte na www.trnavatourism.sk.

Ulož ako PDF
Napísal 4. mája 2013 0:01. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Tip na výlet, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.