reklama

Slovenský veľvyslanec navštívil terénnych pracovníkov Trnavskej univerzity v Keni

V posledný májový deň navštívil veľvyslanec Slovenskej republiky v Keni, J.E. Dr. Michal Mlynár, nutričné centrum v Kwale, ktoré koordinuje Trnavská univerzita v spolupráci s Kwale District Hospital.

Išlo o veľmi dôležitú návštevu, plnú slov motivácie, vďaky aj podpory – pre zástupcov slovensko-kenského partnerstva, spolupracujúceho spoločne na rozvojovom projekte v kwalskom regióne.

Hlavným cieľom návštevy slovenského veľvyslanca v Keni bolo po roku zmonitorovať činnosť centra a aktivity i úspechy slovensko-kenskej rozvojovej spolupráce v Kwale, zameranej na konkrétnu sociálnu a zdravotnú starostlivosť o zraniteľné skupiny lokálneho obyvateľstva na kenskom pobreží.

kena-tu-1
Tím Trnavskej univerzity počas stretnutia so slovenským veľvyslancom v Keni

M. Mlynár sa zároveň stretol so zástupcami centrálnej kwalskej nemocnice, s lokálnymi autoritami kwalského samosprávneho kraja, ako aj s komunitnými zdravotníckymi pracovníkmi, pracovníčkami i so slovenským tímom terénnych pracovníkov Trnavskej univerzity (TU) a vyjadril im svoju vďaku a podporu.

Slovenský veľvyslanec v Keni bol spokojný s napredovaním projektu „Sociálno-zdravotnícka starostlivosť o podvyživené deti do 5. roku života a ich matky v regióne Kwale“, financovaného z prostriedkov Slovak Aid.

Spomínam si, ako ma presne pred rokom počas slávnostného otvorenia nutričného centra v areále kwalskej nemocnice príjemne prekvapilo vrelé privítanie a nadšenie miestnych ľudí. Teraz vidím, že projektové aktivity napredujú správnym smerom a spoločne tu dosahujete pozitívne výsledky. Ako som počul od slovenských terénnych pracovníkov, v anti-malnutričnom programe je už teraz zaregistrovaných 570 podvyživených detí, čo je viac, ako bolo pôvodne plánované v projektovom dokumente z roku 2011,“ uviedol slovenský veľvyslanec v Keni.

Community workers
Slovenský tím s komunitnými zdravotníckymi pracovníkmi

SANYO DIGITAL CAMERA
Distribúcia kaše v nutričnom centre v Kwale

Dôležitou súčasťou programu stretnutia bola prehliadka nutričného centra v rámci kwalskej nemocnice.

Dr. Kevin Kinyua, zodpovedný za chod Kwale district hospital, spolu so slovenským tímom terénnych pracovníkov TU a komunitnými zdravotníckymi pracovníkmi odprezentovali hosťom miestnosť pre vyšetrovanie a monitoring podvýživených klientov pre deti do 5 rokov a ich matky, sklad s výživovými náhradami a doplnkami stravy ako sú vrecká kaše, fazule či vitamínové situpy a podobne, hostia si prezreli aj špecializovanú projektovú knižnicu s viac ako 75 knihami, zameranými tematicky na zdravotníctvo, medicínu, výživu, a tiež modelovú záhradu, kde si matky z anti-malnutričného programu môžu zlepšiť svoje vedomosti a zručnosti v pestovaní plodín, lokálnom farmárčení a preniesť nadobudnuté znalosti do svojich domovov.

Slovenskí terénni pracovníci – zástupcovia Trnavskej univerzity – Dr. Božena Baluchová, Mgr. Michal Miadok a rozvojový dobrovoľník Ing. Pavol Markovič otvorili počas návštevy slovenského veľvyslanca v kwalskom nutričnom centre aj diskusiu o udržateľnosti projektu.

Dr. Michal Mlynár vyjadril svoje presvedčenie, že „aj po odchode slovenského tímu domov na Slovensko, projektové aktivity neskončia; práve naopak – za chod nutričného centra preberie plnú zodpovednosť aktívna lokálna komunita. Zabezpečenie udržateľnosti je v tomto štádiu projektu nesmierne dôležitá.“

Text: FzaSP TrUni
Foto: Pavol Markovič

Ulož ako PDF
Napísal 6. júna 2013 13:31. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.