reklama

Kraj chce modernizovať zastaralé osvetlenie a znížiť vysoké náklady na školách

Ušetriť až tri štvrtiny súčasných nákladov na spotrebu energie osvetlenia vybraných škôl v pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja si dáva za cieľ pripravovaný projekt optimalizácie nákladov a zlepšenia hygieny pracovného prostredia škôl v Trnavskom kraji.

O materiáli budú rokovať krajskí poslanci v utorok 2. októbra.

Modernizácia osvetlenia na školách je potrebná nielen z dôvodu zníženia nákladov, ktoré tvoria až 40 percent z celkovej spotreby energie na školách, ale aj v snahe o zlepšenie a skvalitnenie prostredia, v ktorom trávia študenti a pedagógovia mnoho času.

Meraním intenzity osvetlenia na školách bolo zistené, že takmer všetky sústavy nevyhovujú a deti a mládež sú často v krajne nezdravom prostredí počas viacročného vyučovacieho procesu. Prevádzkovanie takýchto sústav je v dnešných podmienkach nehospodárne. Príčinou sú vysoké náklady na údržbu morálne zastaranej sústavy a vysoká spotreba elektrickej energie,“ pripomína dôvodová správa materiálu určeného poslancom krajského parlamentu.

gymnazium-holleho
Gymnázium Jána Hollého

Ilustračné foto

Nevyhovujúci stav chce Trnavský samosprávny kraja zmeniť realizáciou projektu, pre ktorý v pilotnej fáze plánuje vybrať tri školy. Samotnej modernizácii osvetlenia bude predchádzať auditpasport, svetlotechnický projekt a výber dodávateľa.

Realizácia projektu by mohla začať v lete 2014. Pripravovaný zámer chce kraj financovať formou metódy EPC (Energy Performance Contracting).

Metóda EPC je dlhodobo známa a v zahraničí osvedčená metóda realizácie energeticky úsporných projektov. Prioritnou oblasťou uplatnenia EPC sú budovy verejného sektora. Ide o komplexnú energetickú službu, ktorá zahŕňa prípravu, realizáciu a následné dlhodobé sledovanie a vyhodnocovanie výsledkov realizovaných energeticky úsporných opatrení. Dodávateľ poskytuje zadávateľovi – napríklad subjektu verejnej správy – záruku na dosiahnutie očakávaných ekonomických prínosov. Zmluvne garantuje úroveň energetických úspor (štandardne od 20 do 35 %). Investícia a všetky súvisiace náklady na energeticky úsporné opatrenia sa postupne splácajú počas trvania zmluvného vzťahu z dosiahnutých úspor prevádzkových nákladov na energiu,“ približuje fungovanie metódu Energy Performance Contracting Marián Nicz z Energetického centra Bratislava.

Ako pripomína, na Slovensku sa tento spôsob financovania projektov využíva v porovnaní napríklad s Nemeckom, Rakúskom či Českom len sporadicky.

Aktuálny stav osvetlenia na stredných školách v trnavskom regióne ilustrujú príklady typických prípadových štúdií:

Žiarovkové osvetlenie v triedach
Vek žiarovkových svietidiel je viac ako 40 – 50 rokov. V triedach je bežne inštalovaných 6 až 8 ks takýchto svietidiel, mnohé sú často nefunkčné.

Staré žiarivkové osvetlenie v triedach a učebniach
Na osvetlenie boli použité žiarivkové svietidlá, ktorých účinnosť v čase inštalácie bola významne vyššia ako vtedy používané žiarovkové svietidlá. V každej triede je zvyčajne inštalovaných 6 až 8 svietidiel. Vekom však optická účinnosť výraznejšie klesla.

Stredne staré žiarivkové osvetlenie v triedach a učebniach
Žiarivkové svietidlá a žiarivky z 80-tych rokov 20. storočia sú technicky dokonalejšie ako predchádzajúce typy, stále však vykazujú rovnaké nedostatky ako v predchádzajúcom bode.

Osvetlenie školských tabúľ
V niektorých triedach a učebniach školské tabule nie sú samostatne osvetlené. Pri malých kritických detailoch sa tak namáha zrak žiakov. Ináč sa na osvetlenie tabúľ inštalovala vždy dvojica žiarovkových svietidiel .

Osvetlenie telocvične
Osvetlenie telocvične býva riešené rôznym spôsobom, s využitím žiarivkových svietidiel a niekedy dokonca s mimoriadne nehospodárnymi obyčajnými žiarovkami 500 W na priemyselné aplikácie.

Osvetlenie pomocných priestorov
Osvetlenie pomocných priestorov je riešené väčšinou žiarovkovým osvetlením. Súčasné osvetlenie, či už pomocou žiarovkových alebo žiarivkových svietidiel, nespĺňa požadované kritériá.

Zdroj: TTSK

Ulož ako PDF
Napísal 30. septembra 2013 15:01. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Kraj chce modernizovať zastaralé osvetlenie a znížiť vysoké náklady na školách”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.