reklama

Filmový festival Febiofest opäť v kine Hviezda

Filmový klub Naoko v spolupráci s Asociáciou slovenských filmových klubov prinesie po tretí krát v dňoch 31. marca až 4. apríla v kine Hviezda regionálnu časť medzinárodného filmového festivalu Febiofest. Hlavná časť festivalu prebiehala v dňoch 21. – 27. 3. 2014 v Bratislave. Po jej skončení festival pokračuje svojou regionálnou časťou a Trnava je jedným z deviatich miest, kde sa festival predstaví milovníkom filmu.

Febiofest v Trnave sa pomaly stáva tradíciou a tento rok si fanúšikovia filmového umenia budú môcť vychutnať malú ochutnávku bohatého programu, ktorý priniesla bratislavská časť festivalu. Momentálne na Slovensku neexistuje festival podobného rozsahu, ktorý by divákom počas jedného mesiaca sprístupnil také široké spektrum filmov a na toľkých miestach.

Febiofest sa za 21. rokov existencie sa postupne z prehliadky českého a slovenského filmu vyprofiloval na medzinárodný filmový festival krátkych filmov krajín V4. V trnavskom Febiofeste sa predstavia všetky ocenené filmy, ktoré vybrala medzinárodná porota. Blok víťazných filmov bude uvedený 2.4. pred novým filmom Pavla Barabáša Stopy na hrebeni.

Okrem súťažnej sekcie je dramaturgia festivalu zameraná na filmy ovenčené cenami na významných svetových festivaloch, ako aj na nové české a slovenské hrané, či dokumentárne filmy.

febio-plag
Plagát

Z nových dokumentárnych filmov trnavskí diváci uvidia v premiére film Vladislavy Plančíkovej Felvidék – Horná zem, ktorý sa zaoberá dodnes nepovšimnutou, tzv. „maďarskou otázkou“ v povojnovom Československu, či dokument o prínose osobnosti manželky Gustáva Husáka Magdy slovenskej kultúre v snímke Prvá: Magda Husáková Lokvencová, od významnej mladej režisérky Zuzany Liovej (Dom). Novú krátkometrážnu tvorbu reprezentuje taktiež slovenský animovaný film Fongopolis. Zo zahraničných dokumentov trnavský Febiofest uvedie dánsky film Ľudský rozmer o humanistickom prístupe k urbanizmu a projektoch, ktoré vracajú ľudský rozmer do miest.

Z novej českej filmovej produkcie sa vo Febiofeste objaví komediálna dráma Viktora Tauša Klauni o trojici kamarátov z klaunskej skupiny, ktorá bola svetlým bodom v normalizačnom Československu. Všetci traja sa stretávajú po dlhých rokoch po tom, čo sa v minulosti úplne rozhádali. Vo filme sa predstavia Oldřich Kaiser, Jiří Lábus, Zuzana Krónerová či Juraj Nvota.

Ďalším novým českým filmom je Ako nikdy od Zdenka Tyca. Ústrednou témou tejto komornej drámy je odchod zo života, no nechýba jej humor a umne sa vyhýba falošnému pátosu. Jiří Schmitzer a Petra Špalková získali za herecké výkony v hlavných úlohách tohtoročných Českých levov.

V sekcii Panoráma sa objaví niekoľko filmov, ktoré zaujali na zahraničných festivaloch. Milovníci čierneho humoru si prídu na svoje na kruto zábavnom holandskom filme Borgman, ktorý bol nominovaný na Zlatú palmu na MFF v Cannes. Snímka rozpráva príbeh bezdomovca, ktorý sa zrazu objaví v dobrej štvrti a spustí sa tým reťazec nepredvídaných udalostí. Ďalší film Vlhké miesta s mierne pikantným dejom je nakrútený podľa rovnomenného svetoznámeho bestselleru. Hlavná hrdinka filmu experimentuje v oblasti sexu aj hygieny a s kamarátkou porušuje jedno spoločenské tabu za druhým. Snímka podáva najtajnejšie aspekty ženského sveta s nevídanou otvorenosťou a humorom. Febiofest zakončí hviezdne obsadený film Wesa Andersona Grandhotel Budapešť.

Trnavskí diváci môžu filmy vidieť s veľmi priaznivým vstupným 1,50 € na každý z filmov s preukazom filmového klubu. Preukaz si je možné zakúpiť pred každým predstavením.

Marek Zelina

Program Febiofestu Trnava:

Pondelok 31.3
18:00 Felvidék – Horná zem / – r. Vladislava Plančíková, 2014, Slovensko – Česko, far., 74 min.
Prvá. Magda Husáková Lokvencová – r. Zuzana Liová, 2013, Slovensko, far. + čb, 40 min. (NOV)
20:00 Klauni – r. Viktor Tauš, 2013, Česko – Slovensko – Luxembursko – Fínsko, far., 120 min. (NOV)

Utorok 1.4.
18:00 Ako nikdy– r. Zdeněk Tyc, 2013, Česko – Slovensko, far., 93 min. (NOV)
20:00 Borgman / – r. Alex van Warmerdam, 2013, Belgicko – Dánsko – Holandsko, far., 113 min. (PAN)

Streda 2.4.
18:00 Stopy na hrebeni – r. Pavol Barabáš, 2013, Slovensko, far., 53 min. (ČSDF)
+ Súťaž krátkych filmov krajín V4 – ocenené filmy
20:00 Vlhké miesta – r. David Wnendt, 2013, Nemecko, far., 109 min. (PAN)

Štvrtok 3.4.
18:00 Ľudský rozmer – r. Andreas M. Dalsgaard, 2012, Dánsko, far., 77 min. (PAN)
Fongopolis– r. Joanna Kożuch, 2013, Slovensko, far., 11 min. (NOV)
20:00 Grandhotel Budapešť – r. Wes Anderson, 2014, Veľká Británia – Nemecko, far., 100 min. (PAN)

Ulož ako PDF
Napísal 29. marca 2014 6:49. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.