reklama

CINEMAX uvedie v priamom prenose premiéru operety Járy Cimrmana

Járovi Cimrmanovi sa v slovenských kinách zapáčilo a tak sa rozhodol vrátiť! Už v sobotu 13. júla o 20. hodine budú mať diváci v piatich kinách CINEMAX, vrátane Trnavy, jedinečnú príležitosť zhliadnuť svetovú premiéru operety Divadla Járy Cimrmana – PROSO, v priamom prenose. Predstavenie sa bude naživo prenášať prostredníctvom satelitu z pražskej Smetanovej siene Obecního domu.

Prierez slávnou sedemhodinovou, hoci ako komplet nezachovanou operetou Proso českého génia Járy Cimrmana uvedie Český národný symfonický orchester pod vedením Libora Peška. Unikátny večer bude súčasťou programu hudobného festivalu Prague Proms. Ako sólisti vystúpia sopranistka Adriana Kohútková a tenori Tomáš Černý a Milon Čepelka.
V priebehu koncertu nebude samozrejme chýbať fundovaný výklad cimrmanológov Zdeňka Svěráka, Miloně Čepelky, Petra Bruknera a Roberta Bárty, ktorí divákom prezradia nejednu perličku zo zákulisia vzniku tohto zabudnutého diela.

PROSO_A4
Plagát

Národný symfonický orchester nás oslovil s nápadom usporiadať koncert, v ktorom by zazneli slávne skladby vykradnuté inými autormi z Cimrmanovej stratenej operetnej fresky Proso. S návrhom sme samozrejme súhlasili a po dobrej skúsenosti s minuloročným živým prenosom hry České nebe sme sa rozhodli ísť rovnakou cestou,“ povedal Zdeněk Svěrák.

Réžie už druhého cimrmanovského prenosu do kín sa opäť ujme Jan Svěrák. Priamy prenos slávnostného koncertu v kinách je usporiadaný v prospech charitatívnej organizácie Centrum Paraple.

Ako to celé vzniklo?

Tak, ako je mnohým znalcom seminára k predstaveniu DJC Hospoda Na mýtince známe, pri príležitosti zahájenia prevádzky slávneho viedenského „Riesenradu“ bola vypísaná súťaž o najlepšiu operetu. Zúčastnil sa jej aj Čech Jára Cimrman a to rozvitým sedemhodinovým dielom Proso.

Vďaka svojej azda jedinej zápornej vlastnosti – drobnej lakomosti – nepodal zásielku s partitúrou doporučene. To umožnilo Francovi Lehárovi, Johannovi Straussovi, Oskarovi Nedbalovi a ďalším členom poroty, aby si geniálnu operetnú fresku doslova rozobrali.

Vedecký tím českých cimrmanológov vám dokáže, že autorom svetovo preslávených melódií z Netopierov, Poľských krví a mnohých ďalších operiet je zabudnutý Čech Cimrman.

Viac info na www.continental-film.sk a www.cine-max.sk.

VIDEO – Skúška českého národného symfonického orcheatra:

Ulož ako PDF
Napísal 11. júla 2013 9:08. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.