reklama

Rozvoj internetu a jeho rýchlosti

-inzercia-

Od vedeckého projektu až ku Gangnam Style. Poďme si práve na príklade najpozeranejšieho videa na svete ukázať, ako sa vyvíjala rýchlosť internetu. Ako dlho by na jeho načítanie čakali naši rodičia?

Naše zamyslenie bude samozrejme čisto teoretické. Samotný internet je oveľa starší ako YouTube či dnešné technológie videa. Tieto faktory preto zanedbáme a budeme sa sústrediť len na prenosovú rýchlosť internetu.

Gangnam Style na YouTube má v súčasnosti už viac ako 1,7 miliardy zhliadnutí. Video trvá niečo vyše štyri minúty a v plnej Full HD kvalite pri jeho pozeraní prenesiete približne 170 megabajtov. Z tejto hodnoty preto budeme vychádzať aj pri našich výpočtoch.

Píše sa rok 1969 a k ARPANET-u, predchodcovi dnešného internetu, sú pripojené štyri americké univerzity. Ak by si na jednej z nich chceli študenti pozrieť Gangnam Style v dnešnej podobe, na jeho plné načítanie by si počkali takmer 8 hodín.

swan_500x362_rozvoj

Internet si potom pomaly hľadal cestičky z vedeckých laboratórií do domácností. Na pripojenie na internet sa využívali vytáčané spojenia, takzvané dial-up. Peter Beták, produktový manažér SWANu pre dátové a internetové služby, pri téme dial-up spomína: „Starší z nás si určite pamätajú, keď v 90-tych rokoch minulého storočia pripojenie na internet znamenalo nemožnosť telefonovať a najmä charakteristický zvuk vytáčania modemu.“

Keby si priekopníci domáceho pripojenia chceli počkať na kompletné stiahnutie Gangnam Style, telefónnej spoločnosti by boli dlžní za približne 7 hodín pripojenia. Áno, vtedy sa ešte platilo za čas, počas ktorého ste boli pripojený. A 7 hodín pripojenia na internet znamenalo účet v astronomickej výške.

Určite súhlasíte, že to chcelo zmenu. Tá prišla spolu s tým, čo dodnes voláme širokopásmové pripojenie. Tzv. broadband priniesol nové spôsoby pripojenia na internet, jeho účtovania a vyššie rýchlosti. Ale poďme ku Gangnam Style. Ak by sme širokopásmové pripojenie chápali podľa jeho pôvodnej definície, na plné načítanie videoklipu by sme si počkali niečo cez hodinu a pol.

Už to začína byť znesiteľné, že? Poďme ale ešte ďalej. Vývoj širokopásmového pripojenia znamenal aj nové požiadavky na to, čo pod ním máme chápať. Podľa neskoršej definície z roku 2010 by malo plné načítanie Gangnam Style trvať 6 minút. A to už vám možno začína byť povedomé, mnohí máme podobné pripojenia doma.

Čakať 6 minút na 4 minútové video je ale stále strata drahocenného času. Vďaka optickej sieti a pripojeniu od SWANu si môžete Gangnam Style a ďalšie milióny videí užívať prakticky okamžite. Už žiadne čakanie, svet zábavy je dostupný okamžite po kliknutí. Aj vedci spred 40 rokov by závideli.

swan_496x278px_swan

Telekomunikačný operátor SWAN prináša súťaž, v ktorej môžete vyhrať iPad mini. V súťaži nazvanej „Súboj regiónov“ hrajú proti sebe všetky kraje Slovenska. V prospech vášho regiónu môžete využiť vedomosti z IT, telekomunikácii a multimédií.

Zapojiť sa do Súboja regiónov je jednoduché, postačí aktívny profil na Facebooku. Na jedného šťastlivca z víťazného kraja čaká na konci súťaže iPad mini. Ak ho teda chcete získať, pozvite do súťaže priateľov a známych z vášho regiónu. Spojte vaše sily a koncom septembra možno práve jeden z vás získa tablet od Applu. A to nie je všetko, na konci každého týždňového kola žrebujeme dvoch výhercov USB kľúčov.

Ulož ako PDF
Napísal 20. augusta 2013 0:01. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.