reklama

Na konci augusta sa pod mestskými hradbami uskutoční veľkolepé dobýjanie Trnavy

Rekonštrukciu obliehania a dobýjania Trnavy z roku 1468 pripravujú na záver letných prázdnin trnavské agentúry MediaFlash a Hector.

Projekt je založený na skutočných udalostiach z druhej polovice 15. storočia. Trnavčania sa môžu tešiť na ohlušujúci rev diel, kanónov, hradných pušiek a ručných palných zbraní.

Podľa informácií organizátorov v priebehu posledného augustového víkendu – v piatok 30. a v sobotu 31. augusta – sa na zatrávnenom priestore pod mestským hradobným opevnením na Hlbokej ulici zúčastní veľkolepej bitky o Trnavu až 150 účinkujúcich, ktorí pripravia najväčšie obliehanie na Slovensku.

dobyjanie

Ilustračné foto: Matúš Koprda

„Pod múry Trnavy pritiahnu vojská českého kráľa Jiřího z Poděbrad, aby vyskúšali odhodlanie trnavských mešťanov obrániť svoje mesto. Diváci sa môžu tešiť aj na povestný Čierny pluk uhorského kráľa Mateja Korvína, ktorý príde Trnavčanom na pomoc. Najväčšia rekonštrukcia stredovekej bitky na Slovensku prisľubuje množstvo bojových stretov ťažkej pechoty, veľkolepý príchod kráľa, salvy šípov letiacich vzduchom. Streľba zbraní bude rúcať trnavské hradby v podobe pyrotechnických efektov,“ informuje portál trnava-live.sk organizačný štáb podujatia.

Projekt obliehania Trnavy je založený na skutočných udalostiach, ktoré sa odohrávali okolo roku 1468. V tomto období zúrila vojna medzi uhorským kráľom Matejom Korvínom a jeho bývalým svokrom – českým kráľom Jiřím z Poděbrad. Matejovi Korvínovi sa podarilo dobyť a vyplieniť viacero českých miest.

Najväčším klenotom bola určite Kutná Hora, v ktorej sa nachádzala mincovňa. Okrem toho sa nechal časťou stavov korunovať za českého kráľa v Olomouci.

Odpoveďou Jiřího z Poděbrad, ktorý bol inak jedným z najvýznamnejších a najschopnejších českých kráľov, bolo ťaženie, ktorého súčasťou sa stalo aj obliehanie bohatej Trnavy.

Či bude český kráľ úspešný pod múrmi Malého Ríma, bude jasné už onedlho.

Počas dvoch dní bude pripravený bohatý sprievodný program, v rámci ktorého sa uskutočnia rôzne šermiarske vystúpenia, ukážky výcviku stredovekého vojska, ale aj predstavenie verbovačky. Aj samotní návštevníci sa budú môcť zúčastniť na viacerých aktivitách,“ pripomínajú organizátori z agentúr MediaFlash a Hector.

Dobýjanie je súčasťou osláv 775. výročia udelenia výsad slobodného kráľovského mesta Trnave.

Ďalšie podrobnosti a časový harmonogram akcie prinesieme v priebehu budúceho týždňa.

Ulož ako PDF
Napísal 12. augusta 2013 14:37. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Na konci augusta sa pod mestskými hradbami uskutoční veľkolepé dobýjanie Trnavy”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.