reklama

Absolventka trnavskej UCM si priviezla z africkej Kene zaujímavé skúsenosti

Absolventka Filozofickej fakulty Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave Kristína Baluchová navštívila v auguste východoafrickú krajinu, aby školskými pomôckami potešila nadané deti, pomohla s nakrúcaním dokumentu a zbierala originálne príbehy z pobrežia Kene. Zároveň sa veľa dozvedela o tamojšom školskom systéme.

Kristína Baluchová sa narodila v Kežmarku, promovala v roku 2008 na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave (odbor psychológia), momentálne žije a pracuje v Bratislave. Počas štúdia na vysokej škole pracovala päť rokov ako letuška pre SkyEurope Airlines, dnes sa venuje profesionálne HR, oblasti ľudksých zdrojov. Od roku 2011 je aktívna aj v neziskovom sektore – založila občianske združenie P(l)uto a prepojenie módy so sociálnou inklúziou (cez tvorbu šiat a doplnkov v chránených dieľňach) naštartovala s projektom „Šaty robia človeka“ (www.ozpluto.sk).

kb-3
Zakladateľka OZ P(l)uto s kenskými školákmi

Slovenské občianske združenie P(l)uto sa snaží netradičnou kombináciou hľadať riešenia – ako ďalej nediskriminovať a nevylučovať znevýhodnené skupiny obyvateľstva, ale práve naopak: prostredníctvom navrhovania a zhotovovania výnimočných kusov oblečenia a doplnkov (v lete šiat alebo tričiek, v zime zasa palčiakov či šálov) pre dobrosrdečných ľudí na Slovensku dáva šancu na integráciu do spoločnosti a vhodnú sebarealizáciu,“ vysvetľuje víziu združenia jeho zakladateľka Kristína Baluchová.

Združenie plánuje v spolupráci s chránenými dielňami už túto jeseň otvoriť „pluto-šop“ v Bratislave, fungujúci na princípe sociálneho podniku.

Členky P(l)uta sa zaujímajú o sociálno-inkluzívne a vzdelávacie projekty predovšetkým vo vyšehradskom regióne, ale nebránia sa novým výzvam. Práve preto v auguste vycestovala Kristína Baluchová s filantropickou ideou aj na africký kontinent a navštívila súkromnú školu Joyce junior academy v Kwale. Na pobreží Kene dlhodobo funguje slovensko-kenská rozvojová spolupráca (napríklad úspešný anti-malnutričný program Trnavskej univerzity).

kb-1
kb-2
Kenské deti ukázali Kristíne Baluchovej svoje výtvory, vykresľovali aj svoju budúcnosť

Táto mladá filantropka, psychologička a spisovateľka bola kreativitou a vynaliezavosťou lokálnych kenských detí príjemne prekvapená. Päťdesiatim deťom vo veku štyroch až siedmich rokov, oblečeným v povinných školských uniformách (podľa britského systému), porozprávala o svojej práci na Slovensku, vypytovala sa ich na tradičné mýty i legendy a darovala im nádielku školských pomôcok (balíky papierov, náučné postery na steny, desiatky zošitov, rozprávkových kníh a čítaniek, krabičky s voskovými pastelkami, ako aj futbalovú loptu). Malí školáci a školáčky ju obdarovali na oplátku rečňovankami a tradičnými piesňami – v originálnej swahilčine aj v bezchybnej angličtine.

Kristína Baluchová návštevu Joyce junior academy okomentovala slovami: „Škola pozostávala z hlinenej nedostavanej budovy bez okien, plechovej strechy, na ktorú bubnoval dážď, jednoduchej kuchyne, kde deťom denne varia kašu ugali s fazuľou, a neveľkého školského dvora. Napriek tomu sú tie deti priebojné a veselé, na nič sa nesťažujú. Kiežby svoj potenciál mohli všetky rozvinúť aj na strednej a vysokej škole.

Narážala na vysoké školné, ktoré si väčšina rodičov týchto detí nemôže dovoliť. „Azda nová vláda prinesie zmeny aj do školstva a systému vzdelávania…,“ uzavrela svoj prvý dojem z Kene zakladateľka OZ P(l)uto.

Text: HeDi
FOTO: Palo Markovič

Ulož ako PDF
Napísal 18. augusta 2013 11:15. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.