reklama

Filmový festival Febiofest opäť aj v Trnave

Stalo sa už tradíciou, že každoročne v apríli filmový klub Naoko organizuje v kine Hviezda ozveny Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest. Hlavá časť medzinárodného festivalu prebehla od 17. do 23. marca v Bratislave. Následne sa festival vydal do deviatich slovenských miest, medzi ktorými je aj Trnava.

Organizátori tento rok pripravili v kine Hviezda špeciálnu akciu. Prví diváci, ktorí si zakúpia lístok na predstavenie dostanú ďalšiu voľnú vstupenku. Predstavenia Febiofestu je preto ideálne navštíviť s partnerom, prípadne s partiou kamarátov.

febiofest-2016
Z otvorenia Febiofstu 2016

Foto: Robert Tappert pre MPhilms

V pondelok 11. apríla o osemnástej bude na programe český dokument Zkáza krásou, ktorý ponúka unikátnu spoveď kontroverznej českej herečky Lídy Baarovej, ženy ktorá pobláznila najväčších pohlavárov nacistického Nemecka a preslávila sa ľúbostným románikom s ministrom propagandy Josephom Goebbelsom. Režisérka Helena Třeštíková Lídu Baarovú navštívila na sklonku jej života a nakrútila s ňou veľmi diskutovaný rozhovor.

V pondelok 11. apríla o dvadsiatej bude uvedená maďarská čierna komédia s originálnou zápletkou, Líza, líščia víla. Film rozpráva príbeh romantickej a nevinnej dievčiny Lízy a žiarlivého ducha japonského popového speváka, ktorý sa poráta s každým mužom, ktorý o Lízu prejaví záujem.

V utorok o osemnástej je pripravená premiéra nového dokumentu Dana Přibáňa Trabantom do posledného dychu.

Vlani režisér podnikol svoju dosiaľ najnáročnejšiu expedíciu – polročnú dobrodružnú výpravu po Tichomorí. Deväťčlenný tím tvorili posádky dvoch žltých trabantov, poľskej fiatky („malucha“), jawy, čezety a dokonca aj majitelia dvoch invalidných vozíkov.

Expedícia vyrazila z Perthu v Austrálii, a pokračovala cez Východný Timor, Indonéziu, Malajziu a Thajsko. Okrem unikátneho cestovateľského zážitku nový Přibáňov dokument ukazuje, že svet sa dá precestovať naozaj netradične.

V utorok 12. apríla o dvadsiatej je pripravený film, ktorý získal tohtoročného Oscara za najlepší film a scenár Spotlight.

Snímka s hviezdnym obsadením rozpráva ohromujúci pravdivý príbeh vyšetrovania denníka Boston Globe, ktoré obrátilo mesto hore nohami a spôsobilo krízu v jednej z najstarších a najdôveryhodnejších inštitúcií na svete. Keď sa tím húževnatých reportérov známy ako Spotlight začne vŕtať v podozreniach zo zneužívania vnútri katolíckej cirkvi, jeho celoročné vyšetrovanie odhalí desaťročia zamlčiavaný škandál, zasahujúci najvyššie poschodia miestneho náboženského, právneho a vládneho establišmentu, ktorý spustil vlnu odhalení najskôr v USA a neskôr po celom svete.

Trnava – FK Naoko Kino Hviezda hore

Pondelok 11.4.
18.00 Zkáza krásou / r. Helena Třeštíková, Jakub Hejna, 2015, ČR, far., 90 min. | OKF
20.00 Líza, líščia víla / r. Károly Ujj Mészáros, 2015, Maďarsko, far., 98 min. | NOV

Utorok 12.4.
18.00 Trabantom do posledného dychu / r. Dan Přibáň, 2016, ČR, far., 96 min. | KFD
20.00 Spotlight / r. Thomas McCarthy, 2015, USA, far., 128 min. | KFD

Štvrtok 14.4.
09.00 Filmový kabinet deťom. Mimi & Líza / r. Katarína Kerekesová, 2014 – 2015, SR, far., 6 x 8 min. | FKD
18.00 Mustang / r. Deniz Gamze Ergüven, 2015, Franc./Nem./Tur./Katar, far., 97 min. | PAN
20.00 Nikdy nejsme sami / r. Petr Václav, 2016, ČR/Franc., far. + čb, 104 min. | KFD
+ Súťaž krátkych filmov – ocenené filmy

Vo štvrtok 14. apríla o osemnástej bude uvedený film Mustang, ktorý zaujal divákov aj kritikov.

Lale a jej štyri sestry kráčajú domov zo školy a nevinne sa doberajú s chlapcami. Domnelá nemorálnosť ich hry však vyvolá škandál s nečakanými rozmermi a následkami. Ich domov sa postupne mení na väznicu, príkazy na domáce práce nahrádzajú školské hodiny a na obrátkach naberajú prípravy na svadbu. Film bol nominovaný na Oscara v kategórii najlepší zahraničný film. 

Vo štvrtok 14. apríla o dvadsiatej je pripravený nový český hraný film Nikdy nejsme sami.

Do obce rozprestierajúcej sa pozdĺž štátnej cesty sa nasťahuje paranoidný pracovník väzenskej správy a jeho rodina. Spriatelí sa so svojím novým susedom, nezamestnaným hypochondrom, ktorého živí jeho žena, pracujúca v miestnej predajni. Unavená životom a starostlivosťou o dvoch synov si všimne vyhadzovača z nočného klubu. Ten však miluje striptérku. Tá zasa čaká na otca svojho dieťaťa, ktorý sedí v neďalekom väzení, kde pracuje práve spomínaný bachar.

Trnavskú časť Febiofestu uzavrie v piatok 15. apríla o osemnástej premiérový koprodukčný film Ja, Olga Hepnarová.

Snímka rozpráva príbeh mladej ženy, ktorá v roku 1973 nasadla do nákladného auta a v centre Prahy zabila osem ľudí. Svoj čin považovala za akt pomsty spoločnosti, ktorá jej podľa nej celý život ubližovala, a v roku 1975 ju ako poslednú ženu v Československu popravili. Snímka je existenciálnou drámou Olgy Hepnarovej, príbehom osamelého človeka vymedzujúceho sa voči väčšinovej spoločnosti, príbehom, ktorý vyústi do tragédie a niet v ňom víťaza ani porazeného.

Okrem celovečerných filmov budú vo štvrtok 14. apríla pred celovečerným filmom o dvadsiatej uvedené aj víťazné krátke filmy MFF Febiofest.

lavnú cenu z festivalu si odniesol rakúsky krátky film Rovnováha, úprimný, poetický a precítený portrét mladého človeka, ktorý čelí samote a odmietnutiu s dôstojnosťou. Zvláštne uznanie poroty získal tento rok film Proces českej režisérky Johany Švarcovej.

„Film je dokonale štruktúrovaný, ironický a podvratný príbeh o tom, ako sa originálny umelecký impulz a inštitucionálne pravidlá vzájomne ovplyvňujú v procese vytvárania kultúrneho významu,“ okomentovala porota.

Sprievodný program trnavského Febiofestu bude vo štvrtok ráno tvoriť Filmový kabinet deťom s pásmom animovaných filmov Mimi a Líza.

Malí diváci, žiaci prvého stupňa základných škôl, môžu teraz spoznať nekonečný priestor fantázie dvoch kamarátok na veľkom plátne v skutočnom kine. Spolu s nimi budú hľadať spojenia medzi svetom nevidiacich a tých, ktorí vidia. O tom, ako sa príbehy nakrúcali, aj o tom, čo sa skrýva za pojmom „animovaný film“, porozprávajú deťom lektorky v interaktívnej prednáške, ktorú sprevádza pásmo zostavené zo šiestich častí dobrodružstiev malých dievčatiek.

Marek Zelina

Ulož ako PDF
Napísal 10. apríla 2016 12:32. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.