reklama

Filmový večer o Trnave: dva archívne dokumenty a skvelá snímka Posledná bosorka

Pri príležitosti 775. výročia udelenia kráľovských výsad mestu Trnava sa v kine Hviezda uskutoční netradičné filmové podujatie Trnava vo filme.

V stredu 11. septembra premietnu tri snímky z archívu Slovenského filmového ústavu. Hlavným bodom programu je historická dráma Posledná bosorka.

Ešte pred ňou, od 19. hodiny, uvidia návtšvníci kina Hviezda dva krátke dokumentárne filmy z roku 1988, ktoré vznikli ako reakcia na vyhlásenie mestskej pamiatkovej zóny v predchádzajúcom roku.

Prvý film sa volá Výročia Trnavy a mapuje oslavy 750. výročia, druhý s názvom Súčasnosť historickej Trnavy si zas všíma samotnú mestskú pamiatkovú zónu.

Historická dráma Posledná bosorka z roku 1956 sa odohráva v Trnave 18. storočia a vidieť v nej môžete viaceré slovenské herecké osobnosti ako Mikuláš Huba, František Dibarbora, Jozef Kroner a mnohé ďalšie. Silnou stránkou snímky je aj svojrázny humor.

Posledná bosorka je jedným z mála profesionálnych filmov nakrútených a odohrávajúcich sa v našom meste.

Podujatie pripravilo OZ Publikum.sk v spolupráci s mestom Trnava a kinom Hviezda. Vstup je zadarmo.

trnava-vo-filme

Udalosť:
facebook.com/events/506386452779852

Program:

VÝROČIA TRNAVY
Dokumentárny film nakrútený pri príležitosti 750. výročia mesta.
1988, 25 minút

SÚČASNOSŤ HISTORICKEJ TRNAVY
Dokumentárny film o mestskej pamiatkovej zóne.
1988, 25 minút

POSLEDNÁ BOSORKA
historická dráma
1956, 92 minút
Réžia: Vladimír Bahna
Hrajú: Oľga Zöllnerová, Mikuláš Huba, František Dibarbora, Karol Machata, Elena Pappová-Zvaríková, Anton Mrvečka, Viliam Záborský, Mária Prechovská, Jozef Kroner, Jozef Kramár a ďalší.

Trnava, 18. storočie. Maliar Peter má vytvoriť obraz pre oltár Umučenie svätej Júlie. Modelom pre obraz je richtárová žena, pani Aranka. Je to povrchná mešťanka, ktorá síce nemá nič z výrazu svätice, ale páči sa rektorovi Melchiorisovi. Peter sa však vzoprie a obraz zničí. Rozhodne sa vyhľadať model pre svoju Júliu sám. Nájde jednoduché rybárske dievča. Napätie sa vystupňuje, keď sa bývalý trnavský kat, teraz rektorov sluha Jakub Krvaj, spozná v namaľovanej svätici „bosorku“, ktorú kedysi prikázal upáliť.

Film je kritikou nezmyselného bezprávia páchaného spoločenským poriadkom. Snímka si však dodnes divákov získava aj skvelým humorom.

VIDEO:

Ulož ako PDF
Napísal 3. septembra 2013 8:17. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Filmový večer o Trnave: dva archívne dokumenty a skvelá snímka Posledná bosorka”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.