reklama

Po krátkom prepustení putuje jeden z madunických útočníkov naspäť za mreže

Krajský súd v Trnave potvrdil dnes na odvolacom pojednávaní šesťročný nepodmienečný trest pre obvineného Františka Barkóciho z Maduníc.

Barkóci spolu s Herákom napadli v auguste takmer presne pred dvoma rokmi po skončení Cibuľových slávností 63-ročného Andreja Poláka v uličke len niekoľko desiatok metrov od jeho domu.

Pri brutálnom útoku utrpel bezbranný dôchodca, ktorý prežil celý svoj produktívny život s rodinou v Trnave, mnohopočetné poranenia v oblasti hlavy a hornej časti tela.

Po dvoch týždňoch v septembri 2011 zraneniam podľahol v trnavskej nemocnici. Podľa znalcov nemal šancu prežiť ani v prípade okamžitého a profesionálneho zásahu záchranárov.


František Barkóci

Peter Herák si v súčasnosti odpykáva 13-ročný nepodmienečný trest za zabitie, výtržníctvo a rasovú neznášanlivosť v skupine s najnižším stupňom stráženia.

Františkovi Barkócimu pôvodný 13-ročný rozsudok Okresného súdu v Piešťanoch znížili po odvolaní na deväť, a neskôr na šesť rokov. Súdy ho napokon zbavili obžaloby zo zabitia a potrestali za výtržníctvo a rasovú neznášanlivosť na nepodmienečný trest v trvaní šesť rokov a zaradili ho rovnako ako Heráka do najľahšej skupiny odsúdených.

V auguste sa dokonca na asi tri týždne ocitol na slobode. Na dnešné pojednávanie prišiel v civile spolu so svojou rodinou. Po rozhodnutí krajského súdu ho justičná stráž eskortovala naspäť do leopoldovskej väznice.

Žiadame súd o trest s podmienečným odkladom. Neboli priznané žiadne z poľahčujúcich okolností, hoci u môjho klienta sú tri. Takto uložený trest vo výmere šesť rokov nie je následkom trestnej činnosti, ktorej sa mal môj klient dopustiť. Pokiaľ mu za verbálny prejav rasizmu má byť uložený šesťročný trest, považujem to za vyslovene neprimerané,“ uviedol pred krajským senátom obhajca Peter Odehnal.

Za poľahčujúce okolnosti, na ktoré súd podľa obhajoby neprihliadal, považuje Barkóciho advokát najmä skutočnosť, že jeho klient pracoval, mal čistý register trestov a získal aj kladné hodnotenie z výkonu trestu.

Okresný súd v Piešťanoch vo veci rozhodol správne. Právna kvalifikácia skutku jednoznačne vystihuje konanie obžalovaného, ktorý sa ho týmto spôsobom dopustil. Pokiaľ ide o samotný trest, treba povedať, že je skutočne prísny, avšak krajský súd má za to, že nie je v rozpore so zásadami pre ukladanie trestu, ako aj so zásadou rešpektujúcou generálnu prevenciu. Samotný trest je plne zodpovedajúci zákonom,“ konštatoval predseda krajského senátu.

Definitívne zamietnutie odvolania a potvrdenie nepodmienečného trestu okomentoval Barkóci pri odchode so súdnej miestnosti otázkou „Toto je spravodlivosť?„.

Rodina nebohého Andreja Poláka považuje rozsudok pre páchateľov činu za veľmi mierny a poukazuje aj na zaradenie dvojice útočníkov do skupiny s minimálnym stupňom stráženia.

Na koho máme spoliehať a obracať, ak nie na spravodlivé súdy? Majú brať ľudia spravodlivosť do vlastných rúk? Verte mi, príde k nám to, čo sa dnes deje v Čechách a bude to zlé,“ obáva sa nespokojná vdova Anna Poláková.

Ulož ako PDF
Napísal 27. augusta 2013 12:30. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Krimi. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Po krátkom prepustení putuje jeden z madunických útočníkov naspäť za mreže”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.