reklama

Rodák z Trnavy zvyšuje počítačovú gramotnosť ľudí na pobreží Kene

Pavol Markovič delí už niekoľko rokov všetok svoj čas medzi programovanie virtuálnych hudobných nástrojov a fotografovanie. Dobre naštartovanú kariéru a pracovné povinnosti na 5 mesiacov odložil, aby mohol ako rozvojový dobrovoľník učiť ľudí v Keni základy práce s počítačom. Pobyt bol podnetný hneď z niekoľkých dôvodov.

Na jar 2013 sa absolvent informatiky na FEI STU v Bratislave Pavol Markovič, ktorý sa programovaniu a fotografii venuje takmer dvadsať rokov, rozhodol podniknúť cestu na africký kontinent a zakúsiť päť mesiacov života rozvojového dobrovoľníka.

Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity (TU) ho teda začiatkom mája vyslala do regiónu Kwale, kde má slovensko-kenská rozvojová spolupráca niekoľkoročnú tradíciu.

Mal pred sebou neľahkú úlohu: zvýšiť počítačovú gramotnosť u lokálnych ľudí z pobrežia Kene – formou IT prednášok a workshopov. Dobrovoľnícky rozvojový projekt TU nesie názov „Budovanie kapacít v oblasti počítačovej gramotnosti v Kwale a zvyšovanie verejného povedomia o slovenskej rozvojovej spolupráci„.

markovic-1
markovic1a

Rozvojový dobrovoľník z Trnavy vysvetľuje funkciu tlačidiel a klávesovych skratiek. Niekedy musí jednu informáciu zopakovať aj desaťkrát

Výzva pre lokálnu komunitu v Keni

Pre ľudí, ktorí nikdy nesedeli pri počítači, je to obrovská výzva, ale i ťažký oriešok: pochytiť za niekoľko týždňov počítačové základy. Najmä, ak nemajú doma vlastný počítač a precvičovať si naučené klávesové skratky môžu len na svojich pracoviskách – v nutričných centrách, zriadených Trnavskou univerzitou v rámci rozvojového projektu MZVaEZ, financovaného z podpory Slovak Aid.

Sledovanie kenských komunitných zdravotníckych pracovníkov a pracovníčky, ako sa pasujú s tlačidlami na projektových notebookoch, dokáže byť neuveriteľne odzbrojujúce, podnetné, no najmä veselé.

Rozvojový dobrovoľník Pavol Markovič, to komentuje slovami: „Posledné dni pracujem s troma skupinkami 30- až 50-ročných ľudí, žijúcich na kenskom vidieku. Sledujem, ako sa mordujú s klávesnicou prenosného počítača a je mi veselo i smutno zároveň. Spomínam si, ako sme s bratmi pred pár mesiacmi založili našej mamičke emailové konto a učili ju posielať maily. Zvládla to skvele – teraz mi do Kene posiela pozdravy z Trnavy výlučne cez internet.“

Komunitní zdravotnícki pracovníci a pracovníčky z pobrežných oblastí to zvládnu dozaista tiež. I keď občas má tento odborník na IT, resp. ICT pred očami scény, akoby vystrihnuté z populárneho seriálu ‘IT Crowd‘, ktorý je o zvládaní a nezvládaní práce s počítačmi.

Údaje o podvýživených pacientoch treba digitalizovať

Počas prednášok a workshopov si ľudia z Kwale, Tiwi i Mkongani robia poctivo poznámky do zošitov. IT špecialista a rodák z Trnavy je pozoruhodne trpezlivý a snaží sa každému tímu kenských „študentov“ vysvetliť čo najviac polopatisticky prácu s MS Office/OpenOffice, ale zároveň ich chce informovať aj o nových médiách, bezpečnosti údajov, masovej komunikácii i fundraisingu. Lokálna komunita doteraz takýmito zručnosťami nedisponovala.

markovic-2
markovic-3
Zdravotné sestry a komunitní zdravotnícki pracovníci na IT workshope v Tiwi. S klávesnicou narábajú opatrne

A prečo vlastne prebieha tréning počítačových základov pre jednoduchých kenských ľudí v kwalskom regióne? Je to jedna z aktivít slovensko-kenského projektu:

Sociálno-zdravotnícka starostlivosť o podvyživené deti do 5. roku života a ich matky v regióne Kwale“, ktorej cieľom je zbieranie a vyhodnocovanie dát o podvýžive v danej pobrežnej oblasti. Aj po odchode slovenského tímu terénnych pracovníkov domov, by mala Trnavská univerzita naďalej cez internet dostávať pravidelne zozbierané dáta o výžive i podvýžive od svojho lokálneho partnera (Kwale district hospital) a zvyšovať povedomie o tejto problematike v SR i v Keni.

V poslednej fáze rozvojového projektu TU je teda nadôležitejšia jeho udržateľnosť – prevzatie zodpovednosti za chod nutričných centier (a boj s podvýživou na pobreží Kene) samotnou lokálnou komunitou. Slovenský tím terénnych pracovníkov preto čoraz viac zodpovednosti necháva na samotných komunitných zdravotníckych pracovníkov a pracovníčky, ktorí funkčnosť centier na jeseň plne prevezmú do vlastných rúk. S nadobudnutými IT zručnosťami to pôjde ešte efektívnejšie!

Text: TrUni
Foto: Palo Markovič

Ulož ako PDF
Napísal 26. augusta 2013 12:16. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Rodák z Trnavy zvyšuje počítačovú gramotnosť ľudí na pobreží Kene”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.