reklama

Čitateľka odfotila pri Trnave vzdušný vír. Pripomínal tornádový lievik

V nedeľu 2. júna 2013 popoludní sa cez trnavský región prehnal frontálny systém, ktorý mal za následok pomerne intenzívne zrážky spojené so silným vetrom.

Našej čitateľke Zuzane Valentovičovej sa podarilo odfotiť v Modranke zaujímavý prírodný úkaz.

Pravdepodobne išlo o silný vzdušný vír, pripomínajúci tornádový lievik.

Takéto úkazy sú na Slovensku podľa klimatológov skôr výnimočné, a vytvárajú sa v našich zemepisných končinách len veľmi sporadicky. Najčastejšie v období vrcholiaceho leta.

lievik
lievik-m

FOTO: Zuzana Valentovičová

Tornáda a Slovensko – odborný pohľad SHMŮ
Trombu definujeme ako vír v atmosfére s inou ako horizontálnou osou (Sobíšek a kol., 1993, Meteorologický slovník výkladový terminologický). Rozlišujeme malé a veľké tromby. Veľké tromby sa tvoria vo vyšších vrstvách ovzdušia v horúcom instabilnom vzduchu a viažu sa na búrkové oblaky. Vyskytujú sa nad pevninou i morom.

V USA ich nazývajú tornáda, tento pojem sa najmä v laickej verejnosti udomácňuje i u nás.

V súvislosti s výskytom tornáda s ničivými účinkami na severe Poľska sa vynára otázka jeho možného výskytu na Slovensku.

Z búrkového oblaku sa smerom dole spúšťa viditeľný vír v tvare lievika, ktorý niekedy pripomína sloní chobot. Vplyvom silnej rotácie lievika (rotuje proti smeru otáčania hodinových ručičiek) sa medzi jeho osou a okrajom vytvára veľký tlakový rozdiel. Dochádza ku kondenzácii vodnej pary, čím sa stáva lievik viditeľným. Rýchlosť rotácie na obvode lievika môže presahovať aj 100 m/s (360 km/h). Šírka lievika, ktorý sa dotkne zemského povrchu môže byť od niekoľkých metrov až desiatok metrov pri menších trombách až po niekoľko 100 m pri veľkých trombách. Veľké rýchlosti vetra pri rotácii lievika spôsobujú obrovské materiálne škody ale i ľudské obete, samozrejme v závislosti od veľkosti tromby (tornáda).

V našich geografických šírkach je výskyt veľkej tromby veľmi ojedinelým javom. V okolitých krajinách sa v nedávnej minulosti preukázateľne vyskytli. Aj na Slovensku sme zaznamenali výskyt lievikov z búrkových oblakov, ktoré však nedosiahli k zemskému povrchu, preto ich ako tornáda neklasifikujeme, čo však nevylučuje, že sa na našom území nevyskytli.

Možno je len otázkou času, kedy sa pomocou dnešnej už takmer všade dostupnej videotechniky podarí zachytiť tento veľmi zriedkavý jav aj na Slovensku. Verme, že okrem atraktívnych záberov nezanechá žiadne väčšie škody.

Zdroj: SHMÚ

Ulož ako PDF
Napísal 3. júna 2013 11:02. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Čitateľka odfotila pri Trnave vzdušný vír. Pripomínal tornádový lievik”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.