reklama

Z telefónnej búdky vytvorili študenti Bookpoint – otvorenú knižnicu prístupnú každému

Projekt verejnej knižnice prístupnej každému 24 hodín denne a zadarmo pod názvom Bookpoint spustili pred niekoľkými dňami traja trnavskí študenti Filip Galko, Juraj Zamborský a Peter Gabriška.

Podobné projekty ako je trnavský Bookpoint fungujú v mnohých krajinách Európy, ale aj v Spojených štátoch.

V pricípe ide o zdieľanie prečítaných kníh s ostatnými. Knižnicu v podobe zrekonštruovanej telefónnej búdky osadenú na okraji Univerzitného parčíka v centre Trnavy môže využívať každý bez obmedzenia.

bookpoint-trnava-1
Otvorená knižnica Bookpoint sa nachádza v centre Trnavy

Systém Bookpointu je v skratke veľmi jednoduchý: prines, zdieľaj, požičaj a vymeň. Hlavným cieľom je predĺžiť život knihám,“ konštatujú zakladatelia projektu.

Pozemok pred Trnavskou univerzitou vypožičalo za účelom osadenia miniknižnice mesto Trnava. V prípade, že sa projekt ujme, mladí študenti plánujú osadiť aj druhý Bookpoint na inom mieste.

Otázkou zostáva, ako sa k nechránenej a non-stop otvorenej knižnici postavia vandali.

Autori projektu si myslia, že tento projekt je istým spôsobom skúškou pre Trnavu a Trnavčanov. Búdka je aj pod dohľadom bezpečnostnej kamery mestskej polície.

Tento projekt je komunitný, čo znamená, že každý kto sa chce podujať môže voľne prispieť knihou a následne, ak nájde niečo, čo nečítal, može si vypožičať. Samozrejme, vrátenie zapožičanej knihy je na každom z návštevníkov a na ich vlastnom uvážení. Ale treba pamätať na to, že aj ďalší ľudia by si možno radi požičali vami požičanú knihu,“ dodávajú študenti architektúry.

bookpoint-trnava-2
Pohľad do „interiéru“ miniknižnice Bookpoint

Ulož ako PDF
Napísal 29. októbra 2013 13:52. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Z telefónnej búdky vytvorili študenti Bookpoint – otvorenú knižnicu prístupnú každému”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.