reklama

Dobrovoľníkom roka aj trnavský rodák pôsobiaci päť mesiacov v Keni

V symbolický dátum 12. 12. si na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v Bratislave v rámci slávnostného večera Dobrovoľník/dobrovoľníčka roka 2013 odnieslo ocenenie „Srdce na dlani“ 12 ľudí, ktorí svojou dobrovoľníckou aktivitou menia svet k lepšiemu.

Tento rok po prvý raz udelili cenu aj v kategórii Rozvojový dobrovoľník (dobrovoľník SlovakAid), ktorú právom získal trnavský rodák, pôsobiaci 5 mesiacov na rozvojovom projekte Trnavskej univerzity v Keni – Pavol Markovič.

markovic1
Palo Markovič a tréning počítačových zručností v nutričnom centre v Mkongani

Pod pojmom dobrovoľníctvo možno chápať činnosť ľudí, pracujúcich v prospech iných osôb či pre konkrétny projekt bez finančnej pláce za poskytnutý čas a vykonanú službu. Hoci daný človek sa svoje dobrovoľníčenie nedostane hmatateľnú odmenu, získa omnoho viac – môže sa mu pozitívne zmeniť rebríček hodnôt aj plány do budúcnosti, získa sociálny kapitál (nové kontakty, priateľstva, zručnosti). V zahraničí je bežnou praxou, že zamestnávatelia si vyberajú spomedzi uchádzačov na konkrétnu pozíciu práve tých, ktorí sa venovali a venujú dobrovoľníctvu.

Že je o dobrovoľníctvo na Slovensku čoraz väčší záujem, dokazuje aj stodvadsať nominácií – teda ukážka tých najviac prínosných a zaujímavých aktivít v dvanástich kategóriách v rámci ocenenia Dobrovoľník/dobrovoľníčka za rok 2013.

Aj ministerstvo zahraničných vecí vyslalo svojich dobrovoľníkov

Ak chce človek zo Slovenska vycestovať na iný kontinent s víziou spolupracovať s novými komunitami ľudí, komunikovať v cudzom jazyku a odovzdávať nejaký čas svoje skúsenosti iným – môže zakúsiť dobrovoľníčenie prostredníctvom programu rozvojového dobrovoľníctva, koordinovaného MZVaEZ SR (www.mzv.sk).

Ide o vysielanie expertov bez vekového obmedzenia (u Európskej dobrovoľníckej služby je totiž limit – vek do 30 rokov), ktorí sa nejdú do rozvojovej krajiny vzdelávať, ale práve naopak – idú vzdelávať lokálnych ľudí a odovzdávať svoje odborné znalosti. Napríklad v sociálno-zdravotníckej alebo IT-oblasti.

markovic2
Ocenený Markovič (v strede) v spoločnosti kolegov z rozvojového projektu v Keni s ocenením Srdce na dlani

V tomto roku po prvý raz odovzdávali cena aj v kategórii Rozvojový dobrovoľník (dobrovoľník SlovakAid).

Získal ju Pavol Markovič, ktorý dobre naštartovanú kariéru a pracovné povinnosti na 5 mesiacov odložil, aby mohol ako rozvojový dobrovoľník Trnavskej univerzity učiť ľudí v Keni základy práce s počítačom, zároveň audiovizuálnou tvorbou zvyšovať povedomie u ľudí v Keni i na Slovensku – o potrebe a význame slovensko-kenskej rozvojovej spolupráce.

Dobrovoľníctvom zvyšovať kapacity v lokálnych komunitách

Pavol Markovič delí už niekoľko rokov všetok svoj čas medzi programovanie virtuálnych hudobných nástrojov a fotografovanie.

Na jar 2013 sa rozhodol podniknúť cestu na africký kontinent a zakúsiť päť mesiacov života rozvojového dobrovoľníka. Mal pred sebou neľahkú úlohu: zvýšiť počítačovú gramotnosť u lokálnych ľudí z pobrežia Kene – formou IT prednášok a workshopov.

Momentálne pracuje na strihu dokumentárnych filmov z tohto prostredia, ako aj na koncepcii výstavy fotografií, ktorá bude eticky a nestereotypne zobrazovať úlohu rozvojovej spolupráce a život komunitných zdravotníckych pracovníkov a klientiek nutričných centier na pobreží Kene.

Za svoju sériu fotografií „Zmena prichádza zvnútra komunity“ už získal prvé miesto vo fotosúťaži Ľudské práva v rozvojovej spolupráci (fotosutaz.mvro.sk).

markovic3
Pri práci

Tohtoročný víťaz pri preberaní ceny „Srdce na dlani“ ocenil aj prácu svojich spolunominantov v kategórii Rozvojový dobrovoľník (dobrovoľník SlovakAid), ktorých zameranie bolo veľmi podobné tomu jeho (tréningy počítačovej gramotnosti a zručnosti, sociálna či zdravotnícka starostlivosť v Subsaharskej Afrike).

Pavol Markovič tieto priority okomentoval slovami: „Zdravie ľudí na africkom kontinente je úzko prepojené so vzdelaním a vzdelávaním. Je zrejmé, čo potrebujú tamojšie lokálne komunity od nás; a je dobré, že práve to im Slovensko prostredníctvom vysielania a práce dobrovoľníkov poskytuje.“

Pavol zažil počas svojho pobytu aj zlé situácie – nebezpečné chvíle (násilná krádež jeho kompletnej foto a video-techniky), no svoje dobrovoľníčenie na pobreží Kene považuje za veľký prínos pre svoj pracovný aj osobný život.

Text: Boba Balúchová
Foto: Palo Markovič, Juraj Jančovič, TrUni

Ulož ako PDF
Napísal 13. decembra 2013 14:01. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Dobrovoľníkom roka aj trnavský rodák pôsobiaci päť mesiacov v Keni”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.